
Efterlyst: Eetu (Vallentuna/Kragstalund)
Eetu, 4 år gammal kastrerad hankatt försvann från Vallentuna (Kragstalund) 26/4. Han är svart och vit med en fläck under hakan. Långhårig, har svart tät lång svans och svart "skägg". Han hade ett svart/reflekterande halsband med texten ”jag tillhör” när han försvann. Eetu bor i Upplands Väsby (Odenslunda) och kan kanske vara på väg hemåt.
HITTELÖN!!!
Ring 070-4339216 eller 070-1495489 om du sett honom
Det går också bra att maila till: sonja36@hotmail.com
Vad jobbigt att kissen försvunnit för er. Der klassiska råden vid dylika situationer är att sätta upp lappar överallt där ni kan tänka er att han skulle kunna finnas. Man kan även lägga lappar direkt i folks brevlådor. Hittelön är alltid bra draghjälp, särskilt när det kommer till barn och ungdomar. Skriv gärna vilket belopp hittelönen är på. Ring polisen, katthemmen i regionen samt leta på alla möjliga och omöjliga platser. Tänk särskilt på att katter kan gömma sig i skjul, uthus, gargage och andra skrymslen. Det är mycket vanligt att de blir inlåsta av misstag. Var envis och ge inte upp!
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Ja, nånstans är han ju. Kollar under http://www.djurhjalpen.nu/ tips&råd under efterlysta katter. Borde finnas en bra chans att hitta honom! Lycka till!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Hej,
Jag har gjort allt vad man kan tänka på.. Jag har lagt ca 50 annons allt över internet, polisanmälad, lappat hela Vallentuna, men ingenting… :(
Jag saknar honom sååååå mycket!

Åhhh så jobbigt för dej..det värsta är ju ovissheten…vet inte hur du bor..om ni har trafik omkring er..om det är många förråd som han kan ha blivit instängd i…Är misse van vid att vara ute? Om inte kanske den nya miljön skrämmer honom och att han ligger någonstans o trycker…ofta brukar man råda att gå ut i gryningen o leta..då allt är tyst o lugnt…
Håller verkligen tummen för att ni snart återser varandra!
Sidentass

#5 Din efterlysning är nu inlagd på vår hemsida. Hör av dig om du vill att jag ska uppge även din jobbmail.

Hej,
Tack! Hotmail adress är bra!
Sonja

Vad fin han är. Hoppas du hittar honom.


Vilken sötnos, såg att du lagt upp honom på vår hemsida. Ska gå ut på vårt Intranät, och upplysa dem där. Det är en del Vallentunabor där. /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Hej,
Vanessa, TACK SÅ JÄTTEMYCKET!!
Jag fick ett samtal idag kl 19 och någon hade sett honom vid Täby Kyrka den 2.5.
Jag var där precis och satte upp lappar runt i området vid kyrkan. Det ser ut som att han är på väg hemåt mot Upplands Väsby (Odenslunda). Åtminstone han är på rätt väg. :)
Usch, låter så sorligt. En vilsen katt (han är jättefin!!!) och en orolig matte. Hoppas han hittar hem eller någon hittar honom!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Jag fick ett samtal idag kl 10.30 och någon hade sett honom idag i Vallentuna/Uthamra. Hon var inte säkert att det var just Eetu, men när jag var framme såg jag ingen katt.
Nu jag bara undrar att var han i Täby på väg hemåt eller är han fortfarande I Vallentuna….

Håller fortfarande hårt i tummarna..
Sidentass
Håller tummar och tassar även här. Bra att du ahr sånt kontaktnät…
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Håller tummarna för dig, och det är skönt att telefonen börjat ringa. Det är utlagt på Intranätet sedan ïgår. /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Tack så jättemycket Vanessa!
Jag ska åka till Vallentuna/Täby idag kväll igen och försöka ropa honom och ska "tapetera" Vallentuna/Täby lite mer… :)

Igen, ingenting…. :(

Har du pratat med Solgläntan i Vallentuna??
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady

Hej,
Jo, jag har skickat ett email..

Till Solgläntan är det bäst att ringa. Då får man snabbare svar. /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

OK, tack! Ska göra det imorgon… :)

Fortfarande ingenting…

Stackars dig! Det är så svårt att leva i ovisshet! Vi håller tummar och tassar att ni får bra tips i helgen när folk är lediga och kan titta mer!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady

JIPPIIIIII!!!!
Idag hittades Eetu i Täby! Han är mager men pigg! Han var ca 1,5km borta från den platsen var han försvunne.
26.4. - 11.5.
Tack för alla!!!!

Vilka underbara nyheter! 
Dagens skönaste nyhet!!!!!!!!!!!!!!!!Vad glad jag blev, många, många grattiskramar till Eetu och dig! Nu kan ni göra er en riktig fin helg!!!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus


Ojdå, han ser verkligen lite sliten ut…Vad skönt för honom nu att kunna slappa och vila ut sig nu!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus




Underbart, underbart!!!! Jag gråter av glädje med varje liten kisse som hittar hem……………………
Jag önskar er en riktigt skön myshelg med många nospussar….
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Ååå jösses vilka glada nyheter!!!!!
Tjoho!!
Vilken underbar helg ni får nu tillsammans!! Mycket godsaker till er båda!! Och massor med nosgos!! En lång skön sovmorgon i morgon?!!
En jätteSTOOOR kram till dig som jobbat så mycket med att hitta honom! Är man tillräckligt envis så lyckas det!
HUR gick det till?? Vem hittade honom och hur fick ni hem han? När du landat i glädjeruset så får du berätta mer om vad det var som fick er att återse er pälskling!
Är han bara mager så är det enkelt avhjälpt. Inga skador? Hoppas jag verkligen inte! Lite lort hjälper tvål.
Massor med nosgos till dig!! En ros till dig!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady

Hej,
Vi fått ett samtal idag från Täby att han hade varit där kring familjens gårdet redan 2-3 dagar. Familjens mamma hade ingen aning om att han var "hemlöss" men hennes dotter såg vår annons idag och dom ringde.
När vi var framme började vi ropa honom och det tog bara sekund och han började: Miua.. 
Han var så söt och jag bara började gråta!
Han är mager men pigg. Inga skador som är otrolig!!!!
Några fästningar..
Vi ska sova idag tillsammans och bara njuta om att han är hem igen och allt vända sig bra!!
Jag vill bara säga att bästa sättet att försöka hitta katten är att lappa! Lappa eller hur jag säger: ”tapetera” med annonsen. Varje lyktstolpe, träd…
ps. hoppas att ni förstår.. Som sagt, svenska är inte mitt modersmål..
Trevligt helg till alla! :)




jag blev så glad när jag lästa att Eetu äntligen kommit hem..
Å vilka underbara nyheter!!!
Ryser av glädje!!!
Ta nu hand om varandra 

Vad underbart. Ett härligt sätt för mig att vakna och se detta. Snacka om att han är kung, med sängen som en härlig tron. Så sött. Njut nu för fullt! /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Barn är härligt uppmärksamma! De tycker om att hjälpa till! Hon är också en liten hjälte! Du får köpa henne en "hittelön"…extra godis eller så!
Där ser man återigen hur viktigt det är med lappar!
TACK för de härliga korten på en katt som verkligen ser ut att må kungligt BRAAA! Han njuter verkligen!!! SÅ underbart att se!!
Jag skulle vilja se ett foto på hans vackra ögon också om du har något när han är vaken…
Kram på er!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady

Men så roligt och skönt.
Man blir bara så glad.
Jenna :)
Så skönt! Underbart med solskenshistorier i allt det tråkiga!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....