Avmaskning mot Dvärgbandmask
Vi ska gå till veterinären nu med våra tre katter. De ska avmaskas mot dvärgbandmask inför återflytten till Sverige på fredag.
Dvärgbandmask finns ju inte officeillt i Sverige ännu, men man är rädd att det ska komma eftersom det smugglas in så mycket hundar till Sverige. Dvärgbandmask är ingen kul historia. För djuren är det inte just mycket värre än vanliga maskinfektion, men för människor kan det vara dödligt. I alpområdet är den ganska utbredd och där kan man inte äta färska blåbär t.ex.. Skulle vi få in det i Sverige skulle det påverka allemansrätten på ett ödesdiget sätt och våra möjligheter att vistas i skog och mark.
Mvh Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Usch.. Dvärgbandmask är inget roligt. Vi läste ganska mycket om det på djursjukvård lektionerna. Det är bara att hoppas att det inte kommer in i Sverige. Men med tanke på alla in smugglade hundar är det väl bara en tidsfråga innan det kommer hit..

#0 Bra att du skriver om det, så att alla påminns om att införselreglerna inte är till för att göra det krångligt, utan för att skydda oss (inte ens bara våra djur, utan faktiskt oss tvåbeningar också) mot parasiter och sjukdomar.

Det där låter inget vidare. 
/Änglakatterna - medarbetare på Hittekatter och på Katthemmet Kompis