Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettbortsprungna-upphittade-katter
Läst 2822 ggr
IceJossan
0

"LÖST"Upphittad hane i Örebro!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Social och trevlig hankatt på 4-7 år enligt veterinär. Kastrerad men omärkt. Satt idag i minst 6 timmar på exakt samma plats under en balkong nära Varberga Centrum i Örebro. Han verkar vara en förrymd innekatt eftersom han var så skrämd ute men så trevlig och go inne. Gick direkt på lådan eftersom han fått hålla sig sååå länge utan någon kisslåda i närheten :P

Anmäld till polisen. Lappar och annonser kommer upp. Ingen av de som öppnade vid dörrknackning ägde eller visste något om katten.

Han är omhändertagen av Örebro Katthem.

Gullimat
0
#1

Hoppas han är saknad

Hawknestgrove
0
#2

lägg detta i Kattpolisen med

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

IceJossan
0
#3

#1 Ja det hoppas jag med, verkligen. Han är så fin i hullet och pälsen och så trevlig, så det vore konstigt om han inte hade något hem. OM han inte har det så måste han ha blivit dumpad alldeles nyligen. Men troligen är han på rymmen bara.

#2 Det är inlagt där.

Hawknestgrove
0
#4

ok

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Sidentass
0
#5

Åhh..lille kisse i min gamla hemstad…måtte han inte vara dumpad bara..och sen känns det lite oroligt med varberga..inte det bästa området direkt..så skönt att han är omhändertagen nu, lille gubben..

IceJossan
0
#6

Wohooo, "Sigges" ägare har redan hört av sig :D Han smet tydligen ut i natt, så det förklarar varför han fortfarande var så fin i pälsen :D

anebit
0
#7

Underbart!

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Sidentass
0
#8

Men vilken underbar nyhet!!:-)

vilda-hilda
0
#9

Grattis till Sigge.

Kram till er.

Nalle

IceJossan
0
#10

Hehe, vilken röra :)

Bastian som vi kallade honom heter egentligen Sigge, men han adopterades faktiskt ifrån oss (Örebro Katthem) som kattunge och hette då Royal. Lite kul samanträffande :)

maggan47
0
#11

vilket lycklig slut på historienKyss

Maggan47

Hawknestgrove
0
#12

men han var alltså omärkt? Hoppas att ägaren nu märker sin kisse….

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

IceJossan
0
#13

Ja han var inte märkt. Köparen åtar sig att göra det, det skiver man under på på köpekontraktet. Men det är många som inte gr det :(

Jag hoppas också att hon gör det.

Hawknestgrove
0
#14

illa…….ja vi rekommenderar våra hem att göra det och att vi i så fall bjuder på registreringen hos SKK

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Gullimat
0
#15

Trodde att märkningen ingick i kastreringenObestämd

IceJossan
0
#16

#15 Jag vet flera veterinärer som tar väldigt lite extra för att märka när den kastreras. Detta är dock helt upp till ägaren att bestämma, och det är konstigt nog allra vanligast att man inte märker sin kisse pga argument som "Den ska ju vara innekatt så det är onödigt". Tyvärr.

Katthemmet står inte för kastreringen om katten säljs som kattunge, så därmed kan vi inte se till att varken det eller märkning blir gjort som det borde :(