Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: övrigt-kattrelaterat
Läst 979 ggr
[helenal]
0

Skjuter ihjäl dem som ingen vill ha:/

Min kompis berättade en förfärande sak till mig idag:( Hennes kille har hittat en blandning mellan huskatt/norskskogskatt till henne. Men han som äger kattungarna skjuter ihjäl dem som inte blir tingade, han läggr inte heller ner tid på att hitta ett hem. Så hennes katt är ju kvar nu som hon vill ha medan dem andra har han skjutit! Varför steriliserar han inte kattmamman:( Inte första kullen han skjutit!! Jag menar jobbig sits hennes kille fick.. han skulle välja den som fick leva i princip::/ FYF*N!

Hawknestgrove
0
#1

Ja, vissa går det inte att tala tillrätta. Tänk om han hade kastrerat katten i stället!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Sidentass
0
#2

Fyyy usch..så ledsen man blir…förstår inte varför han inte låter kastrera sin katt, den människan skulle inte ha katt alls..

Erika91
0
#3

fy! Hur kan man? Då är dte väl bättre att kastrera den! Eller inte ha någon alls!

Sessan1
0
#4

Håller fullständigt med er här ovanför!

Han skulle inte ha katt! Så enkelt är det nog!

vanessa
0
#5

Inse arr det behövs så mycket information till alla sk kattägare. Nästan löjligt mycket. Folk skulle inte göra samma sak med andra djur. Djupa suckar. /Vanessa

Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Lena
0
#6

Usch vad tröttsamt och ledsamt det är med alla dessa kattöden som drabbas av envisa och okänsliga människor. Som Vanessa skriver hur ska man nå ut? Jag tror inte det är mängden information det handlar om utan hur informationen ser ut. Det gäller att tala "samma språk" som den man vill nå ut till. Fast ibland verkar det tyvärr som att vissa inte har något språk alls.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

karins
0
#7

Näe vad hemskt. Hur orkar dessa människor med sig själva, och kan dom sova på natten med gott sammvete, eller dom kanske inget har.

Jenna-Gun
0
#8

Ska ta itu med rn liknande historia här. Efter helgen,när alla är tillbaka på sina arbeten.

Fick kännedom om en kattsamlare här i byn.

Det ska åtgärdas.

Tror nog det finns sådana människor överallt, i alla byar på landet, tyvärr

Jenna

Hawknestgrove
0
#9

Jenna, är det en riktig kattsamlare? Dvs har fler än 9 vuxna egna katter, eller föder upp fler kullar än två och matar fler än 4 sok inte är hans? Då ska du anmäla till MOH. Vågar du inte själv, kan jag göra det åt dig, bara jag får riktiga fakta.

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....