
Mimmi, vildkatten som blev myskatt
dimdim… Lilla Dimdim har blivit allt lekfullare, fortfarande tycker hon inte om att fpngas in och uppskattar inte att flyttas men på senaste tiden har hon gjort jättestora framsteg. Hon äter bra och har börjat lägga på sig mer hull, hon spinner ofta och leker jättemycket och skuttar runt som en kattunge. Hon hoppar upp till mig i soffan ibland och då får jag klappa henne. Jag hoppas hon fortsätter sina framsteg så hon kan få komma till ett permanent hem med eventuella kattkompisar inom en hyfsat snar framtid. Här är lite nytagna bilder…



Det är så underbart och se och höra. Skall visa mattanten i hamnen bilderna. Hon frågar ofta hur hon mår.



Så vacker hon är Dimdim (Mimmi) riktigt vacker!
Lilla Dimdim ser verkligen ut att njuta i din kärleksfulla vård och roligt med alla hennes framsteg. Hon ser så liten ut och så smala baktassar hon har.
En riktig liten sötnos.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren

Härligt att läsa Praxis!
Du har gjort ett jättebra jobb med Dimdim. Hoppas hon får stanna ett tag till hos dig.

Det ser ut som en annan katt, hon har blivit jätte fin.
Önskar du kunde behålla henne, men eftersom du tyvärr inte kan det hoppas jag att hon snart får ett eget hem med en tvilling i allt till dig i det
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

Jag tycker jättemycket om dimdim och det är mysigt att ha en katt att komma hem till när man bor själv för första gången. Samtidigt känns det inte helt rätt att behålla henne permanent, om jag bestämmer mig för att plugga någon termin utomlands eller liknande… Jag tror dimdim vill ha en kompis också, hon beter sig mycket som en kattunge och vill ha mycket uppmärksamhet. jag tillbringar rätt mycket tid borta från henne vilket inte känns helt rättvist. Helst skulle jag vilja se att dimdim kom till någon som redan har en snäll kisse och som kan ge henne mycket uppmärksamhet. Men jag tror inte dimdim är riktigt redo för att flyttas än. Medicineringen går bra, hon får en halv tablett på morgonen och en hel på kvällen och hon verkar inte ha några problem med munnen. Tidigare kissade hon i soffan så jag har plast på när jag lämnar hemmet, detta har hon dock inte gjort sen hon kom tillbaka hit efter att ha varit hos mina föräldrar över midsommar. Men hon är jättesöt och jag tror det ska gå¨bra att hitta hem åt henne, bara det är någon som är villig att ge henne medicin…
Härliga bilder! Alltid lika roligt att läsa om skyggisars framsteg. Nyttig läsning för dem som tror att det är omöjligt att socialicera skygga/förvildade katter.
Hon är jättefin den lilla damen!
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Kan man bli annat än glad av denna läsning :) Det hade jag inte trott om henne när hon satt där nere i hamnen.
Vilket kanonjobb du har gjort!!
Hoppas att det går att hitta ett bra hem till henne, så att hon kan fortsätta busa. :)

en ren fröjd att se henne, jämför baar med hamnen ,,,, . Ja detta uppsakttar nog mattanten att se Gullimat,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
I eftermiddags träffade jag Mimmi hemma hos Praxis. Otroligt söt och charmig.
Kan inte fatta att det är samma katt som fångades in i hamnen.

Jag vill gärna se att Mimmi/Dimdim kan komma till ett nytt hem i höst!
Nu har Dimdim gjort så stora framsteg att jag tror att hon om några månader kan få ett permanent hem. Hon leker och jag har dåligt samvete att jag är borta så mycket från henne som jag är. Hon får vara ensam mycket, både på dagarna och på kvällarna. Jag saknar också fönsterbräden i fönstrena så det är inte så kul/bekvämt för henne att sitta där och titta ut. Jag tror Dimdim skulle må allra bäst av, samt förtjänar, att komma till någon som är hemma rätt mycket och som har en trevlig kattkompis åt henne. Jag vill inte lägga ut en annons på blocket eftersom hon går på och alltid kommer att gå på medicinering. Skulle kännas mycket tryggare om hon kunde komma till någon här på tråden eller till en bekant till någon här på tråden, så man kan bli uppdaterad. Dessutom är det en trygghet att det enkelt kan startas insamlingar här om hon skulle behöva ytterligare veterinärvård för sin autoimmuna sjukdom och att den som tar hand om henne är införstådd med det.
Skulle bli glad om alla här kunde hålla ögon och öron öppna för ett permanenthem åt henne. Lilla Dimdim har figurerat så länge här på tråden nu och de flesta här känner till henne, och jag hoppas verkligen att någon vill ta emot henne och ge henne ett bra hem.



#17 Du kanske kan göra en fin affisch, kopiera och åka runt till olika veterinärer i Skåne län och be att få sätta upp. Ta med kaffekorgen och gör en utflyktsdag
Varför jag tycker att det är bra hos veterinärer är ju att dit går ju folk som redan har djur, de kanske redan är vana vid att medicinera. Dessutom vänder sig alltid djurvänner till veterinär. Kanske kan ge något.
Du kan ju också höra med olika kattpensionat om de vill hysa en liten affisch. Katthemmens sajter kanske tillhandahåller annonseringsplats.
Jag förstår dig till fullo att Blocket kanske inte genererar de mest optimala spekulanterna, men ge det ändå en chans.
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

#20, tack för tipset! Jag ska nog försöka med en annons på blocket senare. Som sagt så är hon inte riktigt redo än att flytta, men tänkte förvarna alla här om att jag vill att hon ska slussas vidare till nytt hem snart :)
Underbart att få se bilderna och läsa om Mimmi som var så illa däran ,för inte allt för länge sedan, nere i hamnen, det värmer i hjärtat! Mimmi är ett bra exempel på att det går att få skygga hemlösa katters förtroende.
Så fin hon är!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Underbart att hon har blivit så tam :) vilket jobb du har gjort Praxis, tack för det 

ja, hon är så sötsöt.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Tror Dimdim börjar uppskatta mitt sällskap på riktigt nu :) I början verkade hon mest tycka det var skönt att slippa mig, eftersom hon väste och fräste konstant. Nu har jag varit borta hela dagen och nu när jag kom hem och satte mig i soffan och plockade upp hennes vippleksak kom hon flygande upp i soffan, slängde sig på rygg och ville bli klappad. Dock har hon varit stygg och kissat på en soffkudde när jag glömde plasten en natt när jag och en kompis gick ut. Hade verkligen hoppats på att hon slutat helt med sånt… suck. Hade varit trevligt att få hennes klor klippta, hon tycker min stackars soffa är en utmärkt plats att vässa klorna, och då har hon ändå redan en ett klösträd.
Så vacker hon är
som en söt mini svart leopard.
Jättesöt!! Roligt att hon är så leksugen!

Söt, men lite busig ibland, verkar det som. :P
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Ska uppdatera med lite nya bilder snart. Dimdims päls har verkligen blivit jättefin, helt jämn och glansig, inte alls som när hon var i hamnen.
Mimmi vill fortfarande ha ett permanenthem, detta kan tyvärr inte erbjudas av mig. Jag blir lite ledsen av att veta att hon är själv så mycket när jag är borta så mycket som jag är och att hon går runt ensam på natten och jamar och försöker underhålla sig själv. Hon har många leksaker men de kan inte ersätta en rolig kattkompis. Någon som har plats för en liten kisse som haft det svårt?
*putt* för dimdim…..

putt

Puttar för söta dimdim! :)
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Lilla Dimdim är inte så farligt skygg för främlingar längre. Mina kompisar bryr hon sig inte om, hon är som vanligt när de är här. Min syster matade henne nu igår och ska sköta henne i helgen och först väste Dimdim åt henne men sen började hon spinna och kom fram och nosade på henne. Min bror fick klappa henne idag också, första gången de träffades så det v ar positivt. Dock var hon inte helt avslappnad, men det går framåt. Nu springer hon i sin prasseltunnel hon fått av mina föräldrar. Ska skaffa ett klösträd man kan sitta på också så hon kan se ut genom fönstret och titta ut på gården (jag saknar fönsterkarmar).
Det har verkligen gått framåt med lilla Dimdim (Mimmi). Precis som Praxis skriver gick mötena med Praxis äldre syster och äldste bror riktigt bra. Praxis arbetar mycket med att Dimdim skall känna sig alltmer bekväm med andra än bara Praxis i lägenheten.
I morgon skall vi inhandla ett klösträd till Dimdim. Som det nu är har hon en grönskande innergård att titta på där människor och djur - katter, fåglar och hundar- rör sig under dagen men tyvärr saknas det rejäla fönsterkarmar för Dimdim att sitta i. Så detta blir en klar förbättring. 

Så roligt att det går så bra för söta Dimdim. 

Blir glad varje gång lilla Dimdim gör framsteg, och att hon mår bra, man har i minnet hur hon såg ut nere i hamnen i vintras och hur vi kämpade för att få in henne.
DimDim påminner om Lima som har hemma. Hon skulle skjutar ihjäl vid en lada. liten vildis och skyggis var hon men är nu världens mys. Det är så roligrt att se när de gör framsteg!
Puttar upp för lilla Dim,Dim. Heter hon alls inte Mimmi längre ??
Debattia
Den skygga kattens hemsida!

Hennes riktiga namn är Mimmi, men jag kallar henne bara Dimdim.
Gullimat, visst gläds man åt hennes framsteg. Undrar så hur hennes syster mår, som vad jag förstått fortfarande finns nere i hamnen. Har du sett till henne på senare tid?

# Äsch hon heter ju Dimdim nu 
Tror du inte att klösträdet kommer att bli en jättebra grej även om du är borta? Jag hoppas ju fortfarande på att hon får stanna hos dig…
Utlandsstudier är överskattat och om inte så löser det sig när det är dags. Behåll du Dimdim, tycker jag. Hon far inte illa av att vara ensamkatt.
Putt för Dimdim. OCh som sagt, ensamkatt är inte av ondo…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Dimdim såg verkligen ut som en liten panter idag. Hon har blivit ännu vildare nu, fast på ett positivt sätt. Springer runt som en galning på kvällarna, älskar sina skumgummibollar, hon slänger upp dem i luften och rusar och hoppar efter dem. Klösträdet förstod hon sig inte riktigt på, hon har börjat lägga sig på matbordet istället. På dagarna ligger hon mest hoprullad som en kringla under soffbordet och sussar. Vaknar ibland av högljudda dunsar, men ser aldrig att hon vält något, hur kan en sån liten katt föra så mycket väsen :)
På söndag åker jag till sthlm i två veckor, då är Hennum snäll och ställer upp och passar dimdim :)
#5 ja det är viktigt att inte störa dem när de äter!
Mimmi, förlåt dim-dim, är en kattflicka med sting. Dagligen hör jag om hennes upptåg. Ofattbart idag att tänka sig att att hon fötts och senare levt bland stenarna i hamnen i Malmö. Klösträdet kommer hon säkert att gilla med tiden. Hon var inte heller särskilt förtjust i tunneln som hon nu leker glatt med. När jag tänker på henne blir jag så glad!

Det är med sådan glädje man läser om lilla dim-dim och hennes framsteg. Grattis och tack alla som hjälpt henne från helvetet i hamnen till detta mys-liv!
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

De ska bli riktigt mysigt att passa dimdim två veckor :) Ska bli spännande att lära känna den här lilla damen bättre oxå. Så charmig hon är, vem som helst borde bli förälskad i henne.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

puttar för Mimmi.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Vilken vacker panter hon är Mimmi alias "dim-dim"! Det är en kissedam som man aldrig kommer glömma om man önskar henne det bästa. Det är så roligt att läsa om alla framsteg hon gör och man blir tårögd för minsta lilla.
Visst är det häftigt att en katt som varit så rädd överhuvudtaget vågar lita på oss tvåbenta? Och på så kort tid dessutom…

Ett fantastikst jobb hon hade tur den tjejen som kom in och fick det så bra
Dimdim tycker hon är i paradiset nu,klart hon skuttar runt då !!!
Debattia
Den skygga kattens hemsida!

Hur är Dimdim nu Hennum? Har du fått klappa henne än? Hoppar hon upp i soffan? Vill så gärna att hon ska börja känna sig trygg med andra mä'nniskor!

ja! idag har det lossnat :D när jag kom hem så gick hon fram till soffbordet och "skrek" med sitt kroppsspråk: Klappa mig! Så jag tog fram vippan och klappade henne och så strök hon sig mot mina ben och min hand. Sen hoppade hon upp i soffan medans jag åt och strök sig mot mina armar och rygg. till och med nosade på maten. och jag kunde klappa henne över ryggen och huvudet. :D
wiiiee :D hon är verkligen en riktig myskatt.
nu har jag bott här med henne sen i söndags. så det behövs bara några dagar för att hon ska smälta lite. ^^
Praxis, jag är så kär i henne! Hoppas hon kommer till ett riktigt fint ställe. Hon är så lätt att ha och göra med. äter medicinen duktigt i maten, lekfull och sällskaplig. Tror oxå hon skulle trivas ihop med kattkompisar.
Har tagit några bilder på henne. Ska lägga upp dem när pappa mailat dem till mig från hans dator :) Så får du en liten hälsning! ^^
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

haha vad härligt :) hon gillar dig! :) hon kunde inte ha en bättre roommate nu när jag är borta, ser fram emot bilderna :)
Tror också hon skulle må bra av kattkompisar, det är tyvärr det enda jag inte kan erbjuda henne även om jag skulle ta henne permanent till slut och det är synd. Mycket därför jag vill ha ett riktigt hem åt henne. fin är hon, fast hon krafsar ut all sand i lådan på golvet :)
Så härligt att höra!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

jättekul. :) ingen tvekan om att hon kommer bli en fin katt till någon en dag. efter några år kommer hon nog vara som vilken annan huskatt som helst. åtminstone nästan.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Hennum, härligt att läsa #54 . Visst är hon är en riktig myskatt och går från klarhet till klarhet, älskade lilla vännen.

Hoppas du inte misstycker praxis. Men jag tog min transportbur till din lägenhet och började vänja henne vid den. såg att du inte hade den kvar du hade innan. Nu har hon kommit så långt att hon äter mat när tallriken står precis inne i transportburen. imorgon ska jag nog flytta in den några cm. ^^ Om du vill kan du ha kvar den transportburen där tills vidare. har ingen användning för den just nu.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
puttar också för lilla söta Mimmis egna hem
Maggan47

Vad bra Hennum :) Det gör jag gärna :) Hur är det med henne annars? Även om det är skönt att ha semester från medicinering och lådstädning så saknar jag henne :)

jo. det är bra med henne. hon jamar så sött. men jag tror hon saknar dig. hon tittar lite konstigt på mig ibland. "jaha, har du inte varit här så det räcker nu? Jag vill ha hit matte!" ^^ fast det är väl som känt omöjligt att veta vad en katt tänker. kanske tycker hon bara att jag borde byta frisyr eller så. :P
hade en kompis till mig på fika i förrgår. Jag hade på plasten på sängen och hade dörren öppen men dimdim verkade inte bry sig så fasligt. hon gick fram och lade sig under soffbordet ett tag, och nosade på hennes hand. så hon verkade ta det bra.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

#61 Klart du saknar henne; det är ju *din* katt 
Tror inte du ska bekymra dig så mycket Praxis om att hon är ensamkatt. Min gammelkatta 13 år kan intyga att livet var mycket roligare innan hon behövde dela matte med tre till (och en hundracka tills i januari)
Så behåll du lilla Dimdim - det där med utlandsstudier löser sig säkert om det blir så. Man behöver en liten katt i sitt liv…

jag provade att ställa den här kattbädden under bordet, där hon brukar ligga. och nu ligger hon i kattbädden och myser. det tog några dagar innan hon hittar dit. men nu ligger hon där som den prinsessan hon är. ^^
nu känner jag inte dimdim ens hälften så bra som praxis gör. men jag måste hålla med om hennes tanke att dimdim behöver en kattkompis. hon är en katt med mycket energi och leklust. tillsammans med en annan katt skulle hon ha väldigt roligt. hon är en riktig goskatt oxå, och skulle nog må bra av en kompis att gosa med.
när jag sitter här om kvällarna så tycker jag mig känna att jag inte riktigt kan tillfredställa den här damens sociala behov helt. men det kan ju oxå ha o göra med att hon saknar sin matte.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Vad bra, jag som aldrig förstått varför hon föredrar golvet istället för bädden :) Ser fram emot att komma hem och träffa henne igen.
Men det är sant som du säger Hennum, visst är hon energisk! Jag trodde aldrig hon skulle bli sån med tanke på hur hon bara satt still och såg arg ut under så lång tid i början. Finns det ingen som har en trevlig kisse som behöver en kompis så dimdim kan få en kompis? Skulle sakna henne jättemycket men jag kan inte ha en kisse till och jag måste se till hennes bästa. Efter allt hemskt hon varit med om i hamnen förtjänar hon att få allt hon önskar :)

hon verkar föredra golvet nu med. hon bara ligger i den ibland. det är jättekonstigt :P när hon ligger i den så mjölktrampar hon som en galning och ser helt manisk ut. kanske den luktar kattmynta. ^^
snart får du träffa henne igen. ja e säker på att hon kommer bli glad. hon har aldrig varit utan dig såhär länge innan va?
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

haha jag har faktiskt sprayat ner den totalt med kattmynta :P ne, hon har bara varit utan mej som mest i två dagar :)

hennum, hade du bilder på dimmi? :)

försökte lägga in på din dator från min mobil, men det blev jättekonstigt. och har inte fixat dem från kameran än. jag skulle iofs kunna mmsa en bild till dig. men dom blir ganska dåliga på mobilen.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Nu är jag hemma från stockholm igen :) dimdim har blivit ännu mer avslappnad nu. En av mina killkompisar var på besök igår och sist de sågs så var dimdim livrädd för honom. igår spatserade hon fram och hälsade när han satt i soffan och hoppade tom upp i soffan :) känns jättebra att hon inte är lika rädd för främlingar längre :) bra jobbat hennum som passat henne när jag var borta!


jag har haft två personer där under tiden. och hon verkade inte bry sig så mycket om dem. jag kan tänka mig att det beror på att jag hade varit där ett tag och vant mig vid mig, och då kanske andra främmande människor är acceptabla oxå.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

ok :) hur ska vi göra med loppisen? jag har skrivit till dej på facebook..
Så fin hon är i pälsen, så glansig. Mimmi, förlåt dim-dim, gör verkligen framsteg och det känns underbart. 

Hon ser verkligen helt förändrad ut.
Hon trivs hos dig, det syns.


Det är alldeles uppenbart att Dimdim gillar dig Praxis. Håller tummarna för att det skall gå bra att dra ner kortisondosen.
I morgon skall jag träffa Dimdim! 

hon ser nöjd ut åt att ha matte hemma igen! :D
håller tummarna jag med, för att medicineringen ska funka fortsatt bra.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Tänk så bra hon fått det och vilken myskatt det blivit av henne.
Nu slipper hon stormarna och dom kalla stenarna nere vid hamnen…Ligger och myser i en riktig soffa…Önskar alla ska få det så här..
Debattia
Den skygga kattens hemsida!
men vilka underbara bilder, jag blir så glad när jag ser hur nöjd hon ser ut. Du har gjort henne till en lyckig katt du, kram på dig
Jag tror att Dimdim mår som en prinsessa ständigt uppassad av Praxis

hon är så söt!
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

denna tråd har jag missat…. vad ursöt hon är….många fina bilder..
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
Hon är så underbart söt
ser så välmående ut.
Självklart är soffan dimdims….hmmm…trodde du någe annat Praxis 
Hoppas det går bra nedtrappning.

Någon som har några tips på roliga leksaker till henne? Hon sover gärna på dagarna men eftersom hon är ung så leker hon fortfarande väldigt mycket, jag har en tvåa men hon får inte vara i sovrummet när jag inte är här (en gång kissade hon ner hela madrassen och förstörde den totalt så fick köpa nya) och jag har plast på soffan när jag går ut (ännu en favoritkissplats tidigare). Hon har inte kissat utanför lådan nu på ett par månader, men vill inte ta risken riktigt än. Hon har två klöspelare, en tunnel och flera leksaker, men vore kul med något annat till henne. Något tips?
Hon äter vanlig mat nu också, innan fick hon nästan bara gourmet gold i mousseform hon har bara tre tänder) och uppblötat torrfoder, nu äter hon vanlig mat (bitar i sås och gele). Jag ger henne laxfilé ibland och tonfisk, tar gärna emot tips på annat som är bra att ge katter som en extra godbit och som kan ätas utan tänder?
Man kan hålla fast Dimdim korta stunder nu, klappa henne, pussa på henne ibland och klämma på hennes tassar när hon sover. Jag hoppas jag kan klippa klorna på henne snart! De är fasligt långa och vassa :/ Hon äter sin nattmat i transportburen, så förhoppningsvis är det inga problem att flytta henne i den längre fram (tänker mest på julen då jag åker hem till mina föräldrar). Som ni som följt tråden här vet så har det varit en pärs varje gång hon behövt flyttas
Hon är mysig och social mot mina vänner. Hade några kompisar här på förfest förra veckan, först var hon rädd men efter en halvtimme kom hon fram och ville titta på dem som var här :) Min pojkvän tycker hon mycket om, nästan för mycket
Hon är mycket snällare mot honom än mot mig när han är här, jag får knappt sitta i soffan tillsammans med dem för DimDim.
I övrigt så går hon fortfarande på kortison en halv tablett på morgonen och en hel tablett på kvällen. Har försökt dra ner dosen flera gånger men med dåligt resultat, så det får vara så det är helt enkelt. Ibland haer hon tungspetsen ute men hon tvättar sig mycket (har tom börjat hosta hårbollar) och äter duktigt (har fått en hel del hull på magen
) så tror inte det är någon fara med munnen.

Åwww vad kul! 
Så underbart hon är så mysig nu!
Kan rekomendera hängmatta till henne eller en korg typ cyckel korg, mycket roligt att ligga o titta på i en sån.
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

att ha en äggula på maten då och då är nyttigt. men släng äggvitan. Mina katter brukar tycka om det jättemycket.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Sån här läsning gör mig såååå glad! 
/Änglakatterna - medarbetare på Hittekatter och på Katthemmet Kompis

Kul att läsa om lilla DimDim! Jag har en kompis som har en Oriental som har FORL och inga gaddar kvar i munnen. Han äter dock torrfoder som de andra två katterna. Hon har försökt skona honom med diverse blötfoder men han nobbar det och tuggar torrisar med gommarna som blivit hårda och effektiva "kvarnar". Man kanske kan pröva med uppblött torrfoder annnars?
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

Ska testa det med äggula, ska den vara rå?
#91, jag ger uppblött torrfoder emellanåt men bara ibland hon äter, blir så snabbt dåligt. kan testa att ge henne mindre uppblött torrfoder, så blir gommen kanske mer kvarnlik så småningom :)

#92 Ja rå och god. =)
Härlig läsning om lilla Dimdim.
Jag kan absolut rekommendera de virkade möss, bollar och annat som säljs på Tradera av KKS-folk. Fyllda med kattmynta och skojiga. En annan favorit här är pälsklädda möss, såna där små som förr eller senare hamnar i dammsugarem *skäms*.
Men mina katters absoluta favorit är nästan gratis: En lite hopskrunklad papperstuss! Ett halvt bankomatkvitto är perfekt storlek. 

det är bra när katterna tycker om billiga leksaker. duktiga kissar. ^^
hos pappa leker de med en disksvamp som pappa knytit fast ett snöre på och drar fram och tillbaka och så. ^^
jag gjorde väldigt uppskattade kattbakelser en gång till mina. Smaskig burkmat i bottnen, räkor på det och sedan en äggula längst upp. :P
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan


Vargtassen, så omtänksamt!

hihi, visst är det roligt med kattmynta? katterna blir som galna….
Alla djur behöver någon som bryr sig!
Så bra ni har det !!! Praxis !Du är en riktig pärla!!!
Tänker på henne när hon var nere i hamnen.Vilket fantastiskt kattliv hon fått ,lilla tjejen!
Debattia
Den skygga kattens hemsida!


#100 Usch ja det är inge vidare med sådana där "fylltrattar" som inte kan hålla tätt…hehe…
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus
Inte kan man hålla stilen alltid, tänker Dimdim
Kattmynta kan får vilken katt som helst att gå utanför ramarna. :)
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Pojkvän? Vad ska du med det till tycker Dimdim. 
Min numera hädangångna Realda kissade i sambons skor när hon tyckte han var för ofta hos oss. Sen när vi flyttade hem till honom fick hon ändra taktik. Hon kissade på DN så han inte kunde läsa den…
Så småningom accepterade hon att han inte tänkte flytta ut ur sin egen lägenhet. Men varje gång jag var borta - som t ex när jag låg på BB - så kissade hon på DN som hämnd.

#104 Vilken bestämd liten dam du verkar ha fått tag i. 

#104, haha, dimdim tycker om min pojkvän, hon ville väl doftmarkera honom så han tillhör hennes revir istället

ja, hon tänkte nog att om jag kissar i hans skor tycker matte att han är äcklig och då får jag honom för mig själv. hehehe.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Den här veckan fick DimDim ännu ett paket med fina kattmyntaleksaker av Vargtassen
Så nu har det varit fylleri här igen 
En rolig sak hände igår, jag var ute några timmar och som vanligt hade jag plast på soffan för annars kissar DimDim i den om man har otur. När jag kom hem möttes jag av det här..
#108: Underbart, vilken liten sötnos! 

Smart liten kise
Sofftyget är ju såå mycket mjukare att ligga på.

haha :D inte ska väl lite plast hindra den damen från att ligga där hon tycker det är mysigt att ligga!
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Länge sen jag skrev något om DimDim. Allt fortsätter att gå framåt, hon blir bara gosigare och gosigare. Det är svårt att tänka sig henne som hon var i hamnen innan hon fick komma in med helt förstörd mun och päls. Idag är hon riktigt bortskämd (leksaker ligger i drivor överallt i min lägenhet) fast det förtjänar hon! Hon gillar att ligga bredvid mig i soffan när jag ser tv och att tvätta sin päls som blivit superfin. Hon är fortfarande liten och kommer nog alltid vara det, men det gör henne bara extra söt :) Antar att DimDim kommer då stanna hos mig för gott, skulle vara vääääldigt svårt att släppa iväg henne, vi är ju roommates 
Hä'r är en nytagen bild på henne när hon myser med sin absoluta favoritleksak, en stickad mus med kattmynta som snälla vargtassen skickade :)
Men så härligt om hon får vara kvar hos dig, du är då för underbar du 

Det var väl det jag visste 
Nej man kan ju inte släppa iväg sim room-mate till någon annan.
Härliga nyheter.
Har föjt alla trådar om hamnkatterna och Mimmi. Det är så roligt att se bilder på Mimmi nu, och se hur bra hon mår! Toppen att hon får stanna hos dig!!
DimDim (Mimmi) och Praxis trivs verkligen ihop. De har blivit ett riktigt radarpar
Ni må tro att DimDim blivit bortskämd och hon riktigt njuter av det.
Vad underbart
läsa att Dim,dDim får stanna hos dig nu!!!!
Det finns även solskenshistorier om hamnkatterna!!!!!!
Debattia
Den skygga kattens hemsida!
Vad underbart
läsa att Dim,Dim får stanna hos dig nu!!!!
Det finns även solskenshistorier om hamnkatterna!!!!!!
Debattia
Den skygga kattens hemsida!
Praxis, så glad jag blir när jag läser att du skall behålla DimDim, det var det bästa som kunde hända. Krama lilla tjejen.

Underbar att du äntligen har förstått att det är DimDim o du Praxis, blev super glad när jag läste hon får stanna hos dig.
Grattis till er båda till ett toppen beslut.
Att få följa DimDims svåra väg från skygg o sjuk till en social o frisk kise har varit en berg o dal bana som änu inte är slut, fast nu veta att hon får vara kvar hos någon som älskar henne o verkligen gör allt för hennes bästa är verkligen en underbar solskenshistoria som gör att man gråter av glädje.
DimiDim o du Praxis visar att inget är omöjligt eran historia borde berättas om om igen, den visar verkligen vad tålamod o kärlek kan göra med en kise som många hade trott var omöjlig o det bästa hade varit att låta den somna in.Ni visar båda att de hade fel.
Önskar någon vill skriva ner historien o sprida den.
Lycka till i framtiden o hoppas få forsätta följa den vackra lilla kisen länge än.
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

Tack för alla fina ord :) Trodde innan att det skulle bli synd om DimDim om hon bodde här som ensamkatt, men hon verkar rätt nöjd :) När jag och min pojkvän eller mina kompisar ser film eller bara sitter och snackar så ligger hon hoprullad till en boll under soffbordet och spinner och mår gott :) Om jag skulle flytta utomlands en termin längre fram så löser det sig säkert med lilla DimDim på något sätt! DimDim är verkligen ett bra exempel på att vilda katter kan bli tama, särskilt med tanke på att hon varit extra svårhanterlig iom hennes sjukdom. Kan vara en god idé att skriva ner något om det och dela med mig av tips och råd till de som inte vet hur de ska göra med förvildade katter de hittar. Men hur ska man göra det bäst? I vilket format och var ska det finns tillgängligt etc?

Vi i djurrättsalliansens kattgrupp skulle gärna ha något du skrivit om dimdim att använda oss av, kan säkert komma till nytta i framtida flyers osv.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan

Sitter här med glädjetårar i mina ögon när jag läser hur gosig och social Mimmi blivit samt att hon får stanna hos dig.
Bättre kan det inte bli än att hon får stanna hos sin "mamma"
Har följt hennes öde ända sedan Crisse skrev om henne första gången då hon bodde i hamnen.
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Praxis skriv ett berättelsen om Mimmi från början sen skriver du hur du gjorde ex hur du gjorde för att få in henne i transporten till vet.
Så en berättelse o ett facktablad o dessa båda skulle med andra liknade berättleser spridas runt till alla katt hem mm i sverige.
Har den stora turen att få bo med en hittekatt!Tungan ute
Utan djur är livet inge kul!Glad

Idag fick DimDim ytterligare ett paket av Vargtassen, två fina juliga stickade leksaker med kattmynta. Tack snälla Vargtassen!
Nu ligger DimDim bredvid mig och tvättar sig. Det luktar blöt katt så antar att det är "veckobad" på gång 


Hi hi hon måste ju hålla koll på vad du gör på toa.
Sen är hon ju förståss så glad över att hon får stanna.
Pysen bänder också upp dörrar och garderobsdörrar/köksdörrar med tassen.
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Söte Dim-dim. Klart man måste kolla vad matte gör.

Så mysigt! :D
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
DimDim blir allt tamare. Hon förvånar oss gång på gång, älskade lilla DimDim.
Hon har förvandlats från att vara "den flygande katten" till i dag en riktig liten myskatt.

har mycket med studierna nu, men när jag får mer tid så ska jag skriva ner en liten inspirationsguide om skyggisar utifrån dimdim historia. har bilder från dag ett hon var här samt hamnen :)
En jättebra idé - sådana historier förtjänar att sättas på pränt! 
går hon på cortison än?

Ja, hon får 1,5 tablett om dagen. från början var det 2 tabletter. testade för ett par månader sen att dra ner dosen till 1 tablett men det gick inte så bra. hon började ha tungan ute ur munnen osv. ska prata med veterinären snart igen om det, hon är ju inte vaccinerad eftersom då måste man sluta med kortisonet under en period. men vill såklart vaccinera henne. men hon mår bra i munnen nu, äter tom torrfoder, hur vet jag inte, hon har bara tre framtänder kvar
hon kissar rätt mycket pga kortisonet, fast hon dricker mycket vatten också och innan åt hon bara blötmat så kan också vara därför.
bra att det funkar ivarjefall,
men gumman då, tre framtänder…
En tanke bara. Kollar ni upp hennes blodvärden med tanke på att hon går på kortison? Vi har också en katt som pga sin kronisk stomatit måste gå på kortison livet ut och veterinären är stenhård på att vi måste kolla hans njurar och lever vår sjätte månad. Binjurarna lägger lätt av när man tillför kroppen kortison varje dag och då är det viktigt att man upptäcker tecken på det så tidigt som möjligt.
Musse har bara sina hörntänder kvar och tuggar i sig allt utan några problem :-)

Det är jättegulligt, när hon gäspar så ser man bara tre små vita huggtänder, hon är den sötaste katten jag någonsin sett. Hon är liksom så liten till växten och så har hon pyttesmå tassar. och de grönaste ögonen man kan tänka sig!
# 136 tack tervmatte, skall kollas upp.