
långhårig och förvildad, ingen bra kombination:(
Min Cosmo är en rätt långhårig katt och ej borstbar då han är väldigt rädd för händer. Klappa han går om man samtidigt ger han lite godis eller i samband med att han gosar med en hund för då tror han det är hunden som klappar han:) När han kom till mig för två år sen så började jag med att ta han till veterinären för undersökning och rakning då han var full av tovor. De var ingen lätt procedur och han blev superstressad så klart. Jag fick efter mycket om och men in han i en klämbur.
Nu är det dags igen! Tovorna har växt snabbt på slutet och i samband med han dåliga mage så är han smutsig där bak oxå:( Jag pratade med veterinären om detta men hon tyckte inte man skulle raka en katt på vintern även om han är innekatt och det har hon kanske rätt i. Men jag är oxå rädd för att han ska ha ont av dess tovor. Känns som att välja mellan pest eller kolera:) Ska jag låta han vara tovig till våren eller raka han nu? Tänk om han skulle smita ut i smällkalla vintern naken……Eller tänk om han lider av sina tovor……..vilket han i och för sig inte verkar göra:)
Jag har själv inga långhåriga katter, men som du skriver så verkar han ju inte lida av det heller, så jag tycker att du kan vänta. Du kan inte klippa/raka de själv heller förstår jag när de växt ut så pass långt? OM någon sitter med godis 
Men du kan ju alltid ringa en annan vet för att höra vad den tycker, jag brukar dubbelkolla för att höra vad de säger nuförtiden ,de säger olika allihop.
Ps hälsa till din mor ds

#1 Visst kan jag dubbelkolla men det är min favoritveterinär jag pratat med och vill helst åka till henne med mina djur av olika själ:) Hon är världens bästa veterinär;) Tyvärr går det inte att en matar och den andra klipper, han får panik om han känner sig trängd den lilla lurvtussen och då gör det ont:) Tack för ditt svar, jag hälsar mamma:)
Mitt tips, söv och raka.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Är han innekatt så är det väl bara att raka även på vintern. Så kallt skall det väl inte behöva bli inomhus;-) Känns han kylig kanske det går att skaffa en liten tröja som man sätter på Spynxarna. Eller är han ej hanterbar alls?
En rakad katt går nog inte ut frivilligt. Det blir nog kallt bara att stå i dörren och då vänder han säkert in igen. Men du får väl hålla lite extra koll att han inte smiter ut.
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

#4 Nej han är inte hanterbar alls.
Kan du inte klippa lite i taget? Kanske bara en tova, snabbt när han äter något gott. Men klipp inte för nära huden, tovan försvinner oftast ändå. Så har jag gjort, när katten inte tyckt om att bli klippt eller rakad.
Såg hos vår veterinär en typ av kam med inbygda rakblad (tror jag det var) som skär sönder tovorna så att de går att borsta bort sedan. Den är konstruerad så att det nog är omöjligt att skada katten. Finns även för hundar. Har inte provat den själv men den skull ha fått mycket bra kritik från de som hade köpt sådan. den kostade dock 300 kronor

#6 Jag har försökt tidigare men ej lyckats men kan ju föröska lite till:) Men han är så misstänksam hela tiden och vänder sig alltid mot en. Men jag får ta fram skinnhandskarna och testa lite….
#7 Jo en sån har jag sett oxå på Canis om vi menar samma. Har hört att den ska va himla bra och tror jag ska införskaffa mig en sån. Tyvärr kan den nog ändå bli svår på Cosmo men testa kan jag alltid. Tänkte köpa den större storleken så den kan användas på hundarna oxå.
Tack för alla råd och tips!
Eftersom tovor som går ner i pälsen är väldigt smärtsamt för en katt så behöver det åtgärdas. Man behöver inte raka ner katten men däremot går det att under sövning sköta om pälsen, tova ur honom och tvätta honom.
Vet inte vart du bor men det borde finnas någon hos er som kan göra det eller om din veterinär och du kan hjälpas åt. Jag brukar få gå ungefär en gång om året ungefär i januari-februari med min tjej men veten och salongen ligger i samma lokaler så då söver han och tar tandsten, kollar henne och sedan över till att bli kammad och tvättad.
Lisa
Är det bara händer han är rädd för eller är han rädd för att bli nuddad överhuvudtaget?LJag tänkte på om det gick att borsta honom lite med en långskaftad borste. Men först måste ju tovorna tas bort.
Det låter väl som ett bra förslag att försöka ta bort de värsta tovorna utan rakning under sövning.
När mina skyggisar ska in i transportburen brukar jag försöka få in dom i ett hörn och stänga in dom så att den enda vägen ut är att gå in i buren. Nu är det lättare sagt än gjort för en del katter ser utvägar som jag inte sett och så är dom hala som ålar.Men det går mycket fortare nu än det gjorde för 4 år sen och jag antar att det beror på att de inte är lika rädda längre. Men frivilliga är de inte. . Ibland har någon krupit in i en katthydda och då är det bara att klämma till öppningen och sen hälla över katten i buren.
När Cosmo tas till veterinären kanske någon av de andra katterna eller hundarna kan följa med. Den som Cosmo tycker mest om.Då kanske det inte känns så stressigt för honom där.
När jag var med Maja till veterinären för att kolla öronskabb var hon mycket stressad och när vi fick komma in i ett rum och där invänta veterinären satte hon sig i buren och var beredd på det värsta.Men den gamle goa hankatten som var med för att kolla tänderna hade jag släppt ut ur buren och när Maja såg honom då lade hon sig ner igen. Vi skruvade loss taket till transportburen så att bakre delen kunde lyftas upp försiktigt och så fick hon en spruta i baken. Det behövdes inte särskilt hög dos av sövningsmedlet heller. När Maja kastrerades för över 4 år var hon så stressad att det räckte inte med den vanliga dosen för att hon skulle somna utan det var snarare dubbel dos.
Kan tilläggas att Maja älskade den gamle hankatten.
“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream.

#9 Vad lämpligt med allt i samma hus! Så hr vi tyvärr inte här och sövas måste han så det blir en tur till veterinären.
#10 Det är framförallt händer eftersom han kan njuter att bli gosad med av hundarna. Jag lyckas i bland klappa han då han inte ser och reagerar inte förrän han ser att det är jag. Men jag har testat med en pensel som jag satt på ett skafft och det funkade tyvärr inte, han blev lika rädd då som för händer. När Cosom sövdes sist så fick han sin dos gånger 3. Veterinären sa då att nu behöver du inte lägga in han i transportburen på vägen hem, han kommer sova minst ett dygn. Men jag hann inte mer än stanna bilen hemma så ser jag att han lyfter på huvudet i baksätet. Som tur var så var han så pass grogy att det gick att bära in han men sen tog det inte lång tid innan han var vaken:) Visst kan jag ta med ett av de andra djuren han är tygg med, det kanske skulle göra han lite lugnare, tack för tipset.
men om du frågar din veterinär om du kan få låna ett rum hos henne så att du kan borsta ur tovorna under sövning, då kan hon även ha koll på honom under tiden. Jag fick göra det på bagarmossen en gång för det hade blivit ett missförstånd, de trodde att jag ville ha henne rakad men mina katter är utekatter så rakning på vintern är inte till att tänka på.
Att det behövdes så mycket medel är för att adrenalinet pumpar för fullt, har sett det flertal gånger på nyintagna katter.
Jag har köpt ett barnridspö, längst ut så sitter det en skinnbit som är formad som en hand. den har jag först använt med att muta katten med, lite skinka eller något annat gott, sedan när de har ätit ifrån den, tuggat lite och sett att den är helt ofarlig kan man lite lätt börja använda den att kela med, fungerar underbart på huvudet, runt mungiporna och under hakan m.m.
Lisa

#12 Ja går tovorna att bortsta ur så visst går det att fixa:) Tack för tipset med spöt, måste testas:)

I dag ska jag åka till veterinären och hämta en klämbur och sen ska Cosmo rakas på måndag kl 11. Jag tänkte att då får han ju tid att bekanta sig lite med buren under helgen. Vi passar oxå på så klart med att göra en hälsoundersökning. Sist han rakades så fick vi oxå dra bort 3 tänder….Håll tummar för att allt går bra, både med hälsoundersökningen och infångandet…..
ja jag håller tummarna

Äntligen är det överstökat och Cosmo är fri tovorna och tandsten:)
Infångandet gick inte som jag tänkt. Trodde jag skulle missa vet tiden oxå….Han greps av panik och lyckades riva halva tvättstugan. Själv blev jag rädd då han blev så galen och sen tänkte jag att han skulle få lugna sig lite så jag gick ut, och ut for även han som en pil…Ok då hade man en galen katt i ett helt hus på 140 kvadrat, perfekt. Fick in han i ett rum till sist och fick ringa hem både mamma och pappa från jobbet och tillsammans fick vi in han i transportburen, alltså inte klämburen för det var omöjligt. Så efter lite om och men och all kyckling i pappas matlåda var slut och kunde jag äntligen bege mig av. Kom 5 min för sent så det gick ju bra än då, trodde att jag skulle få åka utan katt! Jag och min helt underbara veterinär tog en stor filt in i transport buren och kunde med den trycka cosmo mot ena sidan och veterinären fick tag på ett ben som han fick lungnande i och han somnade. Så nu är han nyrakad, nyvaccinerad och han hade jättemycket tandsten som är skrapad men annars var allt fint. Skönt att det är över nu och cosmo tovfri framförallt. Nu ligger han i en filt med en vetevärmare och ska nog till och vakna snart. Hoppas det dröjer innan vi behöver göra om samma resa, men det var 2 år sen sist så vi borde klara oss ett tag. Jag har oxå införskaffat mig en Furminator som jag hoppas kunna vänja han vid.
#16 får jag fråga vad din vet heter, för jag förstår att du har flyttat hem igen.
så bra att det har ordnat sig för Cosmo nu och att han är tovfri.

#17 Gudrun Hjelmkvist, rekommenderas starkt, hon är så himla gullig och duktig med både hund och katt . Hon är oxå väldigt insatt i den senaste forskningen inom det mesta tycker jag.
Nej jag har inte flyttat tillbax men jag är hemma i Bollnäs just nu ett tag för att jag skriver examensarbetet. Men sen är det bara en kurs kvar å sen kommer jag hem till Bollnäs igen förever:)
gudrun är det hon som håller till i Galven

#19 Nej i Gäddvik.
Vart ligger Gäddvik? Är det det som ligger om du åker mot Eriksnäsbo och sen är det ett stort hus på vänster sida? Du svänger mot Galven om du åker lite längre.

#21 Man åker mot Runemo och sen tar man av mot gäddvik men jag tror man kan fortsätta och komma fram i galven oxå. Men det är en liten röd timmrad stuga som är veterinär kliniken, de har oxå sitt hus på samma tomt och det är oxå timmrat. Det ligger på höger sida om man kommer från Runemo. Här finns karta! http://www.hitta.se/ViewDetailsPink.aspx?Vkiid=9uywbCtPVZ1Tl9hm3AeguA%253d%253d&vad=g%e4ddvik
jag vet att jag har varit till någon men undrar om inte hon hette Gun eller hette hon Gudrun, ja du…. de hade vet kliniken i huset de bodde i. Det finns ju två stycken åt det hållet som har snarlika namn så jag vet vem det var
Vi var ju till nån av de och sen när vi fick problem med Rödis och hans kissande så sa ju denna vet, om det nu var Gun eller Gudrun hon hette, att hon tyckte vi skulle avliva honom då slutade jag gå dit.
vet att de har någon i Röste oxå som ska vara bra, har du hört talas om det?

#23 Det kanske var Gun Wiklund du var till, låter som det. Gudrun kan jag aldrig tänka mig rekommenderar avlivning pga kissproblem. Jag har själv diskuterat detta med henne då jag oxå har en katt som gärna kissar på mammas mattor, men inte reommenderade hon någon avlivning:) I Röste finns Viveka och hon är oxå bra men jag tror inte hon är hemma så ofta, hon jobbar även i uppsala.
ja det var det, tack för det. Jag tycker att det är svårt att få tag på en bra vet. Han har blivit så konstig han vi brukar gå till, lite stor på sig och väldigt arrogant när man frågar om saker. Både Niklas o jag reagerade sist vi var där och hade rödis med oss, han gjorde inte ett bra jobb då. Fattar inte han var så himla bra i början när han nyss hade öppnat sin praktik men inte nu, synd jag gillar tjejerna som är där.
Men men det ska vara det bästa för katterna så nu är vi på jakt efter en ny vet igen. Ska höra med hon i Röste sen då det är dags för vaccinatioerna igen, nära och bra. Vet du något nr?

#25 Nej jag går inte till henne längre så jag har tyvärr inget nummer.