Kattförbud i Falun, kattägare är inte välkomna!
Läste följande i Hem & Hyra Nr 2 2008:
Det kommunala bostadsföretaget Kopparstaden bygger just nu 46 nya lägenheter i centrala Falun. För att få flytta in i dessa lägenheter får hyresgästerna varken ha katt eller röka. Hundar går det dock bra att ha med sig. Kattförbudet motiveras med att katter både klöser på väggarna och kissar på golvet, vilket för med sig dyra saneringskostnader. Hundar däremot anser hyresvärden det inte alls vara samma problem med. Sveraks ordförande Annette Sjödin tycker förbudet är skrämmande och ser det som en form av diskriminering. Hon tycker även att det är bostadsbolagets argument är befängda eftersom det är mycket ovanligare att hundvalpar kissar på golvet.
Vad tycker du?
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Katter är mer allergena så det kan ju också vara en orsak.
Vad jag tycker är att det är bra med ett krav från hyresvärden att bara ha innekatter - för katternas skull.
I det här fallet är argumentet löjligt, en hundvalp kissar och bajsar också lite varstans.
Men att erbjuda folk allergivänliga lägenheter tycker jag är bra. För så kan man välja själv om man vill bo där. Men då borde också hundar vara förbjudna.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Ska katter vara förbjudna så ska hundar oxå xara det.
Men annars är det ok tycker jag.

Ja, jag tycker också att det är bra med allergivänliga hus, men detta verkar ju inte handla om det eftersom hundar är tillåtna. Det här tycker jag var larvigt, får man inte ändå som hyresgäst betala om katterna kloat sönder tapeten när man flyttar?! Nu kan jag ju bara prata för mina egna kissar, men det enda stöket mina katter orsakat än så länge är all denna evinnerliga päls som ligger överallt. Hundar luktar ju på ett sätt som inte katter gör…

Jag har för mej att detta strider mot hyreslagen. Det är ju inga allergiolägenheter, så det borde handla om "oskäliga avtalsvillkor". Tyvärr tror jag inte Hgf bryr sig om det hela, men hyresgästerna kan själva gå till hyresnämnden och begära omförhandling av hyresvillkoren.
Om ETT djurslag ska förbjudas ska alla det. Jag vill kalla det diskriminering och ett brott mot de mänskliga rättigheterna.
Jag ska ta upp detta på måndag, när en reporter på Bildningsbyrån - Utbnildningsradion, kontaktar mig, eftersom jag skrev till dem och påpekade hur många som är maktlösa mot våra myndigheter, i och med att rättshjälpen inte gäller förvaltningsärenden.
Däremot tycker jag också att man kan fordra av hyresgästerna att katterna bara får vistas ute i koppel. Hur gör de med kaniner, marsvin, möss m m?
Bostadsbolaget får helt enkelt lära sig att omförhandla avtalsvillkoren och Hgf ska stötta hyresgästerna i detta fallet, om någon av dem fordrar det.
#4 Jo man får betala för den skada som är utöver normalt slitage när man flyttar. T.ex den skada som ens husdjur eller barn har åsamkat.
Allegier ja, där är vi ju så speciella i Sverige att vi tror att vi kan sanera bort allergierna helt och hållet. Tyvärr fungerar det inte så, vi blir istället ändå mer allergiska ju mer kliniskt vi försöker skapa våra miljöer. I det här fallet var det ju inte det som var hyresvärdens motiv, däremot verkar det inte vara en kattälskare som infört denna begränsning.
Vad säger ni om rökförbudet? Hur ska de kontrollera det sedan folk väl flyttat in? Även om jag själv inte röker tycker jag det känns lite för mycket kontroll för att jag skulle trivas i ett sådant hus.
En annan sak vore om man ålade hyresgästerna att deras katter inte ska få vistas helt fritt ute.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Rokförbud är ok.
Men flyttar inte dit då iaf.
Kan säga att Kopparstaden är en av de värsta hyresvärdar jag någonsin haft att göra med så att de ligger bakom en sån här idé förvånar mig inte det minsta.
Att de dessutom inte tar reda på fakta utan bara påstår att katter på något sätt skulle vara sämre än hundar att ha i en lägenhet är ju bara befängt.

Läste detta , tyckte att det var ett skumt resonemang, hundar men inte katter,, ja jag flyttar då inte dit,,,,överförmyndari,,, nä, gillar det inte, alergihus ok, men så är ju inte fallet här, det är kontroll av hyresgästernas privatliv vilket är helt fel enligt mig,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
när jag flyttade till kopparstaden hade de ej hunnit besiktaq lägenheten jag flyttade in i före jag flyttade dit.
så när jag bott där i en vecka kom välrdens surgubbe dit för att besikta, och vår dialog lät såhär:
Kopparstade: jag ser att du har katt!
Jag: jaaa….. ?
K: bara så du vet så åker du på en sanering om dom pissar!!
J: ja, men luktar det kiss här då?
K: näe, men bara så du vet!!
J: men är de kastrerade och man håller efter lådan så luktar det inte kiss.
K: bara så du vet så går en sanering på ca 100.000 kr!
Så nej, jag är inte ett dugg förvånad! det var på tal om att kopparstaden skulle införa att alla deras hyresgäster fick ha max 2 katter och en hund. men det gick väl inte igenom då.
förresten, kom på att samma surgubbe visade en vän till mig hur man mockade kattlådan, för hon var ju en sådär "dagens ungdom" och måste alltså vara helt IQ-befriad. sen så bestämmer de att du får inte ha din säng mot väggen om du inte har en säng gavel, för då blir tapeterna förstöra…
I hate Kopparstaden! ;)

He he….borde de inte förbjuda fylla också, då händer ju en himla massa grejer….och karlar, särskilt de som siktar dåligt. Och gamla, det vet ju alla att de stinker…och barn, som ritar på väggarna med vaxkritor…arbetslösa som är hemma hela dagarna och sliter mer på lägenheten än någon som är på arbete…
Det verkar som att Kopparstaden nog inte ska har några hyresgäster över huvud taget, varken två- eller fyrbeningar! :)
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
#12 Kunde inte hålla med dig mer *asg*
Medarbetare på jack russel terrier
Hos Kopparstaden får bara levande döda bo mumier och sådant och absolut inga äldre för de kan vara inkontinenta och pissa på golvet

Kan inte annat än skratta åt elendet….. Dit skulle jag aldrig flytta………..
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna
#16 Det är bra när man kan skratta åt dumheter som denna. Ett skratt föränger ju livet sägs det och då har de ju gjort lite nytta i alla fall Kopparstaden. Dock är de tydligen poppis i Falun för enligt artikeln finns det 700 som satt upp sig på listan till de 46 lägenheterna. :)
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
HUnd men inte katt. Ja vår familjs hundar har då slitit mer än vad mina katter gjort kan man ju säga. Små hanhundar brukar ju ibland ha en tendens till att skvätta lite med. Skönt att ha en bostadsrätt minsann. Fast sen bor jag ju inte i Falun heller.
//Pia
#17
inte konstigt att de är poppis, det finns knappt nån annan man kan hyra lägenhet hos…..
Men sedan ska man inte glömma att många är inte kattägare. De har inget mot katter men vill inte ha nerpissade trädgårdsmöbler osv.
Jag läser mycket på hemverkarsidor och där finns det hur många trådar som helst om katter och hur man blir av med de.
Jag ser kattfria lägenheter som en reaktion på alla som klagar över katter. Helst med en staket rund hela området….Inga katter, inga fulla ungdomar, ingen kriminalitet. Vad som förvånar mig att inte raskatter är tillåtna, det skulle passar bättre i deras koncept.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Nej, och dessa människor har kanske andra anledingar att söka lägenhet där än att det är kattfritt - bra låga, ok hyra, fina lägenheter osv.
Vore skoj om där flyttar in någon liten tant med en yorkshireterrier som flippar ur och river upp hela parketten…i de lugnaste vatten osv…
#17 Precis som #19 skrev så har Falun inte direkt ett stort utbud på hyresvärdar. Finns Kopparstaden och sen några få privaa som har max tio lägenheter. De har lyckats få ill ett riktigt monopol och utnyttjar det.
Jag tror snarare att intresset har med att det faktiskt är nybyggda lägenheter i Falun. Snarare än för kattförbudet. Det byggs inte mycket hyresrätter där inte.
Får man vara religiös då? eller är det restriktioner på det med kanske? Jag garvar åt eländet, kan inte annat….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
#22 Du har säkert rätt! Det är det här med utbud och efterfrågan som styr naturligtvis och som kan göra att hyrevärdarna börjar ta ut svängarna…..
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Om de väljer att bygga hus för allergiker så är det väl bra men då skall det vara totalt djur- och rökförbud om det skall vara seriöst.
Problemet är ju att det finns alltför många som inte tar ansvar för sina katter. Dessutom är väldigt många människor fruktansvärt egoistiska. T.ex många som röker vill inte få sin lägenhet inpyrd och går ut på balkongen och sedan slänger de ut fimpen. Eller när de har fest i lokalen då går de ut och röker och det dräller av fimpar överallt. Jag är inte allergisk men störs ändå över de som röker i hissen och inte kan vänta tills de kommer ut. Önskar bara att det skulle finnas mer hänsynstagande medmänniskor emellan.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren
Hur gör hyresvärden om det flyttar in en äldre dam som har päls, ska hon slänga ut pälsen för den kan ju hänga i gaderoben och håra ner vilket kan framkalla allergi och får man använda parfym?
i just dessa lägenheter som det ska vara katt förbud i är svin-dyra! en etta kostar lika mycket som min trea, och det är ungefär lika långt/nära till själva centrum från mig som det är ifrån dessa lägenheter.
det ska inte vara nåt rökförbud helt, utan det ska vara en rökruta ute på gården om jag förstått det rätt.
och som det redan skrivits, vad som än blir förstört i lägenheten, oavsett om katterna klöst på tapeten, hunden gnagit på listen, eller sonen som gjort konstverk på väggen, får jag hur jag än gör betala för.
och de gånger det har kissats fel hemma hos mig har det varit typ skor, säng, kläder mm katterna har satt sig på, inget på själva lägenheten, men men, det känns tryggt att koppastaden är självutnämnda katt exterper….

Blev långt ifrån glad när jag läste om detta i hyresgästföreningens tidning..ska katter förbjudas så bör man inte tillåta några pälsdjur i dom här bostäderna alls…annars ser det inte bra ut i tanke på kattens status..
#27 Tycker det verkar som de skulle behöva gå i "kattskola" inom Kopparstaden.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
# 29
Skojar du?!?! BIG TIME!! ;)