Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etiketter: kattsjukdomarkattens-beteende
Läst 3141 ggr
SamanthaJones
0

AKUT! Svag kattunge pga av mask!

Visst, detta handlar om skäninge katterna och det kanske ska vara i den tråden men jag behöver extra uppmärksamhet nu.

En av kattungarna har varit lite svagare än de andra men inget märkvärdigt förens nu. han bara sover och sovar och jag får göra vad jag vill med honom och helst verkar han vilja att jag ska massera magen på honom för han vänder upp den hela tiden och den är hård och svullen. Mn det är ljud i den.

Vad ska jag göra? Han blev avmaskad på middagen idag med stronghold. han både äter och dricker men verkar bli svagare hela tiden. vad är det jag kan gra för honom här hemma?

TACKSAM FÖR SVAR!

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

SamanthaJones
0
#1

han är även blek i tandköttet:S

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#2

detta var ju inte bra… är det typ Norrköping/Linköping du bor i?… finns det något akutsjukhus?….

pluttis….förstår att du är orolig… hoppas någon av experterna är vaken o kan hjälpa dej med tips…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

martdat
0
#3

ja nån som e lite mer sjukvårdkunnig här tack, men ska man ge stronghold te små kattungar?

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

MariannE11
0
#4

eller ring agrias telefonveterinär… kostar 25 :-… dom har öppet till midnatt..

Öppettider för Telefonveterinärens linje är:
Vardagar 16.00-24.00
Helger 07.00-24.00.

Numret är: 0900-100 51 61.

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#5

jag ringer till agria nu.. får se vad de säger..

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

SamanthaJones
0
#6

Så, samtalet tog cirka 20 sekunder och jag lyckades vara otrevlig 19 av dem. Kvinnan lät full och det ända vettiga hon sa var att jag skulle avmaska och åka till klinik. MEN JAG HAR INGEN BIL! och inget körkort o närmsta klinik ligger cirka 20 mil bort. Jävlap*cko. Sista gången jag ringer dit.

Så, är det någon här inne som har något förslag på kanske bättre mat/sämre mat? jag matar honom med leverpastej just nu, tänkte föratt höja järnnivån

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

[Angel88]
0
#7

#6 det låter som fipp…

SamanthaJones
0
#8

fipp?

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#9

jag önskar att jag kunde detta… jag blir så lessen att du fick det svar du fick av agria…

ingen du känner som är vaken o har bil?…. 20 mil borde ju kosta en hel del i taxipengar….men du kanske kan ringa dit o få goda råd iaf….*tänker för fullt*..

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

Issa
0
#10

Stronghold finns både för vuxen katt och för kattungar. Två olika alltså.

Kattunge är inte förstoppad då?

SamanthaJones
0
#11

Jo, det vet jag att det finns för båda. har strong hold till kattungarna och advocate till de vuxna (samma sak olika namn och pris) och han fick sin dos i dag på middagen.

Vad ska jag göra om han är förstoppad då?

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#12

hur gammal är den?..

läste igen lite bättre än första gången: magen är hård o svullen o du säger att det är ljud?….kan du beskriva mer?….

försökte kika på om man kan se vilka medlemmar som finns i samma stad…o som är inloggade men jag gick bet…Sidentass har ju sin dator i sonens rum….

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

Josefa
0
#13

Det tar ett litet tag innan Strongholden verkar. Jag menar det ska tas upp av huden, in i blodet osv innan det kan ta död på maskarna. Så det tar nog någon dag innan du märker att han blir av med maskarna. Hur är han i magen? Lös, hård? Se till att han får i sig näringsrik mat. Har du mjölkersättning hemma? Tror inte du behöver tänka på att han får i sig extra järn. Det kommer att rätta till sig när maskarna försvinner. Kattungar kan bli rejält medtagna och uttorkade om de har mycket mask. Så vätska och energi är vad som behövs.

Kusten
0
#14

Mycket konstigt att Agriaveterinären sa något sådant. Tog du namnet på personen som gav dig råden? Att åka in till veterinär verkar vara det enda rätta och där håller jag med Agrias veterinär. Men rådet om att avmaska igen är vansinnigt.

Att experimentera själv hemma när kattungen är så svag och när den dessutom fått i sig stronghold, som är alldeles på tok för starkt för en redan svag individ, kan i alla fall inte jag rekommendera dig till att göra. Kattungar är så känsliga och det kan gå fort utför.

Jag hoppas verkligen att du kan finna någon som akut kör er. Puttar annars upp för körhjälp. I värsta fall får det nog skramlas till taxi-pengar.. blir ju en del förstås.. men i sådan här nöd så kan kanske Daisys reskassa träda in med en hjälpslant t ex. För resterande mil ska det säkert också kunna ordna sig för, bara man hjälps åt och tänker ut lösningar..

Gör som Marianne och tänker så det knakar.. Obestämd

Crisse-13
0
#15

Samantha

Hur gammal är ungen?

Har du inte sett om han har varit på lådan så du vet om han är förstoppad?

Josefa
0
#16

Är han förstoppad så hjälper värme, massage och ev parafinolja.

MariannE11
0
#17

va skönt att se er här tjejer…..Skrattande…4 duktiga tjejer…..gillar er så jag kan sjunga en stump…. men det ska jag inte plåga någon med…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

Issa
0
#18

Olivolja går det med om man inte har något annat.

Josefa
0
#19

Ja olivolja går också bra, bara tarmarna blir smorda.

SamanthaJones
0
#20

Nu har jag varit inne hos katterna, han var iaf uppe och satt i lktunneln med sin gangster bror. mn så fort jag kommer in går han undn och lägger sig på sidan. så jag gick ut igen och äntade och då satt han på byrån när jag kom in igen. fattar inte vad det handlar om. Kan det vara mask som spökar? Att hela magen är full så att massage är skönt och kan masken göra att han blir blek på tandköttet?

Han verkar inte vara förstoppad då det låg ganska mycket bajs i lådan sen jag tömde den sist och det är bara tre katter som brukar båga sig fram på dagen. så jag gissar på att lite är hans iaf så ärdet vldigt myckt ljud i tarmen och det brukar ju tyda på bra tarmar.

Jag blir knäpp.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Crisse-13
0
#21

Ja har man ingen Parafinolja så går det bra med vanlig matolja oxå bara det är något som smörjer tarmen om han är förstoppad, det fick jag använda mig av till Linus som hade kokoppor för han blev förstoppad och vägrade därför att äta.

Men att kattungen har blekt tandkött låter inte bra. Bara det inte är en liten kattunge som inte har tålt Strongholden för då hade det varit bättre att försöka tvätta bort om där sitter mer kvar av det i nacken.

Kusten
0
#22

Tycker om när du sjunger Marianne, så sjung du bara på.. ;)

Tillhör inte de duktiga direkt, är mest väldigt hönsig.. Tycker ändå att det låter väldigt oroväckande när kattungen är så slö och mest vill sova och sova. Att den får i sig vätska och vill dricka är däremot ett stort plus.. men som sagt, en svaghet som bara blir mer och mer påtaglig är oroväckande..

Jag hoppas lille missen blir bättre som genom ett trollslag och att någon körhjälp till klinik inte ska behövas. Men jag hade personligen inte vågat vänta och chansa.. sen vad som är rätt och fel är alltid svårt.. därför är det alltid bra med en veterinär som får titta och undersöka. Det är mitt enkla men fasta råd just nu.

Lycka till med lillisen nu, kram!

MariannE11
0
#23

nu ska jag sova… hoppas att han mår bättre i morron o att du fått sova….kram…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#24

han fick tonfisk i olja förut som stod i ett annat forum är bra för förstoppning. han fick det ifall ifall så att säga. Ska genast tvätt bort strongholden.

Är det lättare för katter att tåla axilur? Tänkte eftersom att han måste avmaskas någon gång…

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Crisse-13
0
#25

Hur gammal tror du han är?

MariannE11
0
#26

ingen alls som vill höra mej sjunga… lovar…

men en fråga vi inte fått svar på som kanske är viktig i det hela… hur gammal är ungen…..

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#27

oj, förlåt.. den viktigaste frågan . han är cirka 25 veckor, kan vara upp mot 27 veckor. svårt att säga exakt men han är rejäl i skelettet.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Crisse-13
0
#28

Jo jag vill höra dig sjunga Mariann det är kanske riktigt bra, vem vet.

SamanthaJones
0
#29

nu har jag varit inne hos honom igen och tvättat av strongholden han fick. och en lille satan bet mig :( och när jag släppte ner honom på skrivbordet så slängde han sig på sidan igen och bara låg där tills hans brossa kom då reste han sig och gick ner till tunneln med sin bror.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Kusten
0
#30

Då är han alltså 6-7 månader ungefär :) Fick för mig att han var mindre. Känns något bättre av att veta att han inte är en pytteliten lurv, men ändå inte alls bra. I och med det bleka tandköttet och slöheten.. då spelar det ingen roll hur stor man är.. är man dålig är man dålig.. då blir vi alla ynkliga och små..

Crisse-13
0
#31

Oj, jag trodde det var en liten unge men då skall han tåla Strongholden. Vid förgiftningar eller lopp och lusangrepp kan dom bli bleka i tandköttet.

Eftersom du har använt Stronghold så misstänker jag att han hade loppor eller löss. Om du bara skall avmaska så använd istället medel för det, jag använder alltid Milbemax som finns för kattungar och det ger man bara en gång men nu får du vänta i och med han har fått Stronghold. Ring en veterinär det första du gör imorgon.

SamanthaJones
0
#32

ja, jag tycker han är pytteliten! Lilla snutten! tur att jag är stirrig av kortisonet så at jag inte kan sova. springer maraton mellan datan och det rummet.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Kusten
0
#33

29 - det där underkastelsebetendeet med att slänga sig på sidan och rygg och visa magen hade jag hos en liten hittis. Han välte omkull sig hela tiden.. och som han spann medan han låg där..

SamanthaJones
0
#34

hmm. nej loppor eller löss har jag intemärkt trots att jag ha tittat hur mycket sm helst. var min vet som sa att jag skulle använda stronghold eller advocate. Annars hade jag tagit axilur som är väldigt mycket lättare att avmaska med!

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

SamanthaJones
0
#35

#33 vad tror du det beror på? känns hel mysko att han håller på så…

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#36

hoppas att det blivit bättre tills idag?….hur är läget?… hoppas du kunnat sova något iaf…

kan försäkra er om att ABSOLUT INGEN vill höra mej sjunga….möjligen hellre det än att spela fiol… men jag tror det är en hårfin skillnad…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

Danielssonsgarden
0
#37

Hur går det med lillkillen?
Försök att få i honom vätska, som vi tyvärr fick erfara så kan mask göra katter uttorkade och de kan dö av det. Såg nu att du skrivit att han äter och dricker men han behöver kanske få i sig ännu mera vatten än vad han får i sig.
Vilken vet använder du i vanliga fall=

MariannE11
0
#38

hur är det med kissen… undrar o är orolig….

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#39

oj, det blev visst inget när jg skrev i morse.

Han verkar piggare idag. ha har just ätit en dl nötfärs och innan det massa blötmat. magen är mjukare idag så jag tror det börjar dö därinne. =)

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Josefa
0
#40

#39

Menar du verkligen 1 dl nötfärs+en massa blötmat?

Då är det kanske därför han är dålig.

Sidentass
0
#41

Såg inte detta förrän idag..kan inte sitta här  på senare kvällar eftersom jag har datorn inne i sonens rum och han har nedsläckt här efter kl 22. Tyvärr kan jag inte hjälpa till med skjuts för jag har inte tillgång till bil, men det finns en vet i Johannelunds centrum som ofta har jour. Han åker också hem till folk om det är nödvändigt..Erik Envall, har inte numret här just nu…

Hur står det till med lille missen nu, tänker på er..

SamanthaJones
0
#42

jo, såg inte att mammakatt som den var till åt. utan såg bara han… är inte spec mkt om du slår ut på antal timmar.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#43

vad skönt att han verkar piggare…då kan jag andas ut….skönt med rapport!

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#44

jo, han är  piggare och han verkar gladare nu oxå när den blå har kommit för deligger och spinner i en transportbur som står där inne! så sjukt söta!

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#45

då kanske det var mycket längtan åxå…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

Hawknestgrove
0
#46

skönt…..

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Danielssonsgarden
0
#47

Erik har 013-124030 om det skulle behövas :) Vi använder oss alltid av honom och har blivit riktigt goda vänner vilket har sina fördelar :D
Han kommer som sagt hem till en också. Trots att vi har veterinär närmare egentligen så väljer vi honom för det är så stor skillnad på dem.

Härligt att han mår bättre nu!!

MariannE11
0
#48

vilken toppenveterinär….värdefull information…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#49

#47. det är han vi har kontaktmedoch som ställer upp  ur och skur! Dock ingen jag skulle välja till allvarligare saker men till detta ändamål helt klart! Det var han som ställde upp 21.30 i söndags när vi behövde avliva tv katter akut. han är verkligen en ängel på jorden!

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Kusten
0
#50

Skönt att höra att kissen mår bättre :)

MariannE11
0
#51

mår kissen fortsatt bra?.. hoppas det…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#52

jodå. han mår bra. han ligger i fönstret på en handduk och sover i solen. persiennen är trasig så den täckerinte hela fönstret och det är tydligen inget som skadar :)

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#53

säkert nöjd med det han satte igång… kungligt uppassad som få….finns ju en nere i Strömstads trakten annars som har problem med sin matte bara på nätterna….så se till att passa upp dygnet runt Samantha..

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#54

haha. jo jag får göra det =) Jag har märkt att mina egna katter är väldigt avundssjuka när jag är där inne:)

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Hawknestgrove
0
#55

ja, illa med så dålig personal som jag……

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

SamanthaJones
0
#56

Nu när jag gick in för att göra den dagliga roundchecken på all så upptäckte jag att den svage har blivit sämre igen och hade diarre i hela rumpan och är allmänt slö. Vad ska jag göra? Jag hr inte råd att åka med honom till strömsholm. och här hemma finns det ingen i närheten, ev då kanske er veterinär men ur ska jag kunna betala honom? Jag kan få pengar ur fonder först efter jag har vrit där så att jag kan visa kvitto men problemet är att jag inte kan lägga ut några pengar alls, och jag tror inte att veterinärerna vill h byteshanel med mig…

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Mison
0
#57

men hjälp så fruktansvärt, förstår din frustration, hade jag haft råd hade jag stöttat….

Alla djur behöver någon som bryr sig!

martdat
0
#58

#56 kan du ringa o kolla vad vetten vill ha för en hälsokoll? så kanske vi kan skrammla här? blir det inläggningar får vi ta det då, men en koll i alalfall o bedömning? jag kan hoppa över min tilltänkta pitsa i kväll o ge dig de pengarna för jag behöver ändå banta,, så en hundring kan jag ge dig. tyvärr har jag länsförsäkringar så pengarna kommer inte fram förens måndag om du inte har samma,,,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

[Daisy-Moa-Elsa]
0
#59

De får väl inte neka vård om det är en hittekatt men vet inte om du sen då får med dig kissen hem eller om det tar över ansvaret för den, nån som vet?

 Du kan ju alltid prova och ringa och fråga dem och förklara att det är en hittekatt

Mison
0
#60

prova att ringa Strömsholm också, och kolla vad det kostar, och ifall man kanske kan få faktura där… (om du inte hittar någon närmre alltså)

Alla djur behöver någon som bryr sig!

martdat
0
#61

#59 de har ingen skyldighet att behandla, däremot avlivar de den troligtvis om den lider,,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

Josefa
0
#62

Har du provat med att fasta honom? Som jag förstått det hela har han ätit riktigt mycket när han väl har ätit. Inte alls bra för känslig mage. En dl köttfärs på en gång skulle jag inte ens ge till en vuxen katt. Man måste vara försiktig med katter som inte är vana vid fri tillgång till mat. De slutar ibland inte äta förrän maten är slut. Att de gör det en gång är väl OK, men om de ständigt äter för mycket säger magen till slut ifrån.

SamanthaJones
0
#63

nu var det ju så att han åt det inte på en gång som jag skrev utan utspritt på dagen.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Mison
0
#64

nu har jag inte läst hela tråden, men när en av mina blev lös i magen fick jag rådet från vet att kokt fisk skulle vara bra…

Alla djur behöver någon som bryr sig!

SamanthaJones
0
#65

jg har pratat med erik och han tror det är kattpest el attsnuva. hn gav mig tipset att ge diarsanyl. Tyvärr var han i uppsala till måndag em. Kokt fisk sk jg prov. går det med abbore trro du? änd jag har hemma?

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

martdat
0
#66

finns nån pasta på apoteket mot lösa magar med, vet dock inte vad den kostar, men om han är väldigt dålig så riskerar han att bli uttorkad, känns om ett besök hoss vetten är bättre än att exprimentera helt själv,,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

[Daisy-Moa-Elsa]
0
#67

Morotspure är bra mot lösa magar med, den kan man ju göra själv eller köpa den som finns som barnmatsburk, gav jag min Moa med vit fisk när hon var dålig och det hjälpte

Mison
0
#68

jag är riktigt superduper dålig på fisk, men nån annan här kanske vet

Alla djur behöver någon som bryr sig!

[Daisy-Moa-Elsa]
0
#69

#61 ok kanske bara är Bagis som har en fond som gör att de hjälper hemlösa katter också med vård

tuska
0
#70

 Kokt aborre är väl en vit fisk mej veteligt.

Apoteksvara  Pro Kollin+

                   Kolin Peptin (som lokalt binder )

ge vätskeersättning,

 kattungen bör nog fasta i minst 12 timmar och ha tillgång till vatten

Mison
0
#71

Josefa, du o Samantha kanske kan utbyta telefonnummer. Jag tänkte, att du som är den duktigaste jag vet med kattungar, kanske lättare kunde ge råd över telefon…

Alla djur behöver någon som bryr sig!

ksofia
0
#72

SamanthaJones, du har pm.

SamanthaJones
0
#73

jag har nu pratat med de på strömsholm för att få lite tips och råd.

De tyckte att jag skulle fasta honom i 1 dygn och  köra med diasyl (osäker på stavningen och orkar inte hämta paketet  köket), vilket oxå Erik på Er veterinär föreslog. och om det inte blev bättre till måndag så (eller blir värre) ska jag komma in med honom.
Hon trodde att han kan ha fått diarre pga avmaskningen och kostomställningen, därför jag skulle fasta honom.
Och sen imorgon eftermiddag/kväll börja med att ge honom kokt vit fisk i små portioner. Jag skulle även vätska upp honom för att verkligen vara säker på att han fåri sig tillräckligt.  + att jag skulle byta ut all sand till icke klumpbilande då de kan äta sanden när de är lösa i magen för att balasera upp. Så nu är sambon på Ica och köper kattsand.  (jag som precis fyllt lådorna med everclean, suck!)

Nu håller vi tummarna. Om någon har något mer förslag på vad som kan göras eller tycker något så skriv grna eller ring på 0761683973… :)

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Mison
0
#74

här hålls alla tummar, tassar o papegojnäbbar!!!!

Alla djur behöver någon som bryr sig!

SamanthaJones
0
#75

Nu har jag funderat och även ringt Erik.. igen. Tyckte precis som Ksofia skrev till mig i ett PM att 1 dygn känns länge fören sån liten katt och Erik höll med och s att jag ska fasta honom till imorgon bitti från och med nu (föen halvtimmesen tog jag bort allt som överhuvudtaget kan ätas).. men det jag fundera på är att man sk ju ge de andra mat och då får man ta ut den lilla därifrån. borde bli bäst så va?

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

tuska
0
#76

  Trodde veterinären  han  fått i sej klumpsanden som blir som sement i magen ?

Kattungar ska man alltid ha den klumpfria sanden åt för de smaskar och smakar på allt.

kattungar 4-6 veckor är benägna att äta sand, vid avvänjningstiden- vet kattungar inte om dom ska kissa i sanden eller äta den.

Hoppas din kisse återhämtar sej fort.  Håller tummarna för den.

Du kan använda "pengen" från mej till veterinär kostnader, så väl dom kom till pass.

Mison
0
#77

Har du möjlighet att separera den lilla från syskonen, så är ju det självklart bra så slipper dom andra vara utan…

Men går det inte så går det inte. Klarar en sjuk liten misse av att fasta så klarar dom friska yrvädrerna det också..

Lycka till, hoppas så jättemycket att det går bra…

Alla djur behöver någon som bryr sig!

SamanthaJones
0
#78

Nee. hon trodde inte att det var det som orskt det utan att risken finns tt han äter sand för att självförsöka balanser magen (de äter ju jord ute av samma anledning och för att få i sig mineraler) s drför jag skulle byta. Annars så trodde hon inte att han åt för han är ju ändå cirka 20 veckor.

Haha, ja Tuska dina pengar kommer helt klart till pass! Du är som jg sagt tidigare än ängel!  redovisning kommer senare när jag har kvitto på allt vad de har kostat.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

MariannE11
0
#79

ooj… här har det hänt saker medans jag varit borta….

bra att du ringt Sofia o fått tips…o goda tips har du även fått här…hoppas nu att ni får bukt med dåliga magen…håller tummarna…

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

SamanthaJones
0
#80

Nu har jag pratat med veterinär Karin, och de på strömholm igen. Upptäckte just att han har vätkeutgjutning från magen, som en gulaktig slemmig smet. och har har fått om spasmer i frambenen. De på Strömholm kunde ta n honom redan idag men det skulle kosta cirka 1500 bara för att komma dit och avliva, annars från 700 och uppåt med tanke på jourtillägg och likanade. och det har jag inte råd med! Har funderat på SMSlån men då  slog sambon backut.

Karin trodde att det kunde vara FIP och då fanns det inte mycket att göra förutom att ta bort honom då det leder till döden även om man kan bromsa det ett kort tag. Karin kunde ta in honom kl 09.00 i morgon och då skulle det kosta från 500 kr och uppåt beroende på vad som ska göras. om det är avlivning vi pratar om går det på cirka 700 och då får jag ta hand om katten själv.

Så nu tvättas alla kattlådor i väldigt stark medel för att få död på viruset och den lille får näring iform av äggtoddy och vatten.

Vet att det är hemskt och tänka på pengar i detta läge men jag måte oxå kunna betala för hans behandling.

Någon som vet hur FIP smittas och hur jag ska kydda mina egna?

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

tuska
0
#81

Vätskeutgjutning på magen,  är det från naveln eller ??

Josefa
0
#82

???????

Har aldrig hört talas om något sådant i samband med Fip

Issa
0
#83

Kan den lille ha navelbråck? Då finns ju ett litet hål under huden till magen och i så fall är det en bit tarm man kan känna där.

SamanthaJones
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#84

 har jag varit hos vet med den lilla. han blev sämre och sämre så jag kände att det inte gick att vänta längre. De tog bort honom då han knappt var vid medvetande lägre. jag fick ta beslutet och bestämmde det men kostade på provtagning på ifall det kan vara FIP, men om de sa är det inte 100 att man kan se det på ett provsvar. men nu är det gjort och den lilla är nu i himlen. RIP.

Ni får gärna tycka att jag gjorde något hemskt som inte la ner mer på att utreda honom men kände att det troligen inte hade gett så mycket.

R.I.P  Rooibos

_They say memories are golden
well maybe that is true.
I never wanted memories,
I only wanted you.

A million times I needed you,
a million times I cried.
If love alone could have saved you
you never would have died.

In life I loved you dearly,
In death I love you still.
In my heart you hold a place
no one could ever fill.

If tears could build a stairway
and heartache make a lane,
I\'d walk the path to heaven
and bring you back again.
_

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

tuska
0
#85

Kolla tempen, kolla tandköttet,  är tandköttet vitt som en kokt fisk så då är det nog inte mycket med lilla kisseungens hälsa,  Jämför tandköttet mot de andra kattungarna.

Varifrån på magen kommer den varliknande vätskan ?

SamanthaJones
0
#86

Tuka, läs över. Och ja, tandköttet var ljust.

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

tuska
0
#87

 Sorgligt men alla kissar överlever inte och du tog det rätta beslutet.

kramisar // Tuska

SamanthaJones
0
#88

Jo men samtidigt så känns det som att om jag hade åkt in tidigare så kanke det hade gått o rädda honom?även om chanen var liten så var den ju iaf större igår än idag…

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

tuska
0
#89

 Tänk inte så, man kan inte rädda alla jättesjuka kisse ungar.

När skulle du få svar på Provet ?

Skickade provet  till Uppsala ?

SamanthaJones
0
#90

jag vet inte var de skickade det men det kunde ta upp till en vecka innan jag fick svaret…

Vänligen

Sofia

 

Medarbetare på brukshundar

Mison
0
#91

nej, tänk inte på det för mycket, förstår att du gör det ändå. en av mina blev ju sjuk, dock som tur är, inte "dödligt" men det troddes det ett tag… man kan inte göra allt, vi är inga undermänniskor. och, ibland finns helt enkelt inte pengarna, den lilla fick ju i alla fall en trygg avslutning i sitt korta liv.. h*n hade förmodligen inte klarat sig i det vilda heller, men nu fick han känna på hur det var att vara älskad

sov gott lille vän…

Alla djur behöver någon som bryr sig!

martdat
0
#92

det är tyvärr så det blir i kattvärden ibland,

Sajtvärd på kattpolisen i fokus.

Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

MariannE11
0
#93

vad tråkigt både för kissen o dej…..alltid lättare att vara efterklok när man har facit på hand… jag tycker du handlat efter bästa förmåga.. han fick en bra sista tid hos dej…..*tröstkram*..

våga vägra golf o fiskbullar   o håll dej in i  det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

[Daisy-Moa-Elsa]
0
#94

Visst vill man gärna rädda alla men det kan man inte och det är iallafall bättre kissen fick ett värdigt slut hos dig än svält och kyla.

essut50
0
#95

Tröstkramar till dig…Gråter

" En smula nyfikenhet håller oss unga"

"Hjärtat är lyckligast - när det slår för andra"

ksofia
0
#96

Tröstekram till dig! Du har handlat helt rätt. Inte en chans att man kunde veta att det var så allvarligt och du hade ju veterinärkontakt. Nu slipper han lida och springer i katthimlen.

RIP lille kisse!

yadhayezibas
0
#97

Hoppas verkligen inte att det är FIP. Det är jättefarligt för de andra katterna.Rynkar på näsan

annebeate
0
#98

Lille kisseGråter Ännu en kisse har kommit till det vackra Regnbågslandet.

Sänder dig många tröstkramar. Du kämpade så för kissen.

Crisse-13
0
#99

Tänker på dig Samantha och hur du kämpade för den lille.

Lena
0
#100

Vad ledsamt att inte kissen gick att rädda. Men när det är riktigt svåra sjukdomstillstånd är det tyvärr inte alltid som det går vägen trots att man gör precis allt man kan. När det gäller FIP är det endast genom obduktion som det säkert går att fastställa om det är verkligen är det.

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Hawknestgrove
0
#101

Stackars dig. Lille kissen har det bra nu och fick i allafall dö en värdig död. Sov gott lille vän!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Hawknestgrove
0
#102

Stackars dig. Lille kissen har det bra nu och fick i allafall dö en värdig död. Sov gott lille vän!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Diskussionen har nått max antal kommentarer. Du kan inte skriva fler kommentarer.