Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: bortsprungna-upphittade-katter
Läst 2523 ggr
Ocea
0

Uppphittad Svart okastrerad hankatt i Råå

Hejsan, sen en tid tillbaka har en ung hankatt besökt oss, han är insjuken runt höfterna och är väldig skygg, men idag lyckades jag fånga in honom på altanen och han har mat och vatten men nu är det så att om han inte blir hämtad om några timmar kan jag bara släppa ut honom igen.

Han är nästan helsvart förutom en vit fläck på bröstet och han är helt klart okastrerad (det stinker kattkiss på altanen)

Nu önskar jag bara att någon kan komma och hämta honom då han behöver komma in i ett hus och bli kastrerad.

Han är väldig snackig då han försöker övertala mig att släppa ut honom igen.

Mitt telefon nr är 0734-223494 om ni kan komma och hämta honom.

Och helst snarast då min mamma inte kommer bli glad. :/

Ankie
0
#1

men finns det inga katthem i din närhet? Har du kollat med grannar o dylikt, har du sett om det sitter nå lappar uppe nånstans om saknad katt eller har du tittat på blocket.

Ocea
0
#2

Kollat blocket, ringt folk som passade in och tyvärr har djurhemmens telefoner stängda. :/ så vi ska nu kolla hans öron så fort vi kan och seom vi hittar något, sen ska vi släppa ut honom med ett halsband med en lapp där det står att dem ska ringa oss, i ett försök att se om han ägs av någon. Kommer även ta bilder av honom och lägga upp här. :)

Lena
0
#3

Var bor du någonstanns? Synd om katten blir utsläppt. Verkar ju som att den behöver pysslas om och få äta upp sig. Dessutom brukar det bli mycket svårare att fånga in en skyg katt för andra gången. Du kan inte ha honom kvar i några dagar. Då ökar chansen att få någon som kan ta hand om honom.

Har du ringt polisen? Om inte så gör det med en gång. Om katten är bortsprungen kan ägaren ha anmält förvinnandet. Polisen ska även ta uppgifter om katten utifall någon hör av sig vid ett senare tillfälle.

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Ocea
0
#4

Jag bor på råå, och tyvärr kan vi inte inte ha kvar honom då vi har två katter som delvis accepterar honom eftersom jag inte  jaga iväg honom, och försökte ringa polisen men kom bara fram till telefonsvarare.

Han kommer förmodligen tillbaka då han bruckar sova på vår altan och tja, han har ätit hos oss nu plus fått vatten och han sover just nu tryggt på altanen som han pinkat ner rejält att jag nu lovat mina föräldrar att jag ska tvätta rent alltihopa.

katterna
0
#5

Hejsan. Var finns katten? Vet en svart katt i Ängelholm som saknas. Har sett lappar om den där. Därför jag undrar om det är i Ängelholm ni bor och hittat katten?

Ocea
0
#6

Har ringt en i ängelholm vars katt är försvunnen men deras var kastrerad och det är inte han här, vi bor i Råå som ligger på andra sidan helsingborg, men möjligheterna finns att han kan ha gått eller liftat.

katterna
0
#7

Okej. Har ni släppt honom igen då? Kan inte djursjukhuset ta emot honom så länge. Där är ju alltid personal där och dem har ju andra katter där över nätterna.

Ocea
0
#8

nja, vi släppte ut honom igen för att se, då pappa tycker det ser mer ut som han blivit påkörd eller nåt för hans höfter är väldigt skumma men att det isåfall skulle hänt för flera år sen, vi kollade hans öron och hur han mådde, han gillade inte bli klappad men han fatta tycke för min pappa och han har nog varit hos någon som kollat honom förut då han la sig på bordet och väntade på att bli undersökt.

Men vi ska hålla ögonen på honom och eventuellt ska vi höra med några som vi vet haft en katt som inte varit kastrerad fast dem sa det(men vi såg honom skvätta för fullt i vår trädgård) dock är den katten död men vi gissar att detta är avkomman från han då dem är väldigt lika.

Så nu ska vi det gå ett tag och se hur det går för han då han ätit upp sig väldigt mycket sen första gången.

jsca
0
#9

Har du någon bild? Har blivit av med min svart-vita hankatt i helsingborgsområdet.. han rymde ;/ och grannen hittade hans halsband i hennes trädgård .

Josefa
0
#10

#9

Det är väl inte en av dem du tog emot för en månad sedan?

jsca
0
#11

nejnej.  Han lligger här i soffan ;) plus han är kastrerad :P

Debattia
0
#12

Jag kan ställa upp och hjälpa till med kastrering av honom men inte ta hem .Hoppas någon kan ställa upp och ta in honom så kan vi leta permanent hem till honom under tiden. Tror inte han är så skygg eftersom du får undersöka honom så..

Någon som kan hjälpa ????

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

Ocea
0
#13

Hann aldrig ta en bild på honom då vi tyckte synd om honom efter varit instängd i vår altan med vatten och torrfoder.

Men han är svart med lite vitt på bröstet och har en massa vitgråa strån över kroppen, han ser ut som han har ett ärr vid vänster sida av nosen eller om det är en virvel där, annars hade han fina ögon och pälsen var inte så glansig men han mådde bra annars.

Vid höften är han insjunken och jag skulle tippa på att han har mask eller nåt och han är inte kelig men han la sig snällt på bordet och lät mig och pappa kolla hans öron.

Vi kommer ha koll på honom och jag ska prata med dem som äger en massa svarta katter om det är en ny katt från deras sida som dem inte kastrerat än.
För katten är otroligt lik förra kattkungen i kvarteret, han var inte snäll men han dog nu i våras efter en tid sjukdom.

Och kommer han tillbaka kommer jag och pappa ta honom till vetrinären och lämna in honom för han har inget halsband, ingen tatuering och med tanke på att han inte kastrerad så måste han vara en katt som ingen vill ha. Vi kan inte själva behålla honom även om vår ena katthona verkar acceptera honom och att han faktis är snäll hankatt som inte attackerar våra två damer.

Lena
0
#14

#13 Lite synd att du redan släppt ut honom. Det är mera synd om honom att gå vind för våg ute än att sitta instängd på altanen under några dagar. Förstår om du inte kan behålla honom, men med gemensamma krafters hjälp här på sajten brukar det för det mesta ordna sig på något sätt. Han verkar ju vara van vid människor om han går att hantera så pass bra.

Det hade varit bra om du hade tagit en bild av honom vilket underlättar både när det gäller att hitta nytt hem och/eller identifiera honom i jakten på ev. ägare.

Man kan lämna in upphittade katter hos polisen i Helsingborg. De brukar sedan sätta katten på ett djurpensionat under begränsad tid. man brukar då ha ca 7 dagar på sig att hitta nytt hem eller hitta ägaren.

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Debattia
0
#15

Tycker också det är synd du släppte ut honom.Så fort han blir kastrerad kommer heller inte urinen att lukta så,kan hålla i ett par dagar efter bara.Hoppas du kan ta ett kort på honom och sätta in här på tråden.Håll honom inne om han kommer tillbaks så hjälps vi åt hitta ett bra hem till honom.

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

Ocea
0
#16

Kan hälsa att han är här fortfarande i kvarteret, han och grannkatten bråkade igår natt och nu ligger han förtillfället på vår altan enligt uppgifter av min mamma och han sover gott efter pinkat ner vår altan för 3:e gången denna veckan. Lyckas jag fånga in honom nu i veckan har min pappa lovat att vi kör ner honom till djursjukhuset och lämnar in honom, för han har gått för långt med sitt pinkande då han pinkat ner vårt ena förråd på köpet. :/ Och även om han blir kastrerad kan vi inte ha kvar honom i kvarteret då vi har en stor väg utanför som flera katter dött av (2 av våra egna har dött där) och vi har hundar som inte är snälla mot katter.

Men han är väldigt fin annars och jag tror han hade nog gillat att få ett eget hem där han kan bli gosad med plus att han har möjligheten att komma ut.

Och vi kom fram till att han måste vara runt 2-3 år gammal, men bättre för veterinären att kolla det.

Kommer uppdatera här nästa gång jag lyckas fånga in honom och han fått åka till veterinären.

soso
0
#17

#16 Menar du att ni kan lämna en hemlös katt till djursjukhuset? Vad gör de av honom?

Josefa
0
#18

#16

Om ni lämnar honom på djursjukhuset och han inte är chippad så kontaktar de polisen. Och sen blir han väl snart avlivad.

candycandye
0
#19

Det måste finnas en annan lösning?tänker tänker…lämna honom inte dit, bättre att ni tar honom till vetten så han bli kollad ordentligt och tar honom tillbaka hem till er. Du har ju fått bra stöd härifrån, många hemska historier jag har läst här har till i slutändan blivigt bra!

Det finns många som kan hjälpa, och tillsammans kanske man kan hitta på nått

Debattia
0
#20

Hade heller aldrig varken tagit den till djursjukhuset eller polisen.Tror inte den får någon bra framtid då. Jag har lovat ställa upp och hjälpa till med veterinär om ni tar honom till den vetten jag har och där jag har konto. Kanske ni sen kan ha honom någonstans tills vi hittar ett hem.Men jag saknar fortfarande ett kort på det lilla livet.

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

Ocea
0
#21

Han har blivit skygg efter instängningen så han undviker mig lite genom att smita in i en annan trädgård och sen sitter han och försöker locka på honor medan han ser på mig.
Han dyker upp fortfarande varje dag och flörtar med min honkatt väldigt mycket, han verkar inte fatta att hon är steliserad.
Min honkatt verkar dock gilla uppvaktningen så vi får se om jag inte kan fånga in honom snart igen.

Såg honom nu i eftermiddags när jag gav vår kanin mat och försökte locka på honom, men han ville inte låta mig komma närmare.  Ska försöka ta foto på honom nästa gång, får gå runt i trädgården med min honkatt i helgen och se om vi kan locka fram honom, håll tummarna att jag kan få fotat honom nu i helgen.

Lena
0
#22

Problemet med att han går ute vind för våg är, förutom att det innebär lidande och många risker, att han hinner avla många nya kattkullar under tiden. Därför hade det varit kanon om han blev infångad och kastrerad.

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Ocea
0
#23

Uppdatering från den svarta hankatten.
Med lite undersökning visade sig att en av grannarna har skaffat svart katt, och eftersom han verkar må väldigt bra och han alltid kommer från den trädgården misstänker vi skarpt att det är deras pojke.

Ska be dem kastrera honom, eftersom alla andra katter i kvarteret är det. Han har pinkat ner en av våra andra grannars utemöbler och vi hann bara ha våra framme några timmar innan han hade pinkat ner dem.

Chansen att han kan föröka sig är väldigt liten då han isåfall hade gett sig av för att leta honor istället för att försöka ragga upp två steliserade honor.

Debattia
0
#24

Du skrev förut att han hade insjunkna höfter.Ser han friskare ut nu då ?? Bra att du går på dem och ber dom kastrera honom…

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!