Mina älskade kisar måste hitta nytt hem...
Min sambo har fått diagnosen kattallergi. ![]()
Han har de senaste två åren haft fyra lunginflammationer som beror på detta enligt läkaren. Han håller dessutom på att utveckla astma till följd av allergin.
Det går helt enkelt inte längre.
Är det någon som kan tänka sig att ta emot två underbara kisar eller vet någon som vill så får ni gärna PM:a mig. Eller maila: kattis_krohn@hotmail.com
http://www.blocket.se/vi/15113037.htm?ca=22_s
Vi har lagt upp annonsen på blocket, men genom lyckad förmedling här kan man vara ganska säker på att de hamnar hos någon kattvän…

Man får inte lunginflammation p g a att man är allergisk mot katter. En jättebra allergimedicin är Cetiritzin . Den fungerar bra, även på en väninna, som absolut inte tål katter. Hon tar en sådan tablett och efter ca 10 minuter är hon helst besvärsfri.
Jag är själv allergisk mot katter, men har ändå 4 stycken. Det går hur fint som helst, bara jag tar mina tabletter.
Men lunginflammation får man inte av kattalllergi, utan av bakterier. Jag fick själv lunginflammation för en tid sedan och den berodde helt enkelt på att virusen från influensan hade gjort mej mottaglig för bakterier.
Tro inte för mycket på DEN läkaren, utan fråga några andra och läs på nätet. Försök först med Cetiritzin, som är betydligt bättre sådant som kan köpas receptfritt.

Säger som ovan, Uppsök en annan läkare,, Har blodprov tagits? och mår han bättre när ni är i väg och där inte finns katter? Hoppas att ni hittar en bättre läkare, Alergi är inte roligt men den diagnosen använs alltför snabbt av läkare. astma kan man ha utan att vara kattalergiker, ,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
Jag har astma och allergi, har 2 katter. Har haft 4 lunginflammationer i år men de beror inte på katterna, utan dåligt immunförsvar. Blir mottaglig för allting. Har din sambo testats för katter?? Har han gjort pricktest eller blodprov.Be att få en remiss till specialist på astma och allergi.
Det där låter inte så bra alls, jag antar att testerna har gjorts som pricktest o blodprov. Jag hoppas att ni får bra hem till katterna. Lägg även ut dom på katter.ifokus för att synas lite mer :) Lycka till söta katter var det o bra kompisar med varandra gullit.

#4 Katter i fokus tillåter inte anonsering.
#0 Tidningar, lappar i affärer och liknande är oxå bra, alla har inte tillgång till intenett och bilder är alltid ett +. kolla även blockets köpesanonser.
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
Puttar upp för kissarna…… Och jo, tyvärr, man kan få lunginflammation som följd av antingen allergi eller översensibilitet. Själv har jag översensibilitet mot hund. Inte pälsen, och någon uttalad allergi finns inte. HAr gjort pricktest. Men det är något, hos vissa hundar, inte alla, som gör att OM jag vid tillfället då hunden är inne och jag skulle vara det minsta förkyld, som gör, att jag drar på mig lunginflammationer. Därför så har vi kliniskt rent här hemma, inte en matta på golvet och bättre ett rent h***e än lite skit i hörnen och sällan vovven inne. För mig kan det, som läkarna säger, vara något i hundens epitel, som inte syns på pricktest. Ok, jag har bara fått en antibiotikakur och i värsta fall en tredagars"krypaunderenvåtfiltkur" Dvs Betapred och det har blivit bra då. Men det blir ju ärrbildningar på lungorna. Självfallet blir det inte bättre av att jag än så länge är rökare……
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Man kan genomgå hypersensibilisering om man är allergisk mot katter. Det har jag gjort. Jag har varit svårt allergisk mot katter.Med svåra astmaanfall. Man kan vara allergisk mot vissa katter eller hundar. Ibland hjälper det att man badar katten eller sköljer ur pälsen. Som #6 har man allergi får man lägga ner mycket tid på att städa. Vi har också plockat bort mattor.
Jag har fått astma av vissa hundraser. Men har Pudel som vi badar ofta. Jag har valt att ha mina djur och tar dagligen astmamedicin. I dag finns det bra allergimedicin. Jag känner flera som är allergiska mot katter och det fungerar med tabletter som är receptfria på apoteket.
Tyvärr är det så än idag om man besöker läkare för allergi så beskylls ofta hunden eller katten. Det bästa är att allergitesta sig. Man kan vara allergisk mot flera saker. Man kan ha pollenallergi och ha en utekatt som kommer in med pollen i pälsen. Då är det inte katten man är allergisk emot. Man kan vaccinera sig mot lunginflammation.
Sugar
Ja, börja med att ta bort alla lösa textilier och krimskrams, dvs prydnadssaker som bara samlar damm. HAr du några fina grejer, så ha dem framme i ett vitrinskåp. Kör sedan med en enkle tvätt av väggar och tak, om det inte är för högt. Otorligt, vad mycket damm som samlas där. Har du tygsoffa, byt ut den mot en beg, skinnsoffa, som du dammsuger noga varje vecka. Det kan alltså var just dammet, som förorsakar andningsbesvären. Självfallet gäller rökförbud inne.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Puttar upp
Måste visst förtydliga vissa saker.
Självklart är pricktest och blodprov taget. Min sambo äter både tabletter och använder inhalator. Han mår mycket bättre när han kommer iväg och inte är nära katterna. Inte så roligt att behöva må dåligt i sitt eget hem. Han har aldrig tagit ett cigarett-bloss i hela sitt liv. Vi är säkra på att det är katterna som är problemet. Vi har kattfritt i sovrum och kök, inga onödiga mattor osv. Dammsuger ofta. Jag vill återigen poängtera att detta inte är något vi gör för att vi vill "bli av" med katterna. Vi älskar våra djur väldigt mycket.
Finns det verkligen ingen som vill ha två mysiga katter? 
tror nog att alla här har så kattfullt som det kan bli…

Vad har ni provat med själva? här har vi katter som avlivas av kommunen i dagarna som måsste räddas i mer än en tråd så de måsste ha högst prioritering, har själv fått ta in två akut för att de ska undkomma kommunen. fasst jag absolut inte har varken tid, råd elr plats, låter kanske hårt, menar inte att skälla, men ni måsste försöka på andra sätt så mycket ni bara kan,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
För mig är det här ett försök bland många andra försök. Blev tipsad om att fråga här från SKS, så det gjorde jag.
Vi har frågat runt alla vi känner sen i november då vi fick allergin bekräftad. Annonserat på blocket och på lappar. Vad mer kan man göra?? *förtvivlad*

#12 Tidningar,lokaltidningar, land, atl,mm.mer lappar och med bilder, vissa katthem tar emot om man ger dem en omplaceringsavgifft, ringa alla och fråga, det värsta som händer är ett nej,man kan även lägga upp omplaceringar på vissa kattföreningars hemsida. häng upp lappar på era arbetsplatser.hm, kommer inte på mer jusst nu,,,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
På många katthemswebbsidor får man även annonsera privat. Kolla om det finns ett någorlunda nära där ni bor.
Jo då det stämmer att man kan få lunginflammation av allergi. Jag har en svärson som är jätteallergisk mot katt och hund så han hade ofta problem med lungorna därför träffar jag inte dom så mycket nu mera, Min dotter hade 3 katter när dom träffades men dom köpte ett hus och katterna fick ett rum i källaren + hela uterummet så han behövde aldrig vara i kontakt med katterna.
Det är tråkigt när något sådant uppstår men jag hoppas att det går att lösa på något sätt för din och kisarnas skull.
Puttar upp för även dessa kissar!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....