Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etiketter: katthem-katthjälpsföreningarjour-akut-stödhem
Läst 3462 ggr
Alexej
0

Djurens vänner välkomnar avskjutning av vilda katt

Ibland kan man läsa om sånt här:

Torsdag 04 juni 2009 15:43

- Vi tycker att det är ett bra förslag, om det sköts på rätt sätt.
Det säger Pia Ström, vice ordförande i Djurens Vänner i Nässjö, om jordbruksministerns förslag om avskjutning av förvildade katter.

[Pia Ström, vice ordförande i Djurens Vänner i Nässjö: "Katterna mår jättedåligt"](/webbradio/?type=db&id=1782579 "Lyssna: Pia Ström, vice ordförande i Djurens Vänner i Nässjö: "Katterna mår jättedåligt" (öppnas i webbradion)")

Pia Ström, vice ordförande i Djurens Vänner i Nässjö: "Katterna mår jättedåligt" …

Jordbruksminister Eskil Erlandsson öppnar nu upp för en avskjutning av förvildade katter. Förslaget kom i samband med att regeringen nu ser över landets djurskyddslagstiftning.

Och Djurens Vänner i Nässjö välkomnar jordbruksministerns lösning, berättar Pia Ström som är vice ordförande i organisationen:

- Katterna förökar sig och folk är arga och irriterade på dem. Det känns ok med avskjutning, säger Pia Ström till Nyheterna.

- Men det måste göras på rätt sätt, av kunnigt folk.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=91&artikel=2882053

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Katthemsmatten
0
#1

Säger väl en hel del om den uppenbarligen bristande kunskapen om katter som man besitter inom Djurens Vänner.

Med såna vänner behöver man inga fiender!

Medarbetare Hittekatter iFokus

Alexej
0
#2

FRUKTANSVÄRD! Skrikandes

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Djurhemskampanj
0
#3

Vi skickade följande svar till DV när vi läste om det förra året:

Aftonbladet gör i sin artikel att framstå som att Erlandsson själv tar upp avskjutning som en lösning.
Om man lyssnar på intervjun, som Aftonbladet har använt som underlag till artikeln, ställer reportern frågan om man inte kan skjuta de hemlösa katterna. Erlandsson svarar att man kan göra det men att det finns andra lösningar och att man därför har satt till en utredning som kommer att se över frågan. Det är allstå reporten som tar upp avskjutning som en lösning och inte Erlandsson.

Det har skjutits hemlösa katter i tiotals år och det har inte hjälpt någonting, även Erlandsson har insett det nu. Mycket skrämmande att man som djurens "vänner" inte är insatt i frågan och bara tror att Erlandsson själv uppmanar till avskjutning och att man som djurskyddsförening rent av välkomnar det! Det är inte för inget att Djurens Vänner förlorar så mycket av sin trovärdiget. Som djurskyddsförening har man en skyldighet att vara insatt i djurskyddets utveckling och inte bara hänga kvar i gamla anor.

Göteborgs Katthjälp förespråkar Trap Neuter Return metoden (TNR) när det gäller kolonier med förvildade katter, under förutsättning att katterna efter utsläpp får mat, skydd, tillsyn och vård om så behövs. Det finns många vetenskapliga undersökningar som ganska tydligt visar metodens fördelar för både katterna, det direkta området och de ansvariga myndigheterna.

Djurskyddet Sverige anser att avskjutning är en förkastlig metod. Norge har sen många år tillbaka kommit fram till att avskjutning inte fungerar, norska regeringen anser även att samhället har ett etiskt ansvar gentemot de förvildade katterna. Det Norska Rådet för djuretik menar att man i problemområden bör genomföra en systematisk uppläggning för beståndskontroll baserad på kastrering av förvildade katter. Det Danska Djuretiska Rådet stödjer djurskyddsföreningars insatser att kastrera förvildade katter. Tyskland har lagstiftat att förvildade katter inte ska avlivas utan istället kastreras. Italien har likadan lagstiftning. Nederländernas riksorganisation för djurskyddsföreningar stödjer 65 st av deras föreningar som jobbar med TNR, både ekonomiskt och praktiskt. Organisationen har fått dispens från det Holländska jordbruksdepartementet att jobba med TNR. England jobbar sen många år med TNR. Från och med 2010 är det i Belgien förbud på att skjuta katter. Även där är TNR accepterat som en human lösning.

Hälsningar,
Styrelsen för Göteborgs Katthjälp

Om TNR:
http://v2.goteborgskatthjalp.com/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=77

Varför avskjutning och andra metoder inte fungerar:
http://v2.goteborgskatthjalp.com/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=48

Sahjoh
0
#4

#3 Bra skrivet! Fick ni något svar?

Djurhemskampanj
0
#5

nope…

martdat
0
#6

taskigt av media att ta lösryckat medningar och vinkla på det sättet,,,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

Puma77
0
#7

Typiskt media.

 

//Pia

Djurhemskampanj
0
#8

även väldigt dumt av DV att haka på det…

martdat
0
#9

#8 mycket oseriöst av dem,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

Lena
0
#10

#3 Bra skrivet Göteborgs Katthjälp! Kan tänka mig att man valde att gå under jorden istället för att bemöta ert mail. Vederbörende borde ha känt sig ganska dum efter det uttalandet på den lösa grund som det visade sig ha.

Tragiskt dock att man från DV i Nässjö förordar avskjutning så lättvindligt. Ungerfär som att man bara går och väntar på att någon auktoritet ska föreslå det. Det blir särskilt barockt med tanke på att det är media själva som är upphov till "avlivningförslaget". Tyvärr inte helt ovanligt att media skapar sina egna sanningar på det här sättet.

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Katthemsmatten
0
#11

Huvudet i sanden tycks vara en vanlig metod i kretsar där man förespråkar avlivning. Har en bekant som skrivit till Djurhemsföreningens ordförande ang 3-månaders regeln. Trots påstötningar har han inte ens fått så mycket som ett 'vi har mottagit ditt mail och ber att få återkomma' från dem. Kan man inte motivera varför man har vissa regler borde det väl vara dags att en gång för alla avskaffa dem.

(Litet OT, men ändå i samma anda som tråden.)

Medarbetare Hittekatter iFokus

brutt
0
#12

Hualigen vilket svammel och vilka konsekvenser det kan leda till om" Svensson"eller den i ämnet oinsatte tar det som den enda rådande sanningen om förvildade katter.Rynkar på näsan

Kanonbra skrivet av Göteborgs katthjälp däremotGlad