Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: bortsprungna-upphittade-katter
Läst 6232 ggr
heidijakobsen84
0

*Hemma*Bortsprungen gråvit katt i Göteborg/...

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Vår älskade misse Rasmus gick ut häromdagen som han alltid gör, och han har fortfarande inte kommit hem. Nu har han vart borta i 5 dagar och det är inte likt honom. Han försvann från Gamla Björlandavägen, och kanske att han blivit inlåst nånstans av misstag. Läser ni det här och bor i närheten ber vi er att snälla :) kolla era garage och förråd ifall han smitit in där. Eller om nån har sett honom, att ni hör av er till oss, tack. Vi e så ledsna och vi saknar honom så. Oavsett vad som hänt så är det alltid bättre att veta än att gå i ovisshet.

Jourhemmet
0
#1

Annonsera under Efterlyst på Blocket och ring polisen på 114 14.

Hawknestgrove
0
#2

gå in på Kattpolisen i fokus också, där hittar du många tips

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

kattassen
0
#3

Dela ut massor av små lappar med bild på Rasmus och ert telefonnummer i alla brevlådor runt omkring. Storlek A6 är lagom (dvs 4 st på en A4). Annonsera i affärer och i GP. Det är gratis för upphittat/förlorade djur i GP.

Sätt upp lappar med bild där ni kan komma på, busskurer, stolpar - ja överallt, märkligt nog brukar det ge många svar. Erbjud en liten hittelön också.

www.upphittat.se

www.blocket.se

Göteborgs Katthjälps hemsida

Djurskyddsföreningens hemsida

----------------------------------------------------------------------

Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

 

annebeate
0
#4

Du har redan fått många bra råd. Hoppas så du finner Rasmus snart. Kolla regelbundet med polisen.

Lägg också in en tråd på www.katter.nu, Nordens största kattforum, under "Allmänt kattprat" där du säkert kan få ytterligare tips och hjälp med att sprida budskapet att Rasmus är försvunnen.

heidijakobsen84
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Tack för alla bra tips :)

Skriver även nr och e-post då jag glömde det i inlägget:

0704535540

heidi_jakobsen84@hotmail.com

annebeate
0
#6

putt för lille Rasmus

Hoppas att den som läser här på forumet och som bor på Hisingen håller utkik efter Rasmus.

heidijakobsen84
0
#7

Nu efter 2 veckor tyckte lille Rasmus att d va dags att komma hem igen :) helt oskadd som tur va.  Åh va lättad o lycklig man blev. Tack alla ni för underbart stöd o många bra tips. Skrattande

Hawknestgrove
0
#8

oj vilken tur….Om han inte är kastrerad, så gör det och idmärk honom, så får han det lättare att hitta hem…. En kastrerad katt går itne så långt, då han har låg rang… Nu ändrar jag i rubriken!!!!.

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

heidijakobsen84
0
#9

Ja jätte tur :). Han e  både öronmärkt o kastrerad redan, vet inte va han kan ha vart. Rubriken???

anebit
0
#10

#9   Hawknestgrove menar att hon skriver "HEMMA"  högst upp.    Skrattande

Underbart att han hittade hem!

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Hawknestgrove
0
#11

haha förlåt, jag trodde jag var ine på Kattpolisen… där kan jag ju ändra, inte här!! Tack Anebit!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....