Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: kattberättelser
Läst 1431 ggr
Alexej
0

Fan för de som skjuter på katter med hagel!

Var två gånger med Bulle till veterinären för att ta bort en hagel(bly)kula.

Golfprofil försökte skjuta klubbkatten

Men där var jag förberedd.

Nu hittade jag en kula i nacken på Värnamohonan Lucy. Vem vet hur många fler hon har. Det tar sin tid tills de vandrar utåt. Men bra, ska med två ungkatter tillkastreringen imorgon då kan hon följer med.

Undrar hur många katter som går där ute med hagelkorn i sig. De kan göra stora inre skador! Plus att de blyförgiftas.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

catfoot
0
#1

SkrikandesGråter..Fler idioter…undrar hur dom skulle må av en salva i baken..Riktigt kliar i fingrarna, att få trycka av…

Ditt hem är där din katt är.Kyss

OT/Snyggt ....

Hawknestgrove
0
#2

ja, att skjuta på katter med hagel på långt håll, det är ju därför jag blev så arg!

Lille Bullen! Han är ju en sån charmkille! Så vacker! Blev riktigt kär!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Alexej
0
#3

En annan katt

http://www.metro.se/se/article/2008/02/04/17/4930-57/index.xml

Jag är så förbannat. Lucy är en otrolig snäll och tyst katt som hela tiden försöker göra sig osynlig. Hon hade ett så tufft liv där vid McDonald med 3 små ungar. Och hon hade ett hem nångång, det är jag säker på.

Artikel om Lucy

Jag får nog också röntga henne.

Gunilla, fattade inte att han sköt med hagel. Kan inget om sånt.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Hawknestgrove
0
#4

Rent sakligt sett, nu bortser vi ifrån det etiska ochckänslomässiga, så är hagel väldigt effektivt dödande. MEN det faller på att katten antagligen rör sig och att avståndet är för stort. Att använda hagel tex vid rådjursjakt, är mycket effektivt, då djuret dör av chockverkan. Själv så portar jag allt vilt skjutet med hagel, för tändernas skull… Kan bli för dyrt. OCh då får avståndet inte vara längre än 30-35 meter på ett rådjur. kommer du upp i 75- 100 meter, så kan du fånga haglen i princip med handen.

NÄR det gäller avlivning av katt, så får ju avståndet inte vara längre än 20 meter och vem kommer så nära en skygg och rädd katt? Så det är på de grunderna jag är så förb****d på den jag syftar på!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

monsi
0
#5

Hm! Ladda bössan med salt hagel o skjut den jäkeln som torterar katter.

Undrar ibland om vissa saknar hjärna eller helt enkelt bara dj## korkade.

Hoppas alla korn går att uptäcka o få bort på den lilla katten.

Vissa undrar varför jag vill använda vissa indevider till plågsama medecinska försök, hm undra sa flundraObestämd

Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute

Utan djur är livet inge kul!Glad

Debattia
0
#6

Vad är det för golfprofil någon som känner idioten ??????

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

Lena
0
#7

Man kan bli galen för mindre. Tänk vad mycket idioter till folk det finns där ute. Stackars Lucy!

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Sidentass
0
#8

Kan inte annat än att medge att man blir rejält "skjutglad" här!!! Kattens värsta fiende är allt id**ots på två ben! *folkilsk *!!:-/((((

brutt
0
#9

8.Precis, och hur ska man kunna socialisera idioter på två ben!Skrikandes

martdat
0
#10

näää, lilla Lucy, vilken idde har gjort detta mot henne,,,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.