
Gosiga Sigge vill ha ett eget hem!
Siggeligge är fortfarande kvar hos oss, hans syster flyttade ju för över en månad sen ungefär. Men ingen verkar vilja ha goa Sigge.
Sigge har växt otroligt mycket i sig själv sen Sessan flyttade. När kattungarna kom hit så hakade han på dem och vågade mycket mer med tanke på att de var orädda och fulla av bus. Så de har hjälpt honom otroligt mycket.
Från att ha sprungit och gömt sig när det kommit andra så bryr han sig inte så mycket utan kan till och med låta andra klappa honom men han är inte så pigg på att de lyfter honom men han blir inte panikslagen som tidigare.
Skulle så gärna vilja se honom flytta till ett eget hem där han kan få massor av kärlek och uppmärksamhet. Men många backar tyvärr när man berättar att han är lite tillbakadragen till en början och de som varit och kikat på honom, innan han blev så pass tillgiven som han är nu om man jämför med innan, har nästan blivit rädda för honom.
Har inga bilder på den här datorn men slänger in imorron.
Sigge är runt 5-6 mån just nu.
det dyker säkert upp också ett bra hem för honom också. jag tror det går bäst med lappar i affären osv.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Mja lappar i affären har aldrig varit nåt här. Blocket däremot har gett alla andra katter hem, ska förnya Sigges idag eller imorron och hoppas på att det finns nån som fastnar för honom.

Hoppas lilla Siggeligge kan få ett eget hem i julklapp då. Ska hålla tummarna för dig. ;)
Hur går det med sigge? Vart finns han nånstans? Letar efter katt.

Sigge har fortfarande ingen intressent. Han finns strax utanför Åtvidaberg som ligger i Östergötland.

Har du någon bild på Sigge?
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus
Skulle gärna se bild. Vi letar ju som sagt efter katt och Sigge är ju i den ålder vi tänkt. Det är ju lite långt från oss, ca 20 mil. Men om det skulle passa att han kommer till oss finns det då möjlighet att vi kanske kan mötas på vägen?
Mvh Maria




#7 Javisst skulle vi kunna mötas nånstans.
Danielssons: Vi är mkt intresserade av Sigge. Vi bor i villa i ett lugnt område så han skulle själv få välja när han vill vara inne och ute. För tillfället har vi mammas katt och vi hoppas att den katt som kommer till oss fungerar med henne så att vi kan fortsätta vara kattvakt åt varandra vid behov. Min man är sjukpensionär så han har all tid i världen att ge Sigge.

Sigge fungerar med alla våra katter och även den kattmamman vi hade här som flyttade för en vecka sen fungerade han med. Han är en lugn och mysig kille bara han får lite tid på sig att lära känna nya människor. Jag tror inte det blir några problem med att vara kattvakt till din mammas katt. Han är ju van att det kommer och går lite katter.

Håller tummarna för att sigge får bli innekatt… :)

hoppas att det går att lösa för lilla siggeprinsen! hoppas,hoppas,hoppas

Han förtjänar verkligen ett bra hem där han kan få en massa uppmärksamhet. Nog för att han får det här med men det blir ju lite annat eftersom vi har flera som vill ha uppmärksamheten.
Kan meddela att hans syster har blivit en trygg och kelig tjej i sitt nya hem. Hon var ju kelig här med och trygg här med men hon gjorde snabbt framsteg i sitt nya hem, snabbare än vi hade trott.

Vad härligt att höra!
Sigge får jättegärna komma till oss. Tanken är att de katter vi kommer ha ska få välja själva när de vill vara inne och ute. Eftersom min man är hemma hela dagarna så får Sigge så mycket uppmärksamhet han vill. Så om du tycker det låter bra skulle vi jätteglada för att få honom till oss.
Glömde ju fråga om han är kastrerad, vaccinerad och avmaskad? Har ingen betydels då vi ordnar sånt annars men är ju bra att veta.

Han är inte kastrerad ännu, avmaskad men dock inte vaccinerad heller tyvärr.
Det är ok ville bara veta. Han är välkommen ändå.

Måste ta och skutta i säng här men vi kan ju höras här imorron och prata lite mera..
Ja det låter bra.

jiihooo fina siggisen ska få ett hem med en kompis! (dansar runt i en liten ring)
vilken perfekt avslutning på en fredagkväll

Vad skönt att höra att liten Sigge ska få ett hem. Massa lyckliga historier just idag verkar det som. (Eller så var de från igår och jag hann inte läsa dem förrän idag, men jag blir glad ändå
)
ja han är ju så fin Sigge, jag älskar svarta katter
Jätteroligt att gosbollen Sigge nu får ett hem som låter väldigt bra.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren
Jo vi ser fram emot att få hem sigge till oss. Och som det ser ut blir det många kompisar till honom. Blir ju en katt från mariia89 och troligen annelisens dräktiga hona. Så gott om lekkompisar finns det :) Och vi har stort hus så alla kissarna kan välja varsitt rum om dem vill.
Har ju glömt att fråga hur det är med betalning för sigge. Vet inte hur det brukar vara med de här kissarna ju. Måste ju fråga för att få veta… :)
Chigak Vilka änglar ni är. Nu får din "gubbe" lite sysselsättning om dagarna så han inte har så långsamt, lite plock med katter hittan dittan är ett toppen jobb när man är pensionär jag lovar
Kram på er båda två // Tuska Inger
Ps. Vi kanske får missungar samtidigt då

chigak - jag skriver ett meddelande till dig istället så vi kan bestämma lite mer :)
Det känns som julafton redan är här när så många kissar får hem samtidigt.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren

Jaaaa rena julafton är det här på sajten tack vare chigak……..
Önskar att fler kattköpare hittade hit.
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna
Er vänliga ord värmer verkligen. Vi tycker bara det ska bli kul. Vi längtar verkligen efter alla de små älsklingarna nu.