Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettkattberättelser
Läst 3921 ggr
eja4
0

God Jul önskar Bill o Bull

Så kom DAGEN!!!! Hysteriska rusningar i lägenheten…nya grejer..inte bra! Sittplatserna i fönstret e borta mjauade Bull. Shit, vi river, sa Bill. Sålunda blev vi ovänner redan till advent. HÄR E DE JAG SOM BESTÄMMER VRÅLADE JAG. JAG skall ha två adventsljusstakar i fönstren. BASTA!

Två adventsljusstakar tänkte Bill och spände sina stooora svarta ögon i mig  och jag log och blängde tillbaka, med stooort självförtroende. Dubbelhäftande tejp löser detta, nema problema.

Frid rådde. Första advent. Ljus i fönstren och adventskaffe med barnen och lilla barnbarnet. Hade även gjort ett fint julbord med mossa, herdar och lille jesus i krubban.

Det luktade jul:)

Mina gossar kröp ner i min säng som jag en gång beslöt att de a-l-d-r-i-g får ligga i och ….åtminstone jag somnade med ett leende. Vilket party jag vaknade till!

Jesus  på köksgolvet, herdarna i hallen, mossa överallt, adventsljusstakarna upp o ner och…….. två cooola katter i fönstret kollande ut på ….ingenting! Bill tuggande på dubbelhäftande tejp och jag lovar såg ut som om han var himla intresserad av omgivningen.

Min katt försäkring täcker inte  "självmord". Det var vad jag kände. UT I KYLAN GOSSAR!!!!ORKAR INTE MER ELLER VA!!!!

Satte mig o grät en stund. Försökte förklara för "dissa två Idioter". VA FAN GÖR NI HÄR?????

Insåg  efter en stund att vad vore jag utan dessa två stollar som jag bara älskar. Hur tomt skulle det bli?

Inget är mig mer värt än dessa två. Så är det.

Sålunda torkade jag tårarna och tog fram en liten gran. Visste att det skulle komma en reaktion men …..

Vi har ett konstigt förhållande. Jag skall ha det jag vill men,, ok… på deras villkor. Den lilla granen blev omplacerad. Under vardagsrumsbordet. Den ser naken ut men är skitfarlig! Luktar gör den också! Den får vara kvar där den är, kulorna  rullar i hallen  o köket o glittret lite varstans men…den finns kvar.

Jag undrar ofta hur en katt tänker och ännu mer på varför dessa två hamnade hos mig. Det finns en mening med allt. Amen.

Bill, Bull och jag önskar alla här en GOD JUL.

Hawknestgrove
0
#1

haha låter ju underbart!!!!!!Skrattande

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Hawknestgrove
0
#2

så kan det gå om man adopterar katter från Kattkedjan!Skrattande

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

vilda-hilda
0
#3

Som vanligt EJA äntligen Tårar pga glädje.

Härlig läsning. Du borde skriva en bok. Köper direkt.

Nalle

Gullimat
0
#4

God Jul Bill och Bull

Ha,ha vilka katter du har, måste ha blivit influerade av dom som hade misarna innan.Flört

Simson
0
#5

God Jul o Gott Nytt År till er två huliganer också!!

Ja allt har en mening! Ibland kommer man på den fortare ibland senare o ibland inte alls förrän för sent. Har har vi ett fall av tydligt budskap! Du skall skriva barnböcker om Bill o Bull's ankomst o upptäkter vidare ut i livet! Vackra bilder kan nog Mari fixa?

Lycka till hela lilla familjen!

Ps, Bill o Bull: Glitter, gran o julkulor går att köpa nya…er två finns det bara ett av varje av här i världen! Kom ihåg det när matte "bråkar" som mest… Kyss

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

Gullimat
0
#6

Så sant så Simson

Hawknestgrove
0
#7

haha och lilla Bill och Bull är ju kissar från Koster. Räddade undan gasdöden…..

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

eja4
0
#8

Hej igen!

Vill bara tillägga att som julklapp skall marodörerna få en stege. Den skall gå upp till ett överskåp, ovanför mina garderober. Det skall även bli en "bro" tvärs över min hall till ett annat överskåp. OBS! Tro inte att de är bortskämda Skrattande. Jag bara försöker hitta på kulgrejer och förhoppningsvis bli av med lite energi och diverse upplopp. Det goa är att vi e lika. Jag älskar hyss och "glada kattögon".

Måste bara berätta en rolig grej: Jag talar ju med en viss röst till huliganerna. Lite ljus, rar (förutom när jag vrålar). Nu, sedan jag blivit mormor och Saga är på besök så talar jag med samma rara röst. "Kom till mormor", mormors snutta o.s.v. Vad händer??? Bill rusar fram,ivrigt jamande, vänder sin rumpa högt och…..fattar noll. Bull slänger sig handlöst i tron på magkel och inser att… HON HAR NÅGON ANNAN!!!!Dessutom luktar hon konstigt…(en annan katt). Saga som är två månader och van vid en stoooor tiger, med namnet Tiger, jollrar, spottar och glor förundrat. Bill är helfrälst, detta e något nytt. Det snosas o gosas. Bull gillar inte läget. Går omvägar och bryr sig inte alls….Pytt heller. Han är sur långt efter att Saga åkt hem. Bill smyger gäna till sig en strumpa av Saga medan Bull bara fnyser åt "nya leksaken". Två bröder och så olika.

Hawknestgrove
0
#9

härliga killar!!!!!!!Skrattande

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Simson
0
#10

#8 Gud så roligt! Skrattande

Jag hade just grannen på besök med en påse godis till huliganerna. En kille sprang o gömde sig fort som attan. Hans bror sprang fram från liggplatsen fort som attan för att hälsa o var hur glad som helst över besöket! Flört

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

Hawknestgrove
0
#11

Simson, låter  som hemma hos oss. två stycken katter leker pajas när folk kommer, två stycken tappar blir till taxkatter och försvinner in i sovrummet…. Folk??? fy f***n va läskigt…….

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Tizzla
0
#12

God Jul till er ocksåGlad

Jag lade ner det där med julgran för åratal sen…men nu har jag en idéCool

Om man hänger upp kattleksaker, tex myntamöss, bollar (och låtsas att det är tomtar och julgranskulor…man kan ju köpa röda) i ett klösträd och sprayar det med lite julgransdoft (kanske kan man ta några grankvistar och lägga bakom trädet)…då borde det väl både hålla och ge lite julstämning??

Julgransbelysningen får man nog spika upp på väggen bakom så att inte kissarna tuggar på sladdenFlört

Hawknestgrove
0
#13

ja!!!!! Wunderbaum!!!!!! Grön!!!!!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Lena
0
#14

Det här var rolig läsning så här dagens före doppardagen. Det där med julfirandet och julpynt kan lätt få sina egna vändningar när man har fyrfota vänner. Det blir lite andra ordningar än tidigare.

God Jul!

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Hawknestgrove
0
#15

får väl göra reklam för Kattkedjans  små huliganer….. vi har fått en liten kille i retur. HAn var hur perfekt som helst hos vår kassör. i det nya hemmet började han kissa på allt som väggelöst var…. Vid hembesök så förstod vår kassör varför… HAr ni sett "rent hus"? ÖVrig info är väl inte nödvändig…..och det var folk med gott ställt, alltså! nu är TinTin tillbaka hos vår kassör. inte en enda olycka…. Konstigt……..Obestämd

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

destiny
0
#16

Spelade det någon roll med lite kattpiss om det ändå såg ut som i Rent Hus?Oskyldig

Hawknestgrove
0
#17

man kan undra det. MEn TinTin var glad att få komma tillbaka…..OCh de hade varit hos vet och checkat och massa grejer. MEn nu får han ta den tid det tar och så får vi hoppas på ett bättre hem för TinTin.

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....