
Keo vill komma hem
Keo - Tigrerad och vit - född omkring Mars 2009
Detta är en ung katthona som vi tog hand om efter en promenad ute i skogen tidigare i sommar. Varenda litet ben stack ut på henne, ryggraden, revbenen, ja allt. Nu har hon bott hos oss 2 månader och lagt på sig lite men hon är fortfarande lite tanig.
Hon kallas Keo för det är det hon oftast säger, "keoooo" ungefär :)
Vi kan inte behålla henne för att vår illerhane hela tiden vill utmana henne, jagas och bitas. Så de har varit åtskillda och varken vi eller hon har nog mått så bra av det. Miljön blir lite för hetsig.
Hon är inte petig med maten utan slukar allt som "trillar ner" under bordet. Dock kan hon vara lite blyg med att "begära gos" utan man får själv säga "keeooo" så kommer hon och trampar och kurrar med all världens kraft.
Hon passar perfekt som innekatt/lägenhetskatt. Vi har själva trädgård nu, men hon har inte visat något intresse på att gå ut alls. Det är nästan som att hon har fått nog av naturen och helst inte vill ut dit igen.
Hon behöver komma till ett snällt hem där man inte är alltför stökig och livlig, utan där man kan ta sig tid för henne och skämma bort henne.
Ring 076-3252281 .. Finns i Göteborg - Angered
P.S jag arbetar på tågen mellan GBG-KBH, västkustbanan, och kan transportera henne.
Putt!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

någon..?
Ni kan inte höra med Göteborgs Katthjälp och fråga om hon kan få komma ut på deras sida och ni är jourhem så länge?
Så underbart söt. Hoppas ni finner ett kärleksfullt hem till henne.

*puttar*…
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
