Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etiketter: kattsjukdomarkattens-beteende
Läst 1760 ggr
Mettan
0

Använd ALDRIG Exspot på din katt!

Detta är saxat från Agrias nyhetsbrev, som kom idag:

--------------------------------------------------------------------------

Använd inte Exspot på din katt

Exspot är ett medel mot fästingar som fungerar alldeles utmärkt på de flesta hundar. En katt däremot tål inte medlet och kan bli mycket svårt sjuk. Därför ska du aldrig använda Exspot på din katt.

Generellt sett ska man aldrig ge en medicin eller preparat till ett djur som inte är framtaget för just djurslaget i fråga. Läs alltid noga vad det står på förpackningen och bipacksedeln.
- I just detta fall handlar det om att aldrig droppa fästingmedlet Exspot på en katt, säger Lotta Möller, veterinär på Agria Djurförsäkring.

Att katter är så känsliga mot just Exspot beror på att katten har andra enzymer i sin lever än vad människor och hundar har. En katts lever klarar helt enkelt inte av att bryta ned vissa ämnen. I Exspot ingår ämnet permetrin som katter inte tål.

Permetrin kan ge en katt kramper, göra den vinglig, darrig och allmänt mycket dålig. Katten kan faktiskt bli så sjuk att den avlider.

Den senaste veckan har Agria Djurförsäkring fått in tre fall med katter som blivit mycket svårt sjuka av Exspot. Två av katterna klarade sig inte.

Idag finns endast ett fästingmedel som är utprovat på katt. Medlet heter Frontline och säljs på Apoteket.
- Var noga när du köper fästingmedel så att du får med dig rätt sort och styrka hem till din katt, uppmanar Lotta Möller.

Text: Susanna Martell

Jenna-Gun
0
#1

Tack Mettan för den informationen.

Jenna

Faxlin
0
#2

Bra att det sprids. Det är farligt att mixtra själv hemma.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Puma77
0
#3

Hur är det med det nya i pulverform då?

Jag vet att pappas yngsta hund inte kan ha fästingmedel då hon är allergisk mot det.

 

//Pia

Lena
0
#4

Bra att denna varning sprids! Exspot kan vara väldigt farligt för katter. Man ska aldrig ge samma medicin till katter som till hundar. Och medicin för människor är ofta livsfarligt för våra husdjur, såtillvida att det inte ges på ordination av veterinär. Man ska aldrig mixtra för egen del som #2 sp klokt skriver.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Linda-Lou
0
#5

Drontal? Är det samma där?

Linda-Lou
0
#6

Drontal:

Aktiva innehållsämnen: Pyrantelembonat 230 mg, Prazikvantel 20 mg

Sedan Frontline som innehåller:

Fipronil. (racemat) 100 mg, constit. et dietylenglykolmonoetyleter ad 1 ml.

Hade nämligen en katt som blev superdålig av Frontline.

jmaard
0
#7

Hör alltid med apotek eller veterinär om du är osäker på vad du kan använda på din katt..

Medel man använder på andra djur kan vara livshotande för katter..

Katter är ett känsligt djur mot olika medel..

Jenna-Gun
0
#8

Det finns ju Drontal får hundar och katter. Så man får vara noga så man får rätt sort.

Mettan
0
#9

Bifogar en fil om maskangrepp. Uppgifterna är hämtade från "Hälsoråd för katt" som finns hos apoteket och kostar 49:--.

Där står precis vilka preparat man använder motr vilka maskar, så jag hoppas att ni har nytta av den.