Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettsajten
Läst 365 ggr
maggan47
0

OT/ jordbruksverket

letar efter information, om hur katter får vara ute, har läst någonstans att det inte finns något förbud mot utekatter, bara dom inte kissar på grannens tomt etc, men hittar det inte, skriver för en kompis räkning

Maggan47

Debattia
0
#1

Miljöbalken ! När det gäller störande katter som springer lösa i bostadsområden kan kommun vända sig till kattägare om denne är känd,alternativt hänvisa den klagande till polismyndigheten om det gäller herrelösa katter.Kommun kan lösa klagomål över lösspringande katter genom att dela ut info i området runt den klagandes bostad. 

Bilaga till författning. Sveriges riksdag! . Hundar och katter skall hållas under sådan tillsyn som med hänsyn till deras natur och övr omständigheter behövs för att förebygga att de orsakar skador eller avsevärda olägenheter.

Det är vad jag kunde bidra med.

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!