<u>Gotlands Katthem</u>

**Gotlands Katthem
**http://gotlandskatthem.se/index.html
Gotlands katthem ligger i Visby. Det jobbar ca. 30 personer där och omkring 200 katter förmedlas varje år.
Deras hemsidan är under ombyggnad därför går det inte att skriva så mycket.
**Deras beskrivning om ett kattköp:
**Vid ditt besök på katthemmet får du bekanta dig med katterna. När du sett ut din favorit/dina favoriter får ni bekanta er ytterligare.
Vi gör en bokning och du åker hem och funderar ett par dagar. Bokningen är inte bindande åt något håll.
När du har bestämt dig för katten träffas vi ännu en gång då du får ta hem katten på prov. Först när du vet säkert att det fungerar skriver vi kontrakt. Om det inte fungerar får du självklart lämna tillbaks katten.
Kostnad för en "helt klar" katt är 750 kr. Den är då kastrerad, öronmärkt och avmaskad. Kostnad för en kattunge är 400 kr, beroende på antal grundvaccinationer.
KattvalEftersom kattungar kräver mycket tid och tålamod ser vi helst att äldre personer väljer en vuxen katt.
En kattunge busar mest hela tiden när den är vaken.
Kattungar säljer vi helst två och två. Kattungar behöver mycket närhet och trygghet.
En familj som jobbar och är i skolan på dagarna bör därför ha två kattungar som har sällskap av varandra.
En vuxen katt passar utmärkt till äldre personer eftersom den vill ha mycket gos och lugn och ro.

På deras hemsidan finns artiklar över:
- Om kattskötsel
- Hur man gör när man misstänker att en katt är hemlös
- Innan du skaffar katt, vad du bör tänka på
- Vad man bör tänka på om man skaffar en katt till, utöver den
man redan har, invänjningstid etc.
Sedan är sajten med upphittade/efterlysta katter på gång.
Katthemmet finanserar sina kostnader delvis genom sin 400 qm stor loppmarknad.
Deras svar på katthemsenkäten finns under #6 här.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Så fint det var!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Det verkar vara riktigt mysigt där!
/Änglakatterna - medarbetare på Hittekatter och på Katthemmet Kompis

Såg jättemysigt ut =)