Kattungar Värnamo AKUT
KKS vädjar om hjälp! Sex kattungar i Värnamo behöver nya stöd/permanenthem. Dessa katter är intagna i ett badrum och skulle hämtas av ett stödhem men pga personliga problem blev det hela inställt. Läget är nu mkt akut.
Katterna är jätteduktiga och sköter lådan perfekt.
Du kan läsa mer och se bilder på Bebbe 1-7 (Bebbe 2 och 8 har fått permanenthem) under Birgitta Axelssons katter, här.
Om någon har möjlighet att ställa upp, om än bara tillfälligt som jourhem, maila Birgitta A på KKS (mailadress i länken ovan).
Försöker lägga in gruppbild direkt här Bebbe1-7,Värnamo
Har lagt in bilden direkt här//anebit
men snälla nån så fina då… men tänk hoppas nu att de kan bli hjälpt…
puttar för dessa kissar
putt för de små…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Är Mammorna också intagna
#4 Jag vet verkligen inte.
Fick infon om kattungarna direkt i mail igår fr Birgitta A (med vädjan om hjälp att skriva då det brådskar). Tydligen väldigt många kattungar ute nu, och vintern närmar sig, liksom könsmognad, så det panikdras i alla trådar. Länken är inte uppdaterad, men där omtalas MammaEtt (m bild) och MammaTvå - så klart att de måste in och kastreras (med fortsatt mat och omvårdnad, ev ute - där verkar ju finnas matare) men "vågar" inte maila om mer info då tiden ju inte ens räcker till för uppdateringar på kks. Bottenlöst … börja någonstans …? om det bara slutade också.
puttar denna viktiga tråd

Är katterna tama?
Har mycket vänner i Jönköping, kan höra med nån av dom. Men INGEN av dessa har erfarenhet av skyggisar…
Pälsbollarna i Höganäs
Är det fortfarande aktuell? Står 15 september.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
#7 JA, kattungarna finns enligt uppgift intagna i ett badrum - det sket sig på ngt sätt med tilltänkt stödhem :-(. De är jätteduktiga och sköter lådan perfekt, skriver Birgitta A på kks. Snälla maila intresse till henne, birgitta.axelsson@kks.nu - och ge gärna telnr i mailet så går det snabbare. Då kan hon ge direkt information. Får absolut intrycket att kattungarna är "tama".
#8 JA, aktuellt. Fick mail fr Birgitta A på kks igår (tisdag) då jag erbjudit mig hjälpa skriva om akuta katter här för kks hinner inte. Vet att konstigt med sidan jag länkar till … men det ÄR dessa katter/kattungar, och nu är det bråttom, för de kan inte få stanna där de är, enl uppgift. Och då vete f*an vad som händer.
SOM SAGT, AKUTBEHOV FÖR 6 KATTUNGAR I VÄRNAMO. Infångade, duktiga, rumsrena, tama … bilder på var och en av bebbarna i länk inlägg #0 - (Bebbe 2 och 8 har redan fått permanenthem).
Om dessa kattungar kan hjälpas, så får fleeer behövande hjälp. :-)
hoppas på nya hem..eller nån som kan hjälpa till som jourhem
putt för dessa fina kattungar. Det brinner i knutarna nu. Det brådskar så att få fram jourhem eftersom de inte kan stanna där de är.
ojoj stackars kissar.finns de ingen här inne då
finns detta akut hjälp på facebook?
kanske man kan få hjälp därifrån.de är ju akut
Är inte facebook-medlem själv - men om någon kan och vill lägga upp kattungarna i Värnamo där, är det bara att tacka!
Friska, vackra, duktiga - svartvita och sköldpadds - kattungar. Kan bara putta vidare för en chans till ett gott liv för dom. #7, kanske kontaktat kks? Vänner i Jönköping låter hoppfullt ;-)
har de löst sig för dessa små
Har ngn möjlighet att ställa upp som jourhem för dessa katter? Någon eller några av dem? Det finns som sagt individuella foton på varje kattunge i länken #0.
Det är tydligen kris. De kan inte få stanna där de är. Fina, goa, tama och duktiga kattungar.
Skäms nästan att putta detta för jag vet att alla eldsjälar här har häcken full. Men kanske bekantas bekanta? 
ja har ju platts de har ja sagt innan..men ja bor i halland i varberg
va de inte akut???
#18-19 Förlåt, har inte sett att du har plats. Och jo, det är akut. Men jag är bara budbärare.
Som sägs i #0, om ngn har möjlighet att ställa upp, om än bara tillfälligt som jourhem, maila birgitta axelsson på kks, birgitta.axelsson@kks.nu.
20-.hur länge skulle de va aktuellt tillfälligt?
Först och främst tills permanenta hem hittas. Katter ska helst inte hålla på och flytta runt i olika hem.
20.finns de ingen i närheten ?
#23 tydligen finns det ingen i närheten eftersom det fortfarande är aktuellt. det finns ingen alls som det verkar, men du får maila birgitta och fråga.
men dom har ju ingen som kan komma till mig..de va ju på tal de innan ju.i en annan tråd.
#25 var inlägget riktat till mig? förstår isåfall inte vad du menar. 
26.nej nej..hon som hadde hand om dom kissar ..den kattfamilj som ja skulle hjälpt.men ingen kunde komma till mig
Nu får vi inte blanda ihop saker.
Dessa kattungar finns i Värnamo - i ett badrum enligt uppgift. Men där får de inte stanna. De behöver ett jour- eller permanenthem. Snarast.
Vem helst som har möjlighet att hjälpa, maila birgitta.axelsson@kks.nu. Vi blir alla väldigt glada.
ja mena ju att de finns ingen som kunde komma hit till mig..om ja skulle hjälpt nån kisse så långt bort
Puttar för kattungarna i Värnamo som är infångade och tama, och som behöver ett hem (jour/stöd/permanent) för de får inte stanna de är. Så de är hotade till livet. Bilder på varje enskild misse finns i länk #0.
Förstår att inte så hjärteknipande skrivet av mig då jag endast är budbärare - känner inte annars till och har inte sett katterna.
Hoppas ändå att kattungarna kan ges en chans. Ofta är ju problemet att fånga in. I detta fall är de infångade …
Hemskt om dessa underbart söta kattungar skulle behöva mista livet nu när de är infångade
Finns inte någon hjälp att få?!
puttar denna med hopp om att nån kan hjälpa dessa katter så de inte mister livet 
Finns dom med på blocket eller i någon annan annons?
“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream.
Jag har lagt ut på min fb i alla fall.
//Pia

Vi har lagt ut kissarna på Pälsbollarnas fb.
puttar för dessa små…..

Putt för minimissarna..
finns de verkligen ingen som kan hjälpa dessa kissar*???
Är det någon som vet vad det är för kön på dessa?
vart finns dessa kissar?ja ska ju hämta svarten så ja kan ta me mig kissar på vägen..sen kör min sambo med bil till nya ägaren..annika bodde du inte i borås?
jo jag bor i borås…
men jisses, det verkar ju finnas plats om än på avstånd…. ta chansen!!!!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
ok ..vet du vart dessa kissar finns?ja kan ta me mig en kisse åt dig om du vill
kissarna finns i Värnamo
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Är det någon som vet hur gamla de är?
//Pia
helt fel håll ju..
Ska höra mig för…
men tänk om men tänk om……någon kisse kunde få hjälp då
putt för hjälp åt dessa små kissar
Kattungarna i Värnamo har hamnat på efterkälken. Putt till de små liven!
#39 Vet inte själv vilka kön. Inte uppdaterat på KKS sida heller. Men maila enligt anvisningar i #0. Ärendet är ju ganska gammalt nu. Trots att akut. Så KKS borde känna till kön. Om de finns kvar … Hoppas det ändå.
#45 Kattungarna var ngr månader då först annonserades. Se länk ovan i #0. Det var september då så bara lägg till. Om de finns kvar … Hoppas det, som sagt.
Kattungarna i Värnamo är fortfarande högaktuella. Snälla, maila birgitta axelsson på kks enl anvisningar i tråden (birgitta.axelsson@kks.nu). Verkar ju finnas ngr möjliga intressenter här? Som akut/jourhem om inte annat?
putt för dessa….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
puttar för dessa missar
Puttar också, trots otillräcklig information. Det är kontakt med kks och birgitta A enligt #0 som gäller fortfarande. Enskilda bilder på varje misseunge finns där också.
Ledsen att jag inte kan ge mer information. Fina små missar, duktiga, tama, sköter låda perfekt …. och hotade.