
AKUT: Äldre dam från Alingsås söker hem!
Hej kattvänner! Jag hjälper en avlägsen bekant att hitta hem åt en katt. Det är alltså inte min katt det rör sig om eller mina anhöriga som är allergiska.
Pga. kraftig allergi kan en gammal kattdam (13 år) inte bo kvar hos sin familj längre. Hon kommer att avlivas inom kort om inte ett tillfälligt eller permanent hem hittas snart. Det enda jag vet om henne är att hon vill få ha möjlighet att gå ut samt att hon vantrivs med andra djur, oavsett om det är artfränder eller hundar. Hon är dock tydligen mycket tillgiven och fin!
Kan någon tänka sig att ta sig an henne? om så för en kort tid? Jag kan mycket väl tänka mig att hon skulle orka bo med någon som redan har katt en kort tid om hon fick stora ytor att röra sig på. Jag bor själv tyvärr i liten lägenhet med katt, annars hade jag tagit mig an henne. Jag och min pojkvän hjälper dock gärna till med transport inom rimliga avstånd (om ni behöver hjälp med transport, ring: 0739-635120).
Kontakt: 0322-180 33 / 0706-959838
puttar denna och hoppas på hjälp för denna katt
men ibland kan det ju dock ta lite tid innan hem hittas

De kan inte hysa in henne på pensionat en tid så man får lite längre tid på sig att hitta hem?
Åh putt för den lilla gamla tjejen!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Puttputt
Har ni provat med Råmossens katthem?
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

#5 Jag har ingen aning då jag inte känner kattägarna personligen men ska viderabefordra tipset!