
Hjälp! ett jätteläskigt sår på kinden!
Min katt Bertil som varit spårlöst borta en vecka kom hem igårkväll utan halsbandet och med ett läskigt sår på kinden/vid käkbenet. jag vet inte alls vad som har hänt och jag kommer på nya teorier hela tiden.
vi ringde veterinären idag och vi ska få en salva att smeta på såret i 3-4 dagar så får vi se vad som händer. men borde inte veterinären titta på såret? och rengöra det… för det kan inte jag göra. tog lite igår med en sårservett från en förstahjälpen väska men dom är ju så torra att det inte funkar så bra.
dessutom är det ganska djupt. det är litet och runt men runt om är det oxå lite sårigt. vad tror ni att det skulle kunna vara? bifogar en bild på såret. för jag vet inget om sånt här och ni vet så mycket mer.
han är väldigt pigg och glad annars. han äter bra och så. tyvärr försöker han klia i såret ibland. ska sätta på en tratt nu.
dessutom så behöver jag tips på vad jag kan göra för att få honom att stanna hemma.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Känner du dig orolig så ska du självklart åka in så de får titta på såret.
Hur ser det ut, går såret in i köttet eller är det mer som en ficka i huden? Om det "bara" är en ficka så ska du köpa sårtvätt och spola ordentligt i såret så att det blir rent sedan ska du tvätta den varje dag ordentligt och se till att det inte blir en skorpa på utsidan utan den pillar man bort, för är det en ficka så måste den läkas från insidan annars är det lätt att det blir en böld av det.
Om det är mer ett djupt köttsår så skulle jag åka in så de får kolla om det behövs sys.
Vad skönt att han kom hem tillslut det är jobbigt när de vandrar. Det enda råd jag har är en rastgård för att hålla honom hemma. Själv har jag en hopplös katt som tillbringar all sin tid nere på åkrarna men honom går jag ner och hämtar varje kväll så han är inne på natten i alla fall. Men om man inte vet åt vilket håll de brukar gå så blir det svårare.
Har du provat att lära honom att komma när du visslar? Det gör mina katter och det underlättar för då slipper man springa och skrika i skogen och en vissling hörs längre bort.
Lisa
Kan han ha blivit biten?
Jag skulle rengöra med koksaltlösning, REJÄLT så att det spolar ur såret. Sätt på tratt och håll kisse inne!
Antar att salvan du fått är antibiotika? För det där ser ju infekterat ut.
Lycka till!!

pappa är påväg att hämta salvan på apoteket oxå och han ska köpa sårrengöring med. nu så sa ju veterinären att han inte skulle titta på det och eftersom att pappa åkt iväg nu utan katten så går det nog inte idag iaf. veterinären sa aldrig ens vad det var för salva :S nu blir jag ännu mer säker på att vi ska gå till en annan istället i fortsättningen.
hmm.. sårficka.. alltså, det står ju om sånna i boken men jag förstår inte alls hur det ska se ut! det är så mycket päls full med torkat var så jag kan inte se så bra. ska man klippa bort den pälsen kanske?
han var inne i natt. fick vara ute lite innan idag för han ville så gärna. (som ni ser på bilden) men nu är han inne igen, ligger i en soffa och sover som en stock.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

jag brukar göra klick och smackljud, som sånna man gör till hästar. för jag är så dålig på att vissla. och så brukar de komma springandes. men inte alltid.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Är han kastrerad? Kastrerade hankatter har mindre tendens till att vandra iväg än vad okastrerade hankatter har. Dessutom blir dom lugnare och gosigare ( de flesta iallafall)

Nu såg jag att det var en bild till, trode det var samma som gräsmattan. Det där såret behöver rengöras eftersom det ligger var i botten, den gula hinnan man ser. vet inte om det är försent att sy men jag tycker nog att du ska åka in. Veterinären brukar raka runt såret just för att man lättare ska kunna hålla rent så klipp gärna bort håret om det går.
Försök göra rent ordentligt innan du lägger på salvan. Har du några paddar, typ den man använder när man sminkar av sig, det ska inte vara bommullspaddar för de luddar för mycket. Försök torka ordentligt med en sådan. Får du inte rent det ordentligt så är det risk att det kan ligga och gro något under salvan som täpper till såret.
Skillnaden på en ficka är att det oftast bara är ett litet sår i huden och fickan går mellan huden och köttet och det kan vara ganska stort under men inte nedåt som det här såret gör.
Lisa

Ser ut som om han blivit biten av något större djur, kanske en hund eller nått sånt. Spola ur såret ordentligt, klipp/raka bort pälsen runt såret, använd salvan och om såret är infekterat eller om du bara känner dej osäker/orolig ring till en annan veterinär och be att dom tittar på det.
Hoppas att allt går bra =)
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Håller med Misan om att du bör låta en veterinär titta på såret och sen släpp inte ut honom innan såret har läkt, även om han vill. Det är därför de har mattar och hussar, för att vi ska bestämma åt dem när de inte begriper sitt bästa själva.
Som andra redan skrivit har han nog varit i slagsmål, det ser ut som ett bett. En bra metod om såret är öppet är att spola med koksaltlösning två gånger om dagen eller mer om man kan. Be att få en doseringsspruta alternativt sårspruta på apoteket för då blir det lättare att komma åt. Sedan spolar man rikligt i såret. Håll utkik så att det inte förvärras. Det viktiga nu är att få bort all var ur såret annars kan det bli blodförgiftning. Katter har i regel bra läkkött, men om kissen verkar slö, äter dåligt eller på annat sätt påverkad så måste man till veterinären. Håll dessutom katten inomhus. Är såret inkapslat behöver det dräneras hos veterinären för annars kommer inte varet ut.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

okej. tack så jättemycket för alla tips och råd om hur jag ska göra.
pappa har nu varit på apoteket och köpt salvan (Fucidin, nån grej med antibiotika i) och sårrengöring, jodopax närmare bestämt. inget att skölja såret med men det får vi ordna ändå.
okej, tänk att veterinären inte berättade hur viktigt det är att såret är rengjort innan man har på salvan. han sa inget om det.
kastrerad är han, självklart. det är därför jag är så förvirrad. han borde ju stanna hemma.
/hennum som är otroligt orolig för sin lilla misse
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

§10 Även kastrerade katter kan komma på avvägar, jag har haft två kastrerade hankatter som har kommit vilse här och som alltså aldrig hittade hem igen. Han kan ha blivit jagad av en annan katt eller en hund (folk respekterar ju inte koppeltvånget) och blivit rädd så att kastrerade katter alltid håller sig hemomkring är en myt bland alla andra som gäller katter.

koppeltvång vet jag inte om det finns här mitt ute på landet… om det finns det så bryr inte jag mig heller om det, brukar ta promenader med vovven på grusvägen okopplad. men vår granne har en hund som ofta smiter hemifrån och är bland annat hemma hos oss, den hunden kan säkert ha bitit honom, precis som andra katter, visserligen är vår katt ganska stor o stark och brukar vinna i de flesta slagsmål men han är ju knappast oövervinnerlig. pappa trodde att det kanske kunde vara en räv oxå men jag vet inte.
och med tanke på att han vandrar runt mycket alltid så tror jag inte att han kommit vilse då måste han ha gått väldigt långt bort, men det är väl inte omöjligt.
tråkigt med katterna som inte hittade hem. är de helt försvunna alltså eller hittade du dem sen?
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Det är framför allt på landet som det brukar vara koppeltvång. Här gäller det från mars till augusti och det är med tanke på de vilda djuren och jag tycker att det är urdåligt att folk inte respekterar det utan låter sina hundar jaga efter rådjur och harar och vad de vill som kanske har ungar. Som hundägare så har man skyldighet att hålla reda på vad som gäller där man bor.
Det var inte mina katter som kom bort utan jag tog hand om två katter som hade kommit bort. Bägge två var kastrerade men några ägare hittades aldrig så jag tog hand om dem. Den ena har bott här i 10 år nu och den andre dog tyvärr förra året.

okej, ja, jag har aldrig hört något om det här. visst finns det harar och så, men ingen av dom som har hundar här har hundar som jagar harar när man är ute och går med hunden…
nåja, i vilket fall som helst så har han tratten på sig nu och han bara hatar den. jag tog en promenad med honom innan i sele för han stod inte ut med att vara inne. och när vi skulle gå tillbaka mot huset så lade han sig ner på vägen och vägrade gå mer, så jag fick bära honom bitvis. två av våra andra katter följde med på promenaden och hunden med. :P
han har ätit jättebra och antibiotikasalvan går bra att ta på. att tvätta såret gick sådär, men eftersom veterinären inte sade något om det så får jag hoppas att han har rätt och att det går bra ändå.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Det är jätte viktigt att det blir ordentligt rengjort för att det ska kunna läka ordentligt och inte bli mer inflamerat. När Morris låg inlagd på Bagarmossen och de skulle raka bort håret på magen så lyckades de raka bort huden på honom så att det var ett stort köttsår. Jag tvättade och tvättade men det läkte aldrig så jag fick åka tillbaks, det hade bildats en hinna över köttet som var inflamerat som hindrade läkningen. Han fick skrapa rent såret och sedan fick jag se till att det inte bildades en hinna igen, då läkte det jätte fint:
Lisa

§14 Så här står det i alla fall vad beträffar din hemtrakt. Samma som här i Stockholm alltså. Jag vet inte varför texten blev så stor men det här är alltså vad som gäller hos dig och hur kan du veta att inga hundar där du bor jagar harar? Hundar brukar springa efter det som rör sig och det gör de säkert också i Skåne.
Hundar
Fråga:
Var får jag rasta min hund?
Svar:
Du får ta med dig hunden nästan överallt, men du måste alltid respektera koppeltvång där sådant finns och visa allmän hänsyn. Dessutom är det en självklarhet att du plockar upp hundbajs efter din hund, även på hundrastplats och slänger i anvisad hundlatrin. Under perioden från den 1 mars - 20 augusti måste du alltid ha din hund kopplad i skog och mark samt på stränder. I naturreservat gäller koppeltvång året runt. Ställen där du inte får ha med hunden är lekplats eller för lek upplåten gräsmatta. I större parker inom kommunen finns det allmänna hundrastplatser.
På badplatser och vissa stränder råder totalt hundförbud fr.o.m. den 1 april t.o.m. den 30 september. För närmare angivelser om var det gäller se Lokala bestämmelser . Även annan tid på året och på övriga stränder måste du ha din hund under sådan uppsikt att den inte kan skada eller störa människor eller djurlivet.
Denna sida uppdaterades senast 2007-03-06 Ansvarig för informationen är Kerstin Wulff
Ystads kommun | 271 80 Ystad | Tel: 0411-57 70 00 | Fax: 0411-729 68 | E-post: kommunen@ystad.se
Säger som de andra här inne, håll kissen inne, åtminstone tills såret slutar kladda! När det torkar och får en normal skorpa, då kan du släppa ut honom. Men jag hade nog propsat på att åka till vet med honom idag, då det vore himla tråkigt om du blev tvungen att åka på helgen. Dyrt, dyrt i onödan…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

såhär är läget med missen just nu. det är en stor jäkla skorpa på allting och det ska det alltså vara? det verkar klia mycket på honom oxå eftersom han försöker klia sig men tratten är ju ivägen. någon gång när vi var i ett annat rum så lyckades han ta av sig tratten och klia sig i såret men inte så att det gjorde någon större skada. det berodde på att jag hade satt på tratten lite fel så nu sitter den där den sitter.
gunilla H: vi ska nog till veterinär imorgon. och då får vi se vad de säger.
lisa: vad läskigt! och en hinna kan man ju inte se heller, eller? det är nog verkligen bäst att ta honom till vetten imorron.
Gubben: jag bor i tomelilla kommun, inte ystad. och olika kommuner kan väl ha olika regler? och där jag bor finns det bara åkrar. den närmaste skogen är 7 minuters bilfärd bort ungefär. och det stod inget om åkrar där. eller åkrar kanske ingår i skog och mark? jag vet inte.
att jag inte tror att de jagar harar är för att jag aldrig sett dem göra det. dessutom är det lätt att lära hunden att låta bli, det var det med vår iaf. och de flesta jag ser som går med sin hund här har koppel på förövrigt. det är nog bara jag som inte har det, eftersom att det inte behövs med nicki.
jag kommer egentligen inte ihåg vad vi pratade om från början. men det kan säkert ha varit en hund, även om jag tycker att såren är för små för det. isf skulle det vara en sån pytteliten vovve. och nån sån har jag aldrig sett i bollerup.
kan väl oxå säga att bertil är förbaskat pigg. han har så mycket inspärrad energi att han håller på att slå knyt på sig själv. vi har honom i trädgården nu. med sele på och kopplet fastknytet i en sån som man har parasoller i. och det funkar jättebra. han är inne på natten såklart. men han verkar inte vara särskilt påverkad av att ha ett jätteläskigt sår på kinden.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

§18 Jodå åkrar räknas till skog och mark och jag skulle tro att hela Skåne, iaf södra delen, har samma regler. Jag har goda vänner som bor i Tomelilla och det du beskriver av hundvett är defintivt inte vad de upplever. De räknas som helgalna eftersom de har sin hund i koppel men de bor inte i samhället utan ute på landet och där har folk inte mycket vett när det gäller djur alls och definitivt inte när det gäller katter.
Reglerna för hur hund ska hållas varierar från kommun till kommun. Eftersom Du som hundägare är skyldig att känna till vilka lagar som gäller för hundhållning kan det vara lämpligt att Du kontaktar Miljö- och Hälsoskyddskontoret i den kommun där Du bor för att få information om vilka regler som gäller. Anvisningarna finns i den lokala ordningsstadgan.
I jaktlagen och jaktförordningen finns också en del som berör hundar. Bl a nämns där att hund under tiden 1 mars till 20 augusti ska hållas under sådan tillsyn att den hindras från att löpa lös i marker där det finns vilt. Detta innebär inte automatiskt att hunden inte får vara okopplad, den måste dock stå under sådan lydnad som om den vore kopplad. Regeringen kan också meddela föreskrifter som avviker från detta och om det finns skäl att skydda vilt får sådana föreskrifter innebära att koppeltvång gäller.
Rent generellt får en hund aldrig, även om inte koppeltvång föreligger, springa lös okontrollerat.
I vissa områden råder alltid koppeltvång (oavsett hur bra lydnad Du har på Din hund) och på vissa platser totalt hundförbud. Hundförbud gäller t ex ofta för lekplatser, på många kyrkogårdar samt på allmän badplats. Information om detta framgår av broschyren Du erhåller från Miljö- och Hälsa. Kom också ihåg att, för allas trevnad, plocka upp bajset efter Din hund!
Utdrag från SKK-Svenska kennel klubben
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Hennum, det låter bra, att det har blivit en skorpa på såret. Men toppen att du åker och kollar. att det kliar är ju ett tecken på att det läker. Men tratt på och låt honom inte gå ut fritt! den variant du har nu är jättebra!!!! HArar i Skåne? Inte mycket…. Kanin möjligtvis. men jag kom att tänka på, vad han ha kommit i vägen för och det kan faktiskt fria vovvarna. Grävling eller vildmink, eller vildiller. Orkar inte följa hela kopppeltvång debatten här, men i och med att vi har jakthundar, så vet jag, att inga hundar får gå lösa innan 20:e augusti.Hela skogen är ju en jättebarnkammare….. Sedan så får du inte jaga rådjur med hund före 1:a oktober. Lite osäker på harhund, men tror det är 1:a september. Men Janne blir topp tunnor om han ser någon som promenerar i hans skog med lös hund sen får den vara hur väldresserad som helst. Inga lösa hundar i våra marker på sommaren och helst inte annars heller, förutom de egna när de jagar.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

vi var hos veterinären idag! :D jag ska betala pappa sen och oj vad dyrt det blev över 500 kr och sen kommer medicinen vi ska ta ut på apoteket imorron oxå till. mycket för fattiga lilla mej, men det viktigaste är att han blir bra.
vetten sa att han hade en böld. han tog bort sårskorpan och sprutade in antibiotika i såret så att det blev genomspolat. sedan en spruta i nacken o imorron ska han få piller i 10 dagar. hos veterinären var han jätteduktig. och ville inte gå in i buren igen, stod hellre ut med vad som helst, bara han slapp vara instängd. :P
ser väldigt kul ut när han försöker tvätta sig men tratten är i vägen så han slickar på den istället :P eller kliar sig på tratten :P idag satt han på en bänk med utsikt över solnedgången i några timmar och bara njöt.
okej, ja, nu menar jag människor som jag ser när jag är ute och går. och det är extremt få eftersom det inte är många som går på samma vägar som jag. och de få jag ser har alltid koppel på sig. hur det är övrigt vet jag inte eftersom jag bara går med hunden i bollerup och inne i tomelilla o simrishamn o ystad, där så klart många går men de flesta har ju koppel i stan.
att folk inte har vett här när det gäller katter däremot har jag oxå märkt.
men det kan ju vara stora skillnader från by till by, hur saker och ting är, hur folk beter sig, med hundar o så. fast frågan är om bollerup ens kan räknas som by egentligen.
pappa tänkte oxå på det. att det skulle vara räv eller mård eller vad det nu sa. är inte så bra på dom där djuren :P men ger sig verkligen de på katter? och hade katten överlevt en räv? hade inte räven dödat katten hur lätt som helst, eller grävlingen?
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Nä,en tuff katt klarar ofta en räv. Grävling, nja, de är rätt fredliga,men blir de retade, så… Såret verkade ju vara med ett ganska litet bithål, så jag tror nog att det rör s ig om ett mindre djur, typ vildiller, mård om de finns i Skåne????? Eller räv.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Vad bra att du åkte till veterinären, det var en sak som vi var oroliga för. Men nu kommer han att bli hel och fin igen. Och när jag sitter och skriver här så slår det mig att jag inte skrivit här, men det känns så men det var Misan som skrev allt jag tänkte på. Så då behövde jag inte det :-). /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.
Förresten,kul att kissenblir bättre!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

såret ser verkligen så mycket bättre ut nu! även om man inte ser så mycket för sårskorpan så ser det torrt ut och sådär. men det kliar mycket. så han blir aldeles galen. men han älskar att bli kelad med och då blir han genast lugn och ligger och myser istället.
jag är glad att vi gick till veterinären. så stor och snabb skillnad det blev! hoppas det läker snabbt nu, för det verkar otrevligt att gå med den jobbiga och obekväma tratten hur länge som helst.
tack för era tips och ert stöd. känns bra att ha er här att fråga något om när man blir osäker. och det blir jag ofta för jag vet ju egentligen inte så värst mycket om katter när man tänker efter, inte så mycket som man skulle vilja veta.
jag har ingen aning om vad det finns för djur här :P ser aldrig några utom rävar. och räv har ja sett endast 2 ggr. men vi hade hönor för många år sedan och de fick huvudena avbitna. vad är det för djur som gör så?
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
#26 Skönt att höra kissen är på bättringsvägen. Sår har alltid en tendens att klia när de läker, det brukar ses som ett gott tecken. Dock viktigt att han fortsätter bära tratt tills allt är ordentligt läkt. Det brukar läka snabbt när det blir rengjort och antibiotika sätts in.
Jättebra att ni gick till veterinären.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

mjo, det är det första jag ska göra, om nåt liknde händer igen. för jag skulle aldrig våga peta för mycket i såret. bättre veterinär gör rent det istället. hoppas jag slipper bara :)
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Hennum, detta tyder på räv. Men kan även vara vildiller eller mink. Nä, de andra djuren utom räven är svåra att se. Mörkerdjur.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

okej. tack.. ja.. jag hoppas att mina katter slipper nåt sånt här igen. och om de bara kunde stanna hemma!!! känner mej som en orolig mamma med tonårsbarn :P grejen e den bara att hade de varit tonåringar så hade de kunnat få bege sig iväg lite… men inte nu! :P nåja.. snart är de vinter o då kommer de va hemma.
vi lyckades titta åt ett annat håll i 3 sekunder utan tratten. så han kliade så att sårskorpan lossnade lite. men förhoppningsvis så bildas det en ny snart och vi måste skärpa oss ännu mer. tyvärr så åker jag till skellefteå den 19e så jag kommer inte få vara hemma och övervaka det hela :/
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Du kan smörja skorpan lite med nån hudkräm, då kliar det mindre!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

okej, tack för tipset. ska testa det!
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan