
30 katter riskerar avlivning
På en gård i Gästrikland finns det ett trettiotal katter som riskerar att avlivas.
Djurskyddet i Gästrikland anser att det är skadligt för katterna att fångas in i små burar så de vill att de ska avlivas.
Läs mer i länken.
http://www.arbetarbladet.se/local_article.php?id=472946&avdelning_1=101&avdelning_2=0
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Som jag förstod det så är det polisen som anser att det är skadligt för katterna att fångas i bur, inte djurskyddet.
Jättesorgligt i allafall. Hoppas att det ordnas för de små liven.
Jag fick höra att det var en som kämpade med en kattkoloni i norduppland på egen hand, men lyckades få hjälp av en del kattföreningar som t.ex. djurhjälpen och ett av katthemmen i Gävle.Katthemmet tog emot en mamma och hennes unge. Senare fick hon höra att de hade avlivat honan för att de kunde inte ha henne i en bur på katthemmet. Kvinnan fick inte ens en chans att ta tillbaka katten.
Jag vet inte hur det är med det andra katthemmet i Gävle när det gäller katter som inte är tama.
“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream.
Hoppas bara, att de läst jordbrukets författningssamling om avlivning av katter. Man får inte skjuta en katt på längre håll än 3 meter. Vilket i princip omöjliggör att INTE fånga dem i bur först. Allt annat är förbjudet så någon Rambo- grej kan de inte göra.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Jag hoppas att detta kommer till en lösning. Varför de inte kan lämna dem till katthemmen förstår jag inte heller. Beror det på att det är fullt?
Ser framför mig hur ett gäng skjutglada poliser drar dit och leker prickskytte.
jaja, säkert helt fel (hoppas) men i alla fall. Sådant här får mig att må så dåligt. Och önskar att jag vore miljardär så man kunde göra i ordning ett jätte rescue center åt alla dessa missar.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Förfärligt inställning de har. Och som Gunilla skriver får det inte gå till hur som helst nu för tiden. Burar måste användas hur de än vrider och vänder på sig. Stackars alla katter!
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Detta är förjävligt. Om ändå fler kunde arbeta med skyggingar på samma sätt som vi gör på Djurhjälpen, så skulle det bli annorlunda. För er som inte vet hur vi jobbar så gå in under artiklar och "vi vill bli arbetslösa" eller vad jag döpte artikeln till. Och som sagt, det är olagligt att skjuta dem, på håll. Dessutom, tänk om grannens katt kommit dit på besö och så skjuts den för att de inte kollat om den är id-märkt. OCh så vidare. Hoppas någon här orkar skriva till tidningen och berätta. Inte om Djurhjälpen då, men om lagen. För jag orkar inte bre ut mig mer. /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Jag tänkte svänga förbi polisen i morgon och påpeka för dem att det måste finnas alternativ. Så det så. Och att avskjutning går jag inte med på.
De måste lösa detta, sedan får de faktiskt bete sig hur som helst. Men de ska inte behöva dö utan att veterinären anser att det behövs på grund av sjukdom.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
#6 Här är länken till Vanessas artikel:
http://www.hittekatter.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=fc01236c-2b46-49af-a793-2a3b75ae0aee
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Håller med i varenda ord Åsa skriver…du har allt vårt stöd inför ärendet här idag!
Siden
#6 Många saknar kunskaper om skygga katter och att det faktiskt går att få ordning på den typen av katter. Tidigare fanns en föreställning att en katt som inte vant sig vid människor före en viss ålder var ett så kallat hopplöst fall. En föreställning som verkar leva kar hos väldigt många.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Hur har det gått ÅsaF, var du förbi polisen? Hur vet de att det är skadligt för katterna att fångas in i burar. De ska väl inte sitta i burarna hela livet. Men hallå, kan de inte tänka ett steg längre!! Nä det är humanare med avvlivning….
#4 Jag tvivlar på att katthemmen i Gävle är villiga att ta emot dessa skygga katter. Geografiskt skulle samvetet kunna hjälpa till men där tas inte in många katter nu och definitivt inte skyggisar. Som alltid är väl det största problemet var man ska placera katterna efter infångandet.
#10 Jag såg på animal rescue eller vad det heter där djurpoliser hjälper djuren. Det var en tant som dog som var kattsamlare och det var blandat med levande och döda katter i huset. Katterna fångades in, vid ett tillfälle hade de 5 fällor men fångade 6 katter så hungriga var de. Men katterna avlivades efter ett tag och hon som pratade sa att det inte går att få såna katter tama utan socialiseringen måste börja i tidig ålder. Det fanns ju så många tama katter som också behövde hem.. Jag tittar inte längre på det programmet.
“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream.
#11 Det går ju att socialisera som sagt, men man ska inte sticka undet stolen med att det tar mycket tid och kraft. Därför blir det naturligtvis problem när det handlar om stora kattkolonier. Det är då som TNR blir ett bra alternativ. Men även när man arbetar med TNR kan det bli tal om avlivning av vissa katter som är i för dåligt skick.
Just i vanvårdarfall - kattsamlare och dyligt kan det var betydligt värre situationer än när katter blivit förvildade av att ha levt fritt utomhus. Katter som hållits instängda på liten yta, fått dålig med mat, utsatts för stress, inavel och sjukdomar som sprids pga dålig hygien etc., etc. Ja det här handlar om första klassens djurplågeri. Det kan nästan inte vara värre om man tänker efter.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Ja, kattsamlare och så tillhör de värsta. De djuren mår inte bra på något sätt. Vi har många sådana fall hos oss, och de tar längre tid att dels vårda dem och sedan få dem sociala. För de har ingen bra bild av människan. Som vanvårdshuset i Järfälla med fler än hundra katter. De matades med kokt ris och potatis. Vattnet slängdes ut på golvet. Ni kan tänka er deras skick. Skrämmande. /Vanessa
Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

polisen var inte speciellt samarbetsvillig att tala med mig. Eller fel. Jag vart hänvisad att återkoma efter julhelgerna då de som var ansvariga ej fanns där.
Besviken blev jag dock. en jag är envis som en iller så jag återkommer till dom. Så lätt slipper dom inte mig.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Jättebra, ÅsaF, bara på dom!
/Änglakatterna - medarbetare på Hittekatter och på Katthemmet Kompis

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
#17 Ja usch livet är långt ifrån rättvist varken för katter eller människor. Bra att du är "enveten" med polisen Åsa.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
JA, oroa dig inte Åsa, det är i lag förbjudet, att leka Rambo. Så det är bara att sticka jordbruksverkets författningssamling under näsan på dem.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Även om det är förbjudit med Rambo-avlivning är det många som skiter i det. Pratade med en polis för ett tag sen som hade ingen aning om att det är förbjudet nuförtiden.
"En i oktober 2005 avkunnad dom i Kammarrätten i Göteborg innebär viktig information för Sveriges alla polismyndigheter, tillsynsmyndigheter, fastighetsägare, kommunala skyttar m.fl. Tyvärr var varken polisen i Kungsbacka eller kommun medvetande om det. "Domen sätter stopp för all "ramboavlivning" av katter (plural). Det står nu klart, att tillstånd enligt 7 § tillsynslagen krävs för varje enskilt fall av dödande av övergiven eller förvildad katt. Det ankommer på polismyndigheten att avgöra den praktiska hanteringen i samband med tillståndsgivningen. Kammarrätten säger uttryckligen, att det strider mot lagstiftarens avsikt att meddela generella tillstånd för en förening, kommun eller liknande att döda § 7 katter inom tätbebyggda områden, och det inte heller kan vara lagstiftningens syfte att enskilda skyddsjägare skall beviljas generella tillstånd att döda sådana katter. Enligt KR saknar det betydelse för den avgjorda frågan om djurskyddslagstiftningen skall anses tillämplig eller inte (frågan om övergivna och förvildade katter har husdjursstatus besvaras inte i denna dom, Avd. 3. 2005-10-19, mål nr 220-05)." Källa: http://www.djurskyddsresursen.se/
/Miranda
Då kan alla de skjutglada nissarna gå in på närmaste bibliotek och hämta detta:LAntbrukets författningssamling
LFFS 1990:14 Vilket är Lantbruksstyrelsens föreskrifter och allmänna råd om avlivning av hundar, katter, vissa pälsdjur och dagsgamla kycklingar m. m beslutade den30 mars 1990
Där står det uttryckligen hur man INTE får göra och det utesluter i alla fall krypskyttar.
Den kanske till och med går att få ut på webben?
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Djurskyddsmyndigheten skrev om Lantbruksstyrelsens föreskrifter i oktober 2004.
http://www.djurskyddsmyndigheten.se/Documents/DFS_2004_7_L24.pdf
Följande skrivs om avskjutning av hundar och katter:
**
3 § Avlivning av hundar och katter ska ske genom en överdos av narkosmedel, genom skjutning med ett vapen eller genom slag mot huvudet i enlighet med 4-6 §§.
5 § Vid avlivning med skjutvapen får endast vapen tillåtet för jakt samt pistol av kaliber 7,65 eller grövre användas. Skottet ska avfyras mot bakhuvudet (nackregionen) på högst tre meters avstånd. Avlivning med pistol får dock endast ske om vapnets mynning bringas i direkt kontakt med djurets bakhuvud.
**
Allmänna råd till 5 §Det lämpligaste vapnet är hagelgevär för jaktbruk med kaliber 20 eller grövre. I andra hand kan kulgevär för jaktbruk användas.
I föreskrifterna står bara på vilket sätt man ska genomföra avlivningen. Där står inget skrivet om att tillstånd krävs eller om antalet djur man får avliva samtidigt.. Det är just den domen som avkunnades i oktober 2005 som sätter stop på det. Det är tyvärr inte många som vet om den domen, eller kanske gör som de inte vet? Det är ju ingen som bryr sig endå….
/Miranda
Exakt det utdraget som jag har, Miranda. Men märk väl, åtlyds inte de bestämmelserna, så finns det fulla skäl att beröva de personerna sina vapen. Vidare så är det ju markägernes eller jakträttsinnehavarens vilja som står först.Att använda sig av sk Rambometoder är och förblir absolut förbjudet och är åtalbart.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Är det någon som vet hur det gått för dessa avlivningshotade katter?
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

#24: Det är sååå tyst om dem så det är inte sant. Ingen jag pratar med vet något. Alla låtsas om som de inte hört talas om dem ens.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
#25 Knepigt! Det gör att man börjar ana det värsta.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

#26: Det har jag gjort för länge sedan. Trist att inte katthemmen i Gävle har skrikit till angående detta. De har trotts allt lite mer makt än vad en annan har.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Jag läste artiklen och jag tycker att det är hemskt att man gör så!
Även att mannen inte sköter om de och att man avliver de, de borde ju få ett värdigt slut, joo visst det blir det om de får en spruta så de får somna in men de skrev ju att de var förvildade så inte vet jag om de kan ta en spruta på de då :/
Stackars katter! Att katter eller djur överhuvudtaget måste genomgå sådant! Det är förskräclkigt!
Jag hoppas verkligen att katterna kommer få den bästa lösningen, om de är mycket förvildade och vart det i hela sitt liv så är nog det bästa sättet att låta de somna in, det är sorgligt men deras bästa… MEn jag hoppas naturligtvis att de inte är allt för rädda så att man måste avliva de, jag håller verkligen tummarna för dessa katter!
#28 Det finns en metod dom är mycket humanare för förvildade katter och som kallas TNR. Här kan du läsa om vad TNR-metoden går ut på: TNR-metoden
Metoden är välbeprövad världen över - även i kallare klimat än vad vi har i Sverige. Alaska och Norge har t.ex. goda erfarenheter av den.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Tänker på dessa katter och alla andra utomhus levande missar utan hem denna dag.