Hej nu kommer jag med en upphittad katt igen

Det är inte den här katten men så ser den ut
Hej nu kommer jag med en upphittad katt som ingen vill kännas vid eller så har den bara rymt,nu har vår svärdotter tagit hand om en katt som hon har lagt ut i GP idag. Vem saknar sin svart/vita katt? har ett namnlöst,blåsvart halsband m rosa och gula tassavtryck på.Ev iakttagen sedan juni/juli. Återfinns vid Smittska udden Svulten,rädd.hoppas han har ett hem. Martina T 0702-860405 Vi kommer att åka ut till henne idag för att hjälpa henne med det här. Hej Cuyo
Har ni kollat alla katthemsidor, evt också KKS?
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Annonsera på upphittat.se (om du inte redan har gjort det), jag har annonserat om"mina" upphittade katter där och fått mer respons från deras sida än från något annat ställe. Tyvärr ingen lyckoträff än men jag hoppas fortfarande. Lycka till!
Åh, då satte jag in samma inlägg här under bortsprungna! Då kan väl någon edis här inne flytta in detta inlägg på rätt plats och låsa mitt inlägg+ Jag flyttade det nämligen fårn vår sida på Svensk NAtur och såg inte att det låg här med!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
När det gäller den här katten så har vi fått reda på att den har syns till där ute ett år nu och vi tror då att den inte har något hem,men vi har resonerat som så är det inte någon som äger katten, då tar Martina hand och då kommer vi oxå att hjälpa till med det, hon har själv tagit hand om två hemlösa katter tidigare som hon har hemma idag,så nu har den här katten oxå ett bra hem med dom andra hemlösa katter hon redan har vi ska åka ut och hälsa på där i morgon.
Hej Cuyo
Hej jag glömde att tala att bilderna i mitt förra inlägg på katterna var dom hemlösa katter som Martina har tagit hand om.
Hej Cuyo
Hej jag vill tala om att den här katten inte hade något hem att komma till,så med vår hjälp med mat och andra utgifter som vi kommer att ställa upp med,så har Martina vår svärdotter tagit med den här katten hem till sej och sina andra två hemlösa katter hon har redan,jag blev glad när hon ringde mej om det här så i morgon kväll åker vi ut med mat och lite andra saker,och då kommer jag att ta en bild som ni för se i morgon.
Hej från en glad Cuyo 
Här har vi den riktiga bilden på den hemlösa katten och namnet blir Solo
Hej nu har vi varit och hälsat på Martinas
katt som vi inte fick träffa när vi var i deras sommarstugan,och mat och kattsand hade vi med oss oxå,för vi hade ju lovat att hjälpa till om hon kunde ta hand om den katten oxå. Nu kommer jag med ett litet förslag till alla som ni känner och vill ta hand om en katt,men säger jag har inte råd med det nu för det är ju inte gratis som många tror,men man kanske kan göra som jag och min fru kommer att göra nu,säg till era vänner vi kan hjälpa till med en liten slant varje månad till att börja med,då tror jag att många ställer den frågan kan mina vänner ställa upp så är jag inte sämre själv för kan man rädda ett liv så här ju det här en bra början. Skam vet hur jag formulerar det här men jag hoppas ni fattar vad jag är ute efter,och det är att vi som kan kan sponsra dom som vill ta hand om en hemlös katt nu och inte nästa månad.
Hej Cuyo
som tror på det här.
Hej jag måste ju säga att min ide var mindre populär,men jag är villig att hurra om ni har något annat förslag att komma med??
Hej Cuyo som tyckte det här var bra och då tänkte jag på djuren i första hand
Ja jag tycker att ni gör en fantastisk insats. Ni hjälper så mycket ni kan och orkar. Iden är inte alls dum. Den är jättebra!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Hej tack för ditt svar då vet jag att mitt förslag inte var helt fel,jag har lärt mej mycket om katter i den här gruppen hur man ska göra för att inte säga nej till en hemlöskatt,och hur man ska värna om djurens rätt och inte ta livet av djur man inte kan ta hand för att man kanske inte har råd med det just då,det var väl mycket av det förslaget jag ville framföra med mitt inlägg nr 7 med.
Och jag trodde inte att man skulle möta motstånd i en kattgrupp som värnar om katternas liv,ok det kan ju vara att ni inte har läst det här eller så var det här inte intressant att ta upp i en diskussion om det var dåligt eller bra,men jag kommer att göra det här för dom katterna som Martina har tagit hand om.
Hej Cuyo
JA du är guld värd, det vet du.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Det här inlägget har jag missat totalt. Det kommer så många inlägg så man hinner inte läsa alla, men visst var det här ett bra förslag. Många bäckar små….
Ja, jag gör ju så med en tant i Strömstad. visserligen, så är det ju så fel, hon kastrerar inte, men hon får en påse kattmat av mig varje vecka. Man kan ju hjälpa på deta vis. En påse mat elelr sand, eller en slant till kastrerig, eller maskmedicin… Allt är nog välkommet!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

iden att stödja stödhem med mat och sand är jättebra om man känner att man har råd,
när man läser på andra forum och i andra gästböcker så ser man att det offta är den biten det hela faller på, själv har jag det så här med mina stödisar, den som inte kunde ha sin katter kvar hjälper tilll med mat och sand, hade hon inte gjort det så hade jag inte hafft råd att låta de stanna,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
Ja det behöver ju inte vra så mycket! Man kan ju ta det man har råd med, en påse mat för en 30- 40 kr, eller en påse kattsand…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Jag missade tyvärr att det fanns ett förslag med lite längre ner i tråden (inlägg #7)
Läste att tråden handlade om en upphittad katt. (Kanske hade varit bättre att nämna att du hade en fråga om ett förslag redan i rubriken).
Förslaget var väl bra, alla idéer man har om att få ut katter i kretsarna runt omkring en är ju ypperligt!
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus
Hej hej jag kanske skulle ha gjort en ny tråd men så långt tänkte jag inte på,men kan vi sprida det här till våra vänner och bekanta att vi är villiga att ställa upp med ett bidrag om ni kan ta hand om en hemlöskatt,så jag tycker vi ska gå ut med det här för vi har många katthem som behöver vår hjälp med det här och vi räddar nog många djur som kan få ett hem nu när vintern kommer,och kanske en trevlig jul med sina nya ägare så jobba på ni jag och min fru har redan börjat.
Hej från Cuyo och hans matte 
Jättebra!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....