Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettdjurskyddsfrågor
Läst 1197 ggr
Kurran
0

Djurskydd(?) nr 2 för idag

En radaktionell artikel från Dalademokraten 2008-08-13:

Misskötta hundar blir kvar hos ägaren

Tre hundar som missköts av sin ägare kommer inte att omhändertas. Länsstyrelsen avslår ansökan då de anser att miljönämnden har gjort en för dålig utredning av fallet. Från Älvdalens miljöförvaltnings håll säger man att polisen skulle ha omhändertagit hundarna utan att gå via kommunen.

_Ägaren har enligt privatpersoner och polisen inte skött om sina hundar ordentligt. Ägaren som bor i kommunen jobbar nere i Värmland och ska då ha lämnat sina tre hundar själva under långa perioder. En kvinnlig granne har fått i uppdrag av ägaren att ge hundarna vatten och mat. Men det har inte räckt för även polisen har fått rycka in vid något tillfälle och sett till att hundarna haft vatten. Polisen meddelade miljöförvaltningen om att ett omedelbart omhändetagande borde ske. Miljöförvaltningen ansökte hos länsstyrelsen om detta men har fått avslag. Efterssom det inte är konstaterat att hundarna missköts, vilket krävs för ett omhändertagande, då miljöförvaltningen själva inte varit på plats utan bara förmedlat polisens uppgifter kan inte länsstyrelsen säga ja.
- Polisen har rätt att omhänderta hundarna direkt, det var onödigt att gå vi kommunen. Men polisen ville ha det skriftligt och för att hundarna skulle kunna omhändertas snabbt ansökte vi om det på en gång utan att besöka platsen själva. Polisen hade ju konstaterat missskötsel, säger Edita Platbardis, miljöchef i Älvdalen.
Hos polisen uppger man att vid akuta och uppenbara fall omhändertar man djur direkt, men oftast talar man med respektive kommun först, vilket man valde i det här fallet. Vad som kommer att hända nu är osäkert. Hundägaren har meddelat polisen att han ska flytta, i så fall hamnar eventuella fortsatta problem på någon annans bord.
_

Vad ska man säga om djurskyddet här i landet? Det kunde ju lika gärna ha gällt katter eller något annat djur.

nils1
0
#1

Jag är glad att kommunerna blir av med djurskyddstillsyn!

För det första förkortar det handläggningen av djurskyddsärenden då det ändå är länsstyrelsen som beslutar om omhändertagande av vanvårdade djur och för att dom flesta kommuner inte har skött tillsynen tillfredsställande.

Lena
0
#2

Håller med #1 - det är bra att det blir en förändring till stånd. Kommunerna har visat att de inte är kapabla att sköta den här uppgiften. Förhoppningsvis kommer det nu att bli mera jämlikt över landet hur djurskyddet praktiseras.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"