Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: bortsprungna-upphittade-katter
Läst 4598 ggr
kaylee
0

Löst: Siames? upphittad på Lidingö

En kompis hittade en vääääldigt mager katt (600 gram!) vid en badplats på Lidingö i helgen. Den var skygg men väldigt hungrig, så med hjälp av lite mat och ett stort tålamod är nu katten infångad och befinner sig på Bagarmossens djursjukhus.

Siames, tror jag. Chippad, men utan träff i ägarregistret. Ser blåmaskad ut.

 Bildlänkar

http://www.ninaiscool.com/deserted/wp-content/images/2604.jpg

http://www.ninaiscool.com/deserted/wp-content/images/2703.jpg

Puma77
0
#1

Men jösses så mager. Är ju bara skinn o ben. Stackars liten.Gråter

 

//Pia

GosChippen
0
#2

**Stackars magra katt!
**

Imasy
0
#3

Men fy!! Lilla vännen då!

Hoppas kraken fick hjälp i rättan tid och att den har ett bra hem som väntar.

MariannE11
0
#4

stackars kisse… håller tummarna att det ordnar upp sej…. vägde min minsting på 9 veckor idag o han väger 860 g……kan tänka mej att det bara är ett skelett detta….Gråter

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

maggan47
0
#5

så otroligt mager, bara skinn och ben, ser ut att vara blåmaskad, har ni kollat efterlysningar, kan finnas på katthemmens sidor, samt www.katter.nu, samt blocket, kommer inte på fler ställen, just nu, men det finns, vore konstigt om det inte finns en ägare, till denna katt, som är chippad, kollat polisanmälan,  Maggan47

Lena
0
#6

Stackars kissen! Skönt att han är infångad och får hjälp nu. När de är så magra behövs det veterinärhjälp för att det ska bli ordning på det hela igen. Skönt att veta att han får det nu.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

annebeate
0
#7

Lilla söta kisse, så mager. Dock en tröst att kissen nu är omhändertagen och förhoppningsvis kan räddas.

johnnys girl
0
#8

Får tårar i ögonen när jag ser sådana kissar. Fruktansvärt. Samtidigt undrar jag. Folk måste ju ha sett katten. Hur kan man bara strunta i en katt som ser ut på det viset? För mig är det ofattbart.
Nu får vi verkligen hålla tummarna att inte organen tagit alltför stor skada så att kissen klarar sig.

Ständig uppassare till griniga Luffar´n, Snygga Smilla, Busiga Mina, Skygga Tingeling, Charmören Flea och hunken Roffe.
Volontär på Stockholms Katthem
www.katthemmet.nu www.svekatt.se

 

mymlanbus
0
#9

Jösses så mager! Hoppas att det går att rädda missen! Gråter

martdat
0
#10

vad mager,,, vilken tur att din kompis hjälper henne,,,, Lägg ut på siamesforumet om nån kanske känner ijen henne elr idnr? hon måsste ju ha en uppfödare någonstanns,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

Jenna-Gun
0
#11

Lägg in det här på Siames iFokus oxå.

Jenna

emjon
0
#12

Vilken tur för kissen att din kompis fick syn på den och hade både empati och tålamod att hjälpa den. Förstår inte heller hur det är möjligt att kunna se en sådan mager katt och inte reagera.

Rosor till din kompis och jag hoppas att kissen inte fått obotliga skador.

Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren

kaylee
0
#13

Det finns ingen anmälan om försvunnen siames som passar in på denna kisse (enligt min kompis, som är den som kollat). Har inte hittat någon annons heller… men jag ska lägga in på Siames i fokus! Tack för tipset!

Sagolika
0
#14

Jag har också tipsat dem på Siames i Fokus. De tipsade om fler ställen där du kan lägga ut in det.

Hoppas att den klarar sig och att ägaren hittas eller att den får ett nytt bra hem. Är det en hona eller hane?

kaylee
0
#15

Sagolika: tack, ju mer desto bättre!

Jag vet faktiskt inte könet på den, tyvärr. Men det går ju att ta reda på.

Winta
0
#16

Nä fy, stackars katt! :S hoppas det ordnar sig för katten….

annebeate
0
#17

kaylee

Har du under dagen hört något ytterligare från Bagarmossens djursjukhus hur det är med kissen?

karins
0
#18

Stackars kise! Så magerGråter

kaylee
0
#19

annebeate: Den ligger med dropp, och ingen ägare är ännu hittad. Det är allt jag vet.

Kamrat
0
#20

Jag har pratat med telefonisten på Bagarmossen under dagen. Katten är i dropp, vid liv, ingen ägare hittad via SVERAK och ingen passande polisanmälan finns. Jag har försökt söka via nätet efter försvunna katter utan att hitta ngt.

Jag blir nojig att ngn haft katten och faktiskt släppt ut den bara, t.ex. pga sjukdom eller ngt annat som gjort att de valde att inte ha kvar den. Så samtidigt blir jag lite orolig att de ska hitta en ägare eftersom det inte verkar gå att hitta ngn som helst efterlysning på den och ägaren verkar spårlust försvunnen.

Jag har inte råd själv att betala veterinärkostnaderna men katthemmen verkar vara fulla (som vanligt så här års) och jag kan inte med att den ska avlivas. Jag kommer föreslå att jag kan agera akuthem till en början så får den iaf två kattkompisar att lära sig socialisera igen med.

johnnys girl
0
#21

#20
Bagarmossen har en speciell fond för skadade och sjuka hittekatter. Om katten klarar sig, vilket jag verkligen hoppas att h*n gör så brukar personalen försöka omplacera katten. Om de inte lyckas hitta ett hem till katten så hamnar den på Stockholms Katthem.

Ständig uppassare till griniga Luffar´n, Snygga Smilla, Busiga Mina, Skygga Tingeling, Charmören Flea och hunken Roffe.
Volontär på Stockholms Katthem
www.katthemmet.nu www.svekatt.se

 

Kamrat
0
#22

Jonnys girl, som de sa till mig så får jag stå för hela kostnaden om jag väljer att ta katten utifall att ägaren inte hittas. När jag pratat med Sthlms Katthem säger de att de är fulla och inte tar emot nya katter. Men jag ska som sagt säga till dem att jag kan agera akuthem iaf eftersom jag inte kommer ha råd med hela veterinärkostanden för en oförsäkrad katt. Jag funderar på att åka dit på onsdag för att se hur den mår men då kommer jag inte kunna släppa den om jag känner mig själv rätt…

Tramsa
0
#23

Jag kan vara med och betala.. Jag lider med den lilla stackaren!

annebeate
0
#24

Om det nu går vägen för den lille kissen och det då finns någon här på forumet  som vill ställa upp som akuthem vore det bra om det redan nu går att reda ut vad som gäller beträffande veterinärkostnaderna.

Johnnys girl , det lät ju bra med fonden. Är du personligen insatt i vad som gäller för denna? Tydligen har "Kamrat" fått annat besked.  

nellies-matte
0
#25

Jag har för mig att bagarmossen brukar ta in och hjälpa hitte katter utan att upphittaren blir betalningsskyldiga. Denna information hittade jag om hittekatter.

Regiondjursjukhuset Bagarmossen tar årligen emot ca 150 hittekatter. Dessa katter lämnas vanligen in av polisen eller av privatpersoner.
Eftersom det finns så många hittekatter i Stockholm, och våra resurser är begränsade kan vi inte ta emot friska hittekatter, utan bara sjuka, skadade eller döda katter.

När katterna inte längre behöver sjukhusvård försöker vi omplacera dem. Ofta får den flytta hem till någon av sjukhusets personal eller deras bekanta. Ibland vill upphittaren ta hand om katten. Vi har också ett gott samarbete med Stockholms Katthem som hjälper oss att omplacera de katter som vi inte själva lyckas skaffa hem åt.

Vi är naturligtvis måna om att dessa katter kommer till nya ägare som tar god hand om dem både när de är friska och när de blir sjuka. Vi kan därför tänka oss att omplacera katter till sådana djurägare som brukar gå hos oss, och som vi lärt känna. Om du önskar ta hand om en katt kan du anmäla ditt intresse via vår email: info.bagarmossen@djursjukhus-stlhm.se eller till växeln. Tala om ifall du har några särskilda önskemål om kön och ålder.

För att markera att katten har ett värde, och för att ingen ska ta en katt bara för att den är gratis tar vi ut en symbolisk summa på 500 kronor av den nya ägaren.

Kamrat
0
#26

#25, Nellies matte

Det stämmer att jag som upphittare inte har ngt betalningsansvar. Däremot sa de upprepade gånger till mig "Om du väljer att ta katten om vi inte hittar ngn ägare är det du som blir betalningsskyldig för veterinärkostnaderna." Så som jag uppfattade det och som de även sa till min vän när hon ringde å mina vägnar när jag var på väg in med katten så är det 1. ägaren som ska stå för kostnaderna 2. upphittaren om denne väljer att ta hand om katten permanent 3. katten lämnas till katthem om det finns ngn som tar emot.

Pga detta jag tänkt att jag "endast" kan bli akuthem eftersom det förmodligen kommer bli en mkt kostsam vistelse med tanke på kattens kondition. Då skulle jag kunna hjälpa katten så mkt jag kan utan att behöva ta lån… vilket jag nog inte får som student ens.

Men jag får nog prata med dem mer när det drar ihop sig, vad som ska hända katten. Om de inte får tag på ngn ägare, om den överlever så vill jag på alla sätt och vis hjälpa.

nellies-matte
0
#27

Tyvärr så är det knök fullt på alla katthem just nu och mammor med ku prioriteras. (vilket jag tyckerär bra så att alla småttingar inte behöver föds till ett liv utan mat, värme och kärlek)

Föreslå att du är akuthem och står för mat och sand under kattens vistelse hos dig. Det brukarju alltid ordna sig å något vis.

Annars har jag fattat det som att Bagis omplacerar katten själv och då får den ett nytt hem. Dessutom brukar många kissar komma in till Sthlms katthem för omplacering via bagis.

Nikita-
0
#28

Kommer den in till Sthlms katthem så går det säkert att lösa att du kan vara akuthem til den genom dem.

MariannE11
0
#29

jag fick vara akuthem för typ 2 år sedan till en kisse som hade brutit tassen för Stockholm Katthems räkning….men jag har ingen aning om turerna mellan katthemmet o Bagis….

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

annebeate
0
#30

Jag var precis inne på SKS och det var uppmuntrande besked om kissen.  Ingen ägare funnen men kissen tydligen på bättringsvägen Glad

GosChippen
0
#31

Jag har precis mailat till några siamesuppfödare i Stockholm som har annonser just nu på Blocket och meddelat om denna upphittade katt. Kanske kan det sprida sig i "siameskretsarna", vad som hänt.

Lena
0
#32

Hoppas det löser sig för denne nödställde kisse! Skönt att höra att den kryat på sig. #31 kanske någon som redan har siameser kan öppna sitt hem för den? Håller tummarna!

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Misan
0
#33

Jag kan absolut inget om dessa raser men kan det vara en Rex? sitter med en uppfödare vars bekant förlorade en för två år sedan på Lidingö

GosChippen
0
#34

**Misan: fråga din bekant om hon har papper kvar med kattens chipnummer! Brukar ju följa med stamtavlan och andra papper man får vid köpet.
**

Misan
0
#35

min vänninas kamrat är uppfödare till rexen som försvann. Hon har sålt den till en på Lidingö men hon ringer uppfödaren just nu så får vi se

Kamrat
0
#36

Nu har jag jobbat hela dagen och inte kunnat uppdatera.

Katten har börjat äta själv, kissar och är väääldigt kelig. Så det verkar iaf som att den börjat återhämta sig lite och kommit över den värsta chocken att bli infångad. Vilket även betyder att den ju är van vid människor.

Det är en kastrerad hankatt.

Bagarmossen skulle kolla upp vad det finns för möjligheter att överlåta en katt om de inte hittar ägaren, vad det blir för kostnader etc. Som de sagt till mig först får den gamla alt nya ägaren betala allt men tjejen jag pratade med idag skulle kolla upp om det finns möjlighet att omhänderta katten utan att hamna på hela räkningen själv.

Jag är ledig imorgon och ska ringa och höra om jag får besöka katten. Jag vet inte heller vilka tester man gjort på sjukdomar och om/när man får svar på det.

Polisanmälan är gjord men man har inte hittat ngn som stämmer överens ännu. Om man inte hittar en ägare inom en vecka omplaceras katten.

Kamrat
0
#37

#33 Misan

Katten jag hittade hade inte en tillstymmelse till vågig päls och har klarblå ögon så det är nog tyvärr inte ngn Rex.

Jag hoppas dock att den katten du nämner hittar hem…

Misan
0
#38

Nu har hon varit inne och tittat på katten och hon tror också att det är en Siames, deffinitivt inte en Rex, hon har ringt till flera siamesuppfödare och satt dem i arbete så vi får hålla tummarna.

Lisa

Simson
0
#39

Fundering:

  • Chip kommer någonstansifrån…leverantör? Skriver denna leverantör upp vilka chip den levererar vart/veterinär? Kan man inte leta hos leverantör?
  • Chip sätts in av veterinär. Skriver denna veterinär upp vilka chip de satt in till vilken uppfödare? Kan man då leta veterinär som fått av leverantör?
  • Syskon "borde" få chip i "samma" serie? Kan man titta på de nummer före och efter i serien för att se om där finns kullsyskon? Förhoppningsvis? Kan ju vara ensambarn…

Typ leta "katten på råttan, råttan på repet" eller vad det heter…förstår någon mer än jag i min lilla hjärna vad jag menar??? Generad

Jag menar att chiptillverkare/leverantör/veterinär inte har en stor påse som de stoppar ner handen i och slumpvis Slumpar ut/"trycker in" chip i katterna??

I stället för att leta slutägare…varför inte leta ursprunget och kolla därifrån…??

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

Kamrat
0
#40

#39

Jag håller med dig. Jag vet dock inte vems ansvar det är att göra det. Det är till viss del sekretessbelagd info kring katten. Jag fick inte veta så mkt mer än tillståndet när jag ringde då hon sa att det endast är ägaren som har rätt till all info. Så det kräver att Djursjukhuset leker detektiver och jag vet inte om de har tid och resurser till det…

Misan
0
#41

har vid ett tillfälle kollat nr innan och efter öronmärkningen och ringt dessa ägare för att få veta vilken veterinär som har gjort det, därifrån ringer man vett kliniken och då kan de kolla om de har något kvar i registret för då får de ju datum och årtal när de har gjort det.

Dessutom har inte bagarmossen rätt att omplacera efter en vecka om man tittar på hittegodslagen.

GosChippen
0
#42

**Vad jag vet om chipmärkning: chippen kommer INTE i nummerordning.
**

Kamrat
0
#43

#41

Samtidigt har Bagarmossen inte ngn skyldighet att hålla med mat, rum etc för katterna så länge som en vecka. Det är ju en ganska kostsam grej att ha en katt på ett djursjukhus och dessutom endast ha den där för att uppnå en viss tid är ju orimligt att kräva av dem. Det verkar ju som att de har samarbete med polisen eftersom de har pratat med dem idag och om ingen ägare hittas inom en vecka ska den omplaceras. Det sker nog inte randomly utan enligt överenskommelse med polisen.

Jag förstod inte riktigt hur du menar att man ska leta på chipnumret. Man har försökt via Rasklubbar och SKK och SVERAK utan att hitta ngt vet jag iaf. Man måste ju hitta vilken veterinär som fått vilka chip, kanske är detta svårt att få tillstånd att se? Jag vet inte. Bagarmossen är ju den kliniken i Sverige som har störst vana vid hittekatter, jag tror att de har bra rutiner och kanaler för att söka efter ägare.

Misan
0
#44

jag trode att chipen var som öronmärkningen att de gör dem i ordningsföljd, som när jag kastrerade mina samtidigt så fick de numren efter varandra, så tänkte jag men #42 säger att de inte går i nummerordning så då är det omöjligt.

Simson
0
#45

Jag trodde också att chippen var/delades ut i nummerföljd. Förvånad Ja då är det omöjligt att leta leverantör och fortsätta neråt i det ledet. Tack GosChippen då slipper vi det arbetet. Fast egentligen suckar jag då det hade varit en idé.

Fast jag är en mycket fyrkantig människa och tycker att allt fyrkantigt borde vara det också. Glad

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

Kamrat
0
#46

Katten har hittat hem. Fick just ett tfnsamtal från Bagarmossen om att ägaren, en äldre dam, hämtade katten igår. Den hade varit borta i 1,5 månad. Ägaren ville att jag kontaktade henne, så jag ska ringa idag.

Jag hoppas verkligen att allt går bra nu och att katten under alla omständigheter får vara en innekatt som värderas högst i världen.

Tack alla för det fantastiska engagemanget!

nellies-matte
0
#47

Härligt att kissen hittade hem till sin rätta ägare. Tänk vad glad åde kissen och matte måste vara

tuska
0
#48

    En stor lättnad…. Hoppas att den klarar sej utan att få komplikationer av att varit utan mat å vatten så länge.   Håller tummarna för tanten å missen

Jenna-Gun
0
#49

Skönt med en solskenshistoria till.

Jenna:))

Lena
0
#50

#46 Tänk ändå att ägaren hittades. Det var ju ett lyckligt slut på den här historien. Och lyckliga slut det behöver vi på den här sajten.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Kamrat
0
#51

Nu har jag pratat med tanten som var helt utom sig av tacksamhet. Det är tydligen en hona (?) som fått flera kullar, vunnit många priser och är 8 år gammal. Försvann 15 juni när hon städade övervåningen och katten har då hoppat ut genom fönstret och försvunnit. Alla prover visar att hon är frisk men undernärd. Jag ska hälsa på dem senare under sommaren/hösten. Hon ville träffa mig och jag vill till varje pris träffa kissen när den ätit upp sig så man ser hur den mår.  Hon har 6 andra siameser. De har hittat henne via 1. Kennelklubben som på ngt sätt gjorde så de kudne söka i 2. Sverak igen och sen 3. kontakta ägaren.

Slutet gott allting gott!

Det här visar hur otroooligt viktigt det är att katterna märks. Katten hade varit innekatt hela sitt liv och aldrig varit ute… Utan märkningen och stort engagemang från Bagarmossen hade katte inte hittat hem till ngn som saknade så mkt!

Misan
0
#52

Nu kommer tårarna, så underbart att hon var saknad och att de hittade den rätta ägaren.

Lisa

Winta
0
#53

Vad underbart! Blir varmt om hjärtat…Lyckligt slutet.

Ankie
0
#54

Härligt!!

Kat08ja
0
#55

Vilket härligt slut :-)

Simson
0
#56

Vad underbart!!! Tänk vad härligt det kan bli på slutet!

Ägaren måste vara enormt lättad! Tur att de var ni som hittade och hjälpte katten och ingen som gjorde den illa eller så. Det finns så många tokiga folk ute.

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

annebeate
0
#57

Vilket underbart slut! Glad. Jag har varit  så orolig att kissen inte skulle klara sig och nu är den  redan hemma hos sin ägare.  Jag blir också så glad när jag tänker på att Bagarmossen engagerat sig så i kissen.

kattassen
0
#58

Å vad skönt att det löste sig, och vilken glad ägare det måste ha varit. Ångesten måste vara outhärdlig när man blivit av med sin kise på det sättet.

----------------------------------------------------------------------

Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

 

johnnys girl
0
#59

Har inte hunnit kika in hit på ett par dagar. har funderat mycket på den lilla magra  kissen. Vilka underbara nyheter. Blir så glad att kissen hittat hem igen. Hoppas nu bara att allt går bra.

annebeate. Angående din fråga till mig, nu är det iofs utagerat men ändå.

Stockholms Katthem har ett avtal med polisen samt en överenskommelse med Bagarmossen om att ta emot inlämnade hittekatter. Detta innebär att det i princip alltid finns en plats vikt  för katter som kommer in den vägen till oss.  Bara i mycket speciella undantagsfall tvingas vi säga nej när polisen eller Bagis hör av sig.

Överenskommelsen med Bagis innebär i princip att de står för veterinärvård via fonden samt kastrering och id-märkning mot att vi sedan omplacerar katten.

Vi  och ytterligare två katthem i stockholmsområdet har avtal med polisen som i korthet innebär att polisen inackorderar inlämnade katter  under en period medans de letar efter en ägare. Därefter skrivs katten över på katthemmet och kan då lagligen omplaceras.

Ständig uppassare till griniga Luffar´n, Snygga Smilla, Busiga Mina, Skygga Tingeling, Charmören Flea och hunken Roffe.
Volontär på Stockholms Katthem
www.katthemmet.nu www.svekatt.se

 

MariannE11
0
#60

bra slut!

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

MariannE11
0
#61

bra slut!

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

maggan47
0
#62

men vilken lycka, kan inte nog betona, vikten av chip eller öronmärkning, vet ju med Zenithas Pontus, som hade en väldigt otydlig öronmärkning, och jag satt med dom 2 siffror som syntes och körd med asterix i all oändlighet, tils jag begränsa mig till färg, och ung. ålder, där var han inte reg. på kennelklubben, men fick fram ägaruppgifter ändå, och han hade varit på rymmen flera år

t.ex 2****3, osv  tills man kom någorlunda nära, älskar lyckliga slut  Maggan47 som tror kissen blir bra

martdat
0
#63

vad glad matte måsste vara,,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

catfoot
0
#64

Gråter..Gråter av glädje…Så lyckliga slut borde alla kattsagor ha…/Catfoot

Ditt hem är där din katt är.Kyss

OT/Snyggt ....

emjon
0
#65

Blir som er andra mycket glad över att det gick bra för katten och att den nu är hemma igen hos sin matte.

Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren