Övergivna missar i massor!
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5554484.ab
Detta är ett problem som bara växer o växer.
Undrar hur det ska kunna lösas??
Fy så hemskt! Blir så arg och ledsen när jag läser om alla dessa ansvarslösa människor som skaffar djur och sedan bara släpper ut dem
Önskar så att jag kunde ta hand om dem allihop, eller åtminstone några, men jag har redan fullt med kissar här.
*** Medarbetare på belgiskjättekanin.ifokus ***

Usch…man känner sig så maktlös..tänk om folk åtminstone kunde inse vikten av kastrering..tänk om man kunde ta fram trollstaven och hjälpa varenda kisse…men har ju som bekant fullt hus..

Ett totalt stopp på övergivna och oönskade katter tror jag är en utopi, men visst borde man kunna minska antalet drastiskt.
Jag pratade länge med journalisten om ,kattägarens ansvar, vikten av kastrering, berättade om alla kattmammor som tvingas föda ute under en buske, nyfödda kattungar som slängs i soporna,.Att en lag om id-märkning är avgörande samt behovet av ekonomiska resurser till katthemmen. Tryckte tydligt på att sommarkatten delvis är en myt utan att detta sker dagligen året om, inte bara på sommaren. Tråkigt nog är det mer tidningsmässigt med sommarkattsvinkeln och artikeln säljer bättre när man skriver att katterna kommer att svälta eller frysa ihjäl (även om det är sant) än att skriva om vad som behövs för att minska antalet övergivna katter.
Men man ska inte vara grinig. Det är trots allt bättre att det skrivs om sommarkatter än att det inte skrivs någonting alls.
Ständig uppassare till griniga Luffar´n, Snygga Smilla, Busiga Mina, Skygga Tingeling, Charmören Flea och hunken Roffe.
Volontär på Stockholms Katthem
www.katthemmet.nu www.svekatt.se

Tänk om man hade råd, och talets begåvning, och lite jävlar anamma. Hyresvärden på gården där jag bor, har ett hus som står tomt, används inte till nånting alls. Men det skulle väl aldrig gå, dom är inga kattälskare…
Alla djur behöver någon som bryr sig!
#3# Som du skrev…nollvision är nog en utopi, tyvärr men men som det är nu så har det helt gått överstyr….ingen respekt för ett kattliv alls.
Bättre att det skrivs något än inget alls.
Just nu känns det fullständigt bedrövligt med alla stackars övergivna katter. Det är ju ingen hejd på katters misär. Fattar inte att Svenssons inte vaknar upp någon gång därute i stugorna?
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

#6 Inte bara Svenssons. Jag fick "tips" av veterinären att jag kunde "skicka" kattungarna jag har här hemma redan vid 8 veckor. Då slipper jag ju kostnad för vaccinering också.
Om inte veterinärerna vet bättre, hur ska då Svenssons kunna veta?
Alla djur behöver någon som bryr sig!
#Mison# Blir så 
när en vetrinär uttalar sig så.
Har sista tiden fått så dåliga erfarenheter från vetrinär och djurvårdare så jag vet inte vem jag ska anlita när jag behöver.

Jag vet inte heller. Funderar på att ringa runt och låtsas ovetande och fråga lite. Så får man se vad veterinärerna står för, innan man åker dit.
Alla djur behöver någon som bryr sig!
Aftonbladet kunde väl åtminstone visa listan med katthem för alla och inte bara för plusmedlemmar. Nu har jag skrivit dit att det finns en lista på örebro katthem.
Om någon känner sig manad kan man också blogga om artikeln och där kan man ju trycka på om kastrering, ID-märkning, dumpade katter och kattungar m.m.
“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream.

Tänk den dagen man går ut och promenerar och råkar stöta på en katt och man genast kan säga "Oj en katt utan matte eller husse med, vad gör den här? Den måste vi genast återförena till sin ägare".
Så skulle man ju resonera om man stöter på en hund utan följeslagare. Fantastiskt om det även skulle gälla katter, men det är väl en utopi är jag rädd…
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus
#11 Jag tänker faktiskt så!
Varför,ja det beror på att nästan alla faktiskt har en ägare.Det kan vara en utekatt,en katt som smitit osv.Jag vet att katter blir övergivna men där jag bor finns få kattkolonier,kanske därför det känns mer positivt.
#10# Mycket dåligt att lägga kistan på katthemmen på plussidorna.
Men…allt man kan göra pengar på….