Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikett: tips-råd
Läst 609 ggr
Alexej
0

Att få in en skygg katt i buren

Det och andra tips finns på Kattstallets hemsidan:

http://www.stadskatten.org/skygga.html

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Debattia
0
#1

Jag håller inte med  dem om att en äldre förvildad katt aldrig blir tam.

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

Alexej
0
#2

Var står det? Läser bara: Alla skygga katter kan bli sociala.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

anebit
0
#3

Läser också samma som Alexej………..

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

kattassen
0
#4

#1 Hm, det står väl inte uttryckligen. Det står

citat

"En ung katt eller en katt som tidigare i sitt liv varit social brukar fortfarare bli social än en vuxen katt som aldrig har haft kontakt med människor."

Tror iofs att det skall stå: brukar fortfarande bli mer social än en vuxen katt…

----------------------------------------------------------------------

Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

 

Lena
0
#5

#4 fortare bli social menar de nog.

Informativ artikel tycker jag med många bra tips. Kul att Kattstallet också arbetar med skygga katter. Vet att de gärna ville lära sig då när de var helt nyöppnade och tog kontakt med andra katthem i Stockholmstrakten som jobbade med målgruppen. Toppen!

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

kattassen
0
#6

#5 Ja den meningen låter bättre;-)
Jag antar iallafall att de trots allt menar att en skygg vuxen katt även kan bli social men det tar längre tid än en unge.

----------------------------------------------------------------------

Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

 

Debattia
0
#7

För att en katt ska bli social och tam krävs kontakt med människor, helst medan katten fortfarande är unge. Om en katt växer upp utan att bli hanterad av människor kommer den att bli förvildad.

Jag kanske  tolkar det fel. men jag tänker på att en vuxen katt också kan bli social även om den aldrig innan haft kontakt med människor, ifall det inte är en äkta vildkatt, som jag inte ser skymten av.

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

Debattia
0
#8

har nu läst en gång till och jag läste nog för fort förra gången. Håller med om att det är mycket bra information.

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

[Daisy-Moa-Elsa]
0
#9

Vet inte när men vet att just Johnnys_girl har varit hos Kattstallet och föreläst för dem om just arbetet med skygga katter, så de har en sund inställning och intresse av att arbeta med lite skyggare katter.

Misan
0
#10

Eftersom jag har haft en hel del kontakt med kattstallet och varit jourhem till dem så vet jag att de jobbar jätte mycket med skyggisarna. Nu har de även börjat med fadderkatt, alltså att en person riktar in sig på en speciell skygg katt för att jobba med och socialisera den. Så det tycker deffinitivt inte att en utefödd katt inte går att få social.

Dessutom har de som Djurhjälpen öppna avdelningar på dagarna så att katterna kan vara ute tillsammans och få röra på sig vilket jag tycker är jätte bra.

Lisa