Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettannonsdiskussioner
Läst 3155 ggr
Mezzzanina
0

Att leasa en kattunge...

Idag så hittade jag en annons i en tidning där man kunde "leasa" en kattunge.

Jag tycker verkligen synd om de kattungar som blir utleasade som en leksak.För mig är mina katter familjemedlemmar och man lämnar inte bort dem när det inte är kul längre.Vill man prova att hur det är att va med ett djur så kan man hellre gå hem och sova över hos någon som har katt.

Lägger även med ett citat ifrån annonsen:

-Leasa min kattunge. Barnet uppfostrar automatiskt både sig själv och katten.
Du slipper ansvaret och besväret…

Jag tycker detta är fruktansvärt.Undrar hur en seriös tidning kan ta in en sådan annons??Rynkar på näsan

brutt
0
#1

Vad är nu detta? I vilken tidning stod det?

Malindjur
0
#2

har aldrig hört talas om det tycker det låter konstigt

Malin

Jenna-Gun
0
#3

Näe nu går skam på torra land.

Fy så hemskt

Mezzzanina
0
#4

Jag vet inte om man får lägga ut här iFokus annonsen och vilken tidning.Men jag kan skriva det i ett PM om någon är intresserad.

Jenna-Gun
0
#5

Jaa jag vill veta vilken tidning det är.

Malindjur
0
#6

jag oxå

Solstickan
0
#7

Nämen fyy, kan det verkligen vara sant?…

Du får gärna PM:a mig tidningens namn oxå!

Mezzzanina
0
#8

Nu har ni fått namn och länk till annonsen.

Den är helkonstig och borde inte få publiceras tycker jag.

För en liten kattunge så måste ett eget varaktigt hem där den vet att den hör hemma vara det bästa.Jag har dock full förståelse för jourhem .Men inte kattuthyrning.

brutt
0
#9

8. Är åter vid datorn, kan du pma mej också är du snäll.

Mezzzanina
0
#10

Har gjort det nu!

mymlanbus
0
#11

jag vill också veta vilken tidning… kan du skicka till mig med?

Kurran
0
#12

Att ha en katt för leasing måste falla under djurplågeri på något sätt. Hoppas, att jag snart får länken. Jag har sett annonser där man söker kattunge som födelsdagspresent och julklapp. Tala om att se ett djur som en pryl för slit och släng.

Mezzzanina
0
#13

Kurran.Jag har lite problem med att få mina sida att funka som den skall här.Allt bara hänger sig.Fick du länken?

Kurran
0
#14

Jag har skickat ett mail till miljö- och hälsoskyddsförvaltningen i Gotland med länken till annonsen och påpkat det olämpliga med leasing av kattungar. Mailadressen till Gotlands djurskyddsinspektör

mhk@gotland.se

Kanske någon mer kan skicka några rader dit också så att de har maillådan full i morgonbitti.

lilo-nova
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Jag fick Lilla Nova i 20 års present av en kompis! KyssVisserligen hade vi pratat om det… men jag fick aldrig välja!! Men en sån sockertop kunde man ju inte motstå! En av de bästa presenterna jag fått i hela mitt liv!Oskyldig Men att leasa en katt??? Vem är det som tänkt ut en sån grym sak???Skrikandes

Kurran
0
#16

Mezzzanina:

Jag har fått länken och använt den, se ovan!

Mezzzanina
0
#17

Jag skriver just nu till tidningen också för att höra varför de har mage att tillåta en sådan annons.

Självklart så hänger jag på och mailar Gotlands sjurskyddsinspektör.

Tack snälla Kurran för att du engagerar dig!!Hoppas fler hänger på och protesterar!

Mezzzanina
0
#18

Skrev till tidningen angående annonsen.

La in lite citat som jag inte vill lägga ut här med i mailet.Men för övrigt så skrev jag så här:

Hej! Läste idag en annons på Lokus där man hyr ut kattungar. Länk till annonsen: xxxxxxxxxxxx

  Denna annons är läst av många som blivit oerhört upprörda på av att man hyr ut levande kattungar och lämnar tillbaka dem när man inte vill ha dem längre. Dessutom så är annonsen formulerad så att det låter som om ett barn skall ta ansvaret att  uppfostra sig själva samt djuret….Ja läs själv och bedöm!

      Då jag inte finner någon som är ansvarig för annonserna på webbsidan, så kontaktar jag dig. Vi är flera stycken på hittekatter iFokus här på nätet som nu anmäler denna annonsör till Gotlands djurskyddsinspektör. Men jag tycker inte att denna typen av annons bör läggas ut. Hoppas på svar från er eller om ni kan hänvisa mig till den som är ansvarig för annonserna som läggs ut. MVH/ Malin XXXXX

lilo-nova
0
#19

#18 Det var bra skrivit!!!

[imaginepeace]
0
#20

usch vad hemskt :S

jag skulle gärna vilja ha ett pm med länken

Pysslan
0
#21

Jag hoppas att det här inte strider mot inläggsregler på något sätt, men här kommer uppgifterna om de som är ansvariga för Lokus på nätet:

Vi som står bakom LokusLokus produceras av Citygate, som ägs av 11 av landets största mediakoncerner.

Stadsporten Citygate AB (org.nr. 556550-1201)
David Bagares Gata 3
111 38 STOCKHOLM

Vill du veta mer om Citygate eller Lokus-konceptet?
Skicka ett mejl till nfo@citygate.sei så lovar vi att svara på dina frågor så fort som möjligt.

Jag har varit i kontakt med de tidigare och fått positiv respons och olämpliga annonser borttagna

Det är våra fel och brister som bevisar att vi är mänskliga  🌺

Mezzzanina
0
#22

Tack Pysslan!!!GladKopierade och skrev att jag ville anmäla annonsören där med!

Mezzzanina
0
#23

Fick just svar ifrån de ansvariga på Lokus

 att de är på semester…Skrikandes

Det var ifrån adressen du nämde Pysslan…

Pysslan
0
#24

Mezzzanina jag har PM:at dig!

Det är våra fel och brister som bevisar att vi är mänskliga  🌺

Solstickan
0
#25

Nu har jag också mailat till miljö- och hälso och till lokus!! Hoppas verkligen att de BÅDA tar tag i det!

Mezzzanina
0
#26

Hej på er igen!!

Sitter här och försöker och försöker att skicka PM till några av er, men mitt iFokus bara försvinner hela tiden.Och det går inte alls att svara på PM just för stunden.Rynkar på näsan

En del som jag talat med säger att det ju är lagligt att hyra ut kaniner över sommaren så det kanske är lagligt att hyra ut kattungar med???

Men jag själv står fast vid att jag tycker det är sjukt.

pysslan, jag har fått ditt PM och har nu skrivit till ansvarga personerhar verkligen försökt att skriva och tacka dig i PM tre gånger nu men nu ger jag upp!

Tack även alla som skriver till Gotlands djurskyddsinspektör!!!Glad

Kurran
0
#27

Lika dumt att leasa kaniner som katter. En dum företeelse kvittar ju inte en annan.

Bra skrivet i # 18.

Kurran
0
#28

Lokus går att nå via en massa tidningar över hela landet så det vore befogat att skriva till dem allihop. Bl a Falukuriren har länk till Lokus. Samtidigt kunde man påpeka att det finns en 12-veckorsregel om kattungar.

Mezzzanina
0
#29

Idag fick jag i alla falll svar från ansvariga på Lokus.De skall ta bort annonsen.

mymlanbus
0
#30

Kan meddela att vi har en djuraffär i närheten av mig och jag har haft stora diskussioner om uthyrning av kaninerna där nere, jag tycker att det är fel det också. Djuren har också känslor!

#29. Bra!

Fagddu
0
#31

#29 Bra jobbat Glad

Lena
0
#32

När det gäller reglerna för hur vi diskuterar om annonser är det direktlänk till själva annonsen som inte är lämpligt att publicera. Det är bättre att ta via PM precis som ni gjort i den här tåden. Bravo!!

Länkar till annonsforum och tidningar är det däremot inga problem att lägga ut. Det är det allra bästa att vända sig till dem direkt och försöka påverka dem till att skärpa till reglerna runt annonserna. Jättebra att så många tagit kontakt.

Ja det här var ju ett hårresande exempel på annons vill jag lova. Man blir verkligen illa berörd.

//Lena - Sajtvärd för Hittekatter iFokus

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Chimney
0
#33

är inte leasing att låna en katt?

för om det kan förhindra sommarkatter som lämnas ensamma så kan jag tycka det är en bra ide… kanske :/ *beslutsångest*

både för och emot där.

för för att minska sommarkatter och emot för att katten inte får någon riktigt "ägare".

isf bara att det händer en gång per katt, för då vore det som vilken flytt som helst.. men känns ändå tasikgt.

och ändå är sommarkatter tasikgare..

(jag har diskution med mig själv här)

Mezzzanina
0
#34

Idag fick jag dessa två svar ifrån Pressen där annonserna stod.

Detta är det första:

Hej

Tack för ditt påpekande.

Jag har nu talat med de som administrerar Lokusannonserna på Gottlandspress. De ska se till att annonsen tas bort. Det är alltid tidningarna själva som väljer vilka annonser som ska släppas igenom eller ej. I detta fall har det säkerligen skett ett misstag

MVH XXXXXXXXX

Och svar nummer två:

Hej,

Tack för ditt mail.

Vi har haft kontakt med en av djurskyddsinspektörerna i Gotlands kommun och fått beskedet att det inte är olagligt  att leasa ut en kattunge. Däremot kan det vara olämpligt att prägla en katt i en familj för att sedan lämna tillbaka den.

Men i och med att det inte är olagligt så har vi svårt att stoppa annonseringen eftersom vi inte kan lämplighetsbedöma våra annonsörer.

Jag tycker detta är sjukt….

mymlanbus
0
#35

Men fy f*n, det är ju inte klokt. Nähä, nu får man tydligen behandla kattungar hur som helst… vilket skit! Vad ska man nu göra? Förutom att man blir frustrerad som bara den!

*tänker*

Pysslan
0
#36

Enligt tidigare mailkonversation som jag haft med Lokus så följer dom rekommendationer från Sverak, SKK och Sveriges Kaninavelsföreningars Riksförbund avseende överlåtelse av djur.

Enligt följande beskrivning av leasing så rör det sig om en överlåtelse och det skulle vara roligt att höra vad framför allt SVERAK har för åsikter i frågan

_
Leasing är i grunden en form av långtidshyra, där leasegivaren köper utrustningen och sedan överlåter hela nyttjanderätten till leasetagaren genom ett leasingavtal._

Någon som känner sig manad ???

Det är våra fel och brister som bevisar att vi är mänskliga  🌺

Hawknestgrove
0
#37

Vi leasade bin när jag och mi nFd bodde i Skåne. det var via tidningen LAnd, som hade det som en grej med just leasingdjur för sommargäster. JAg är lite kluven där. Var hamnar djuret efter leasingen? Är det en höna, anka eller kanin, så går de antagligen till antingen slakt eller avel under  vintersäsongen. Vilket de hade gjort ändå. Bina  vi hade, de fick naturligtvis stå kvar till nästa år. Det var väldigt lärorikt, då vi fick vara med och både skatta kuporna och ge sockerlösning till vintern. Som avtalen var då, så ingick det stöd och hjälp med alla leasingdjur. Men katter? NJae…… Som sagt, vad händer sedan?

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Pysslan
0
#38

Jag tycker det känns helt galet att leasa / leasa ut katter, hundar, kaniner, marsvin etc.

Det är som att leasa ett barn!

Obeskrivligt smaklöst!

Det är våra fel och brister som bevisar att vi är mänskliga  🌺

Hawknestgrove
0
#39

Sen får man även tänka, att det är väl ett pris på det också! Våra bin kostade då för ca 30 år sedan 250 kr per kupa. Men  då fick vi honung från varje kupa också!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Mezzzanina
0
#40

Jag har tyvärr inte fått något svar av djurskyddsinspektören.

Men jag tycker verkligen detta är sjukt.

Kurran
0
#41

Leasa ett djur! Tala om att förtingliga en levande varelse oavsett djurslag. Leasa ett djur som sommarnöje som att man leasar en bil över sommaren för att lämna tillbaka den när man inte behöver den längre. Men det finns vissa skillnader mellan djur och bilar. De förstnämnda lever och har känslor. Dessutom ger ett sådant förfaranade barn intrycket av att en katt eller annat djur har man så det är roligt men sedan behöver man inte ta något ansvar för resten av djurets liv.

Sjukt är bara förnamnet.

Kurran
0
#42

Hej vänner!

Jag vet nu namn och adress på den som står bakom leasingannonsen. Återkommer i frågan.

zoolatri
0
#43

Mezzzanina du fär gärna pm:a länken till mej. Eller någon av er andra som har den. Måste se det med egna ögon, det låter för korkat för att vara sant nästan.