Katt söker nytt hem!
Hejsan!
Har en bondkatt som söker nytt hem, han klarar inte av den gamla katten som vi har! Så snälla så snabbt som möjligt kan han få ett hem någonstans!
Han finns i Ronneby
Här inne gäller bara hemlösa katter, ej ägda.
Du får försöka omplacera honom själv utan hjälp av Hittekatter. Har du inga vänner som kan ta hand om katten så länge du söker hem.
nä tyvärr.. det är det att han kommer bli hemlös vi kan inte placera honom någonstans.. personen vi köpte honom av vill inte ha tillbaka honom o säger bara gör vad ni vill med honom för jag vill inte ha tillbaka honom
Kommer att bli hemlös???? Är du dum eller? Tänker du med andra ord bara släppa ut katten? Har du tagit på dig ansvaret så får du fullfölja det!!
menade inte så… så du menar att han ska riva sönder hela familjen? näää jag tänker inte släppa ut katten…

#3 Hur menar du med hemlös? Tänker du slänga ut honom på gatan om du inte hittar ett nytt hem?
Det finns för övrigt mycket man kan göra för att underlätta den sociala kontakten mellan två katter. Är han ny i hemmet kan du pröva att sätta i Feliway i vägguttaget. Du kan också ge båda katterna Zylkene (ett naturmedel som finns på Apoteket).
Kanske du kan hålla de båda katterna separerade ett tag med ex en gallerdörr emellan. Kompostgaller brukar vi ha när vi får hem en ny katt.
Det kan vara olika hur länge katter behöver på sig för att ha lärt känna varandra. Men oftast (om det är en ung katt) brukar den få lägre rang och successivt rätta in sig i ledet efter den äldre katten.
Hur länge har du prövat med de båda katterna?
Om det till äventyrs ändå inte skulle gå (efter en längre tid) så får du annonsera på ex. Blocket. Sätt in en trevlig annons med bild och en säljande text. Även en tidningsannons med bild brukar ge resultat.
Här på hittekatter förmedlar vi inte ägda katter - och det är din katt. DU har ansvar för DIN katt. De katter vi arbetar för ÄR hemlösa och/eller i vanvårdshem. Inte ägda katter.
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus
Ts kan du förklara hur du menar då?Ingen bild på missen?ingen ålder?Riva sönder familjen?Kan du snälla tala om hur du har tänkt
att hittis ska kunna hjälpa dig när du inget annat skrivet än att bara skriva att du söker hem till missen,Vadå hemlös?
Vad vore livet utan en katt,,,Inget liv alls,
Myse missar
Hur länge har du själv haft katten?
Vad vore livet utan en katt,,,Inget liv alls,
Myse missar