Att rekommendera avlivning eller inte utifrån ett FB-inlägg
Det kommer upp ett inlägg om en kattunge som förefaller vara allvarligt (trafik-)skadad. En del i tråden vill göra allt för att kattungens liv ska kunna räddas. Andra skriver att de hoppas att man nu ska avsluta kattungens liv omgående.
Kattungen har fått veterinärvård (smärtlindring etc), och det ska göras ytterligare bedömning av veterinär etc.
Hur tänker du? Vilket är viktigast: att värna livet eller att hindra lidande? Är det möjligt att utifrån ett FB-inlägg avgöra om en katt bör avlivas (d.v.s. har de flesta av oss kunskap och klokskap nog att bedöma det enskilda fallet utifrån ett FB-inlägg)? Hur tänker du?
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Jag tänker att veterinären måste göra en professionell bedömning om vad som är rimligt i varje enskild situation. De flesta skador innebär smärta, dvs. lidande, men det är inte rimligt att avliva omgående bara för att katten känner smärta. Just smärta går oftast att "trolla bort" tillfälligt genom smärtlindring, och så länge det finns det hopp om att katten kan bli helt återställd tycker jag att man ska vänta med avlivning.
Sajtvärd Katter iFokus
Prio känns som stabilisering och smärtlindring hos veterinären.
För att sen ihop med veterinären göra en bedömning om kattens livskvalitet framåt…
Är det lång rehab med osäker utkomst, ja då kanske man får fundera en gång till och ha en ordentlig diskussion med sin veterinär om det är rätt att utsätta katten för det.
Är den för illa skadad för att på ett etiskt sätt kunna ges en andra chans, då är det tyvärr dags att tänka på avlivning..
Men sen kan det ju också se mycket värre ut än det är, självklart låter man en katt med god prognos leva! 😁
Ägare till en Australian Shepherd, ett gäng LaPerm och 2 akvarium 😁
SVERAK ansluten uppfödare av LaPerm SE*Coral Curls
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕
Att bedöma eventuell avlivning från ett FB-inlägg där djuret inte har varit hos veterinär vore vanskligt, även om man själv skulle haft kunskapen om man fått se djuret IRL.
Det är dessutom rätt få djurägare som korrekt kan göra en bedömning av hälsotillstånd hos sitt djur, än mindre kunna beskriva det korrekt för andra på nätet.
Sen beror det på andra omständigheter också, tänker jag. Bor man i en stad där det finns tillgång till jourhavande veterinär dygnet runt eller bor man många timmars körväg från en klinik?
Rent generellt är jag mer för att förhindra (svårt) lidande än för att värna livet till varje pris, vilket för övrigt gäller även människor.
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
Jag tror man ska "ligga lågt" om man väljer att kommentera den typen av trådar på FB. Det är lätt att dras med av andras inlägg, i den ena eller andra riktningen.
Bilder kan ljuga, vilket man får försöka förhålla sig till.
Det är också svårt att veta hur en upphittare uttrycker sig i en stressad situation, vilka förkunskaper upphittaren har o.s.v.
Jag tänker att man i hög utsträckning får förlita sig till veterinärens bedömning, på kort resp. längre sikt, och vid behov begäran en second opinion hos annan veterinär (om så är möjligt).
Absolut att det är svårt att se djur lida, men mycket kan trots allt göras vad gäller smärtlindring etc. Ett visst lidande hör livet till.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.