Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: kattprat
Läst 1767 ggr
anebit
0

Kista för husdjur allt mer populärt

Ett värdigt slut är svårt att åstadkomma med en svart sopsäck.
När våra husdjur i allt större utsträckning blir riktiga familjemedlemmar ökar efterfrågan på likkistor för djur

Försäljningskurvan går spikrakt uppåt för Agneta Tykesson i Backaryd i Blekinge, som för tolv år sedan fick sitt livs affärsidé när hon såg en amerikansk djurbegravning på tv.
- Det ska vara praktiskt och inte se för lyxigt ut. Det ska inte vara som i Amerika. Den begravning jag såg på tv var som en fullständig människobegravning - så vill vi inte ha det här, säger hon till TT.
Hon säljer sina egenhändigt designade kistboxar av wellpapp i fem storlekar. Den minsta passar för fåglar, råttor eller hamstrar. Den största rymmer en sankt bernhardshund på 75 kilo.

Inte för större djur

Att tillverka likkistor för hästar skulle däremot vara för svårt, eftersom de är så tunga. Men en del av Agneta Tykessons produkter köps upp av ett hästkrematorium som vill ha något fint att lämna tillbaka askan till hästägarna i.
Förra året sålde hon nästan 7 000 kistboxar, mest till veterinärkliniker och djursjukhus.
När hon själv går bort vill hon också begravas i en kista av wellpapp.
- Jag tror att det ligger i tiden. Hade jag varit yngre hade jag också satsat på kistor för människor, säger hon.

Cecilia Klintö/TT

http://www.djurvilanblekinge.se/

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Alexej
0
#1

Bra idé. Svarta sopsäckar eller ICA-kassar är helt kassa för miljön.

Fast jag begraver mina direkt i jorden alltid med en blomma mellan tassarna.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Jenna-Gun
0
#2

Har sparat mindre papplådor utan text som jag lagt kissen i och med en frottehandduk under. Och blommor ovanpå.

Finns det en länk till någon hemsida.

Jenna

mymlanbus
0
#3

Vi har med haft lådor till våra kissar som har gått bort. De ligger begravda på landet, där vi har som en liten djurkyrkogård. Hamstrar, råttor, kaniner och katter och en och annan fågel ligger där och var och en har sin plats med små stenar.

/Malin

Sidentass
0
#4

Så fina kistorna är…vi har fått lådor hos veterinärer när det sorgliga stunden kommit..

Puma77
0
#5

Jag fick också låda hos veterinären när jag var och avlivade min kanin. Dock inte lika fina som dessa förstås.

 

//Pia

Alexej
0
#6

Hittade länken till hennes hemsidan:

http://www.djurvilanblekinge.se/

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

anebit
0
#7

Ha ha  alexej, du hann före mig.  Jag har letat och letat och nu hitta jag också hemsidan..

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

cora
0
#8

Tack för länken.