Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: bortsprungna-upphittade-katter
Läst 5471 ggr
karinajuhl
0

RÖDHÅRIG NORSK SKOGSKATT I ÅKERSBERGA!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Vår han katt Tato föll ner från sovrumsfönstret tidigt imorses, 24/7-11, runt 8 på morgonen, eftersom det var då han sågs sist, vi alla sov, och vaknade inom 1 timme.. Vi ber om hjälp att hitta vår ängel. Han är stor men ung, 4.5 år gmmal, har enorma tassar och har en väldigt rik, röd färg i päslen. Vi bor på Skolvägen 24 A i Åkersberga ( nära centrum). Han är kastrerad och är en innekatt, alltså kan ha vara skärrad och tillbakadragen om ni ser honom.

Hoppas HOPPAS det går att hitta mitt allt.

MVH

Karina

Vinterdag
0
#1

http://www.upphittat.se/  Kollat/annonserat här?

Hawknestgrove
0
#2

Om du går in på Kattpolisen, så får du flera tips även där!"

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

kattassen
0
#3

Eftersom det är väldigt nyss som katten försvann tror jag inte det hunnit in några upphittade-annonser ännu. Det brukar som regel gå ett tag innan någon reagerar på om det springer en till synes förirrad katt i ens område och sätter ut annons.

Däremot sätt själv upp lappar, dela ut A6-format i brevlådorna (sk. flyers) med bild och telefonnummer. Se om du hinner få in en annons i dagstidningen i morgon eller tisdag. Lägg naturligtvis ut annons själva på Blocket, Upphittat (se länk #1) mm.

Hoppas din fina Norsk Skogkatt Kyss kommer hem igen!

----------------------------------------------------------------------

Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

 

[Daisy-Moa-Elsa]
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#4

Är inte Åkersberga "hyfsat" nära Vaxholm? Ta kontakt med katthemmet där, ifall de får i någon info

Hawknestgrove
0
#5

jo väldigt nära……

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Ankie
0
#6

åh men lille kissen, men ut å titta å ropa hans namn i buskar å vrår å skramla lite med torrfoder…. hoppas ni finner igen denna vackra gosse