Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: djurskyddsfrågor
Läst 1435 ggr
[neveragain]
0

Svenskt studentarbete om sociala och skygga katter

Lisa Törngrens har gjort ett studentarbete med titeln ”Bedömning av katters socialitet - ett arbete om klassificering och eventuella skillnader mellan sociala och skygga katter inför och efter adoption”

Studien har delvis gjorts genom att analysera verskamheten på Kattstallet.

Länk till studentarbetet: http://stud.epsilon.slu.se/2936/1/Torngren_l_110627.pdf

Citat:

"Resultatet av denna studie ger en indikation om att många katter som initialt uppfattas som skygga och/eller svårhanterliga trots allt kan placeras ut med framgång. Detta kan i sin tur användas som underlag för att ifrågasätta varför dessa katter ofta inte tas emot av katthem (S. Frick, Djurskyddet Sverige, personligt meddelande, 20 maj 2011). Såväl denna som tidigare studier visar dessutom att det finns människor som är villiga att satsa tid och energi på dessa katter."

Alexej
0
#1

Det är bara så svårt att hitta jourhem som vill jobba med skygga katter.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Lena
0
#2

Så bra att den här studien har gjorts. Den är enormt viktig för vårt arbeta för målgruppen skygga katter.

#1 Ju mer kunskaper i ämnet som kommer desto fler kommer att våga sig på att vara stödhem.

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"