Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: djurskyddsfrågor
Läst 990 ggr
Hennum
0

dressera rävar till att döda katter...

sökte på rävar av en anledning ja inte orkar gå in på på google. då fick ja upp denna "lilla" länk http://debatt.passagen.se/show.fcgi?category=3500000000000014&conference=10500000000000326&posting=19500000002913087

Den handlar om hur man ska bli av med problemet förvildade katter… Det är Innovationspartiet som kommit med idén att fånga in föräldralösa rävungar och mata dom med katter som dött i trafiken, för att sedan släppa ut dom. o så kommer dom döda katter man inte kan ta hand om. för dessa katter dödar en massa naturligt vilda djur.

lite tokigt tycker jag… stackars rävar som bara ska äta katter. och stackars huskatter som bara är ute på en promenad. och stackars hemlösa katter som ska bli uppätna av en räv när människan borde ta ansvaret.

/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

vanessa
0
#1

Vilka människor det finns. Kan dock inte göra så mycket mer än att fnissa. För att ta hand om rävar måste man ha tillstånd. Ett tillstånd man inte får enkelt. Så när de idioterna lyckats med det, så ska de samla in döda katter. Lycka till med det säger jag. Detta sk innovationsparti kommer då även att bryta mot lagen, då de jagar djur som det inte finns rätt att jaga. Så då klassas det som djurplågeri. Inte många hjärnceller hos dem. Men tror att detta är ett försök att reta folk. Och nonchalerar man dem så dör de sakta, men absolut säkert. /Vanessa

Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Lena
0
#2

#1 Ja jag tror också det är några idiotet som bara är ute för att provocera. Sådan finns det tyvärr gott om på internet. Som sagt bara att tiga ihjäl.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Hennum
0
#3

jo.. de känns betryggande att veta att de helt enkelt inte skulle kunna genomföra det om de ville. tyckte de lät lite omständigt att leta upp en massa överkörda katter. hela grejen är sjuk. och jag gick på de! hahaha :P

/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan