Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettkattprat
Läst 49 ggr
Uppkatten
6

"Vem tar in min katt vintertid?"

Bilden på Facebook föreställer en brunrandig huskatt.

Tonen är upprörd när matte förklarar att de som kattägare är oroliga: det var kallt när katten gick ut på morgonen och nu hittar de honom inte.

Ett antal timmar senare kommer en uppdatering. "Katten har kommit hem varm och mätt så någon annan har tagit hand om honom".

Ägaren förklarar sedan i arga ordalag att hon inte uppskattar detta och kommer att göra en polisanmälan om hon får koll på vem som tar in katten. Hon efterlyser även tips på vem som tagit in katten.

Det är inte första gången detta har skett, framhåller hon. Katten börjar bli fet vilket inte är bra för hans hälsa.

"Vi har letat och letat och varit väldigt oroliga då det är så kallt".

Alla i tråden är inte så imponerade över uppdateringen.

Det hela utspelar sig på en mindre ort med ca 1500 boende. Landsbygdsområde.

Kanske har katten tagit skydd mot vinterkylan i någon lada eller annat uthus och passat på att fånga möss eller småfåglar?

Kanske har katten hittat en kattlucka där den numera brukar gå in och äta upp grannkatternas mat?

Jag tänker på de filmer som gjordes i någon undersökning i England för en del år sedan, där man förbluffades över hur vanligt det var att katter tog sig in i andra människors hem och åt upp deras katters mat.

"Katten börjar bli fet…", ja, men är det verkligen så? Och beror det i så fall på att andra människor "är onda" och matar den stackars kattägarens katt…?

Katter som vistas mycket utomhus sätter tätare päls vid kyla, mängden underhudsfett ökar för att kunna hantera kylan och mer s.k. brunt fett bildas. Är det inte i själva verket det som kattägaren observerat?

Har kattägaren f.ö. stenkoll på hur katten matas/äter där hemma? Kanske äter den mer så här års eller rör sig mindre?

Jag är lite less på alla de här aggressiva utekatts-ägarna som ska ha katten ute oavsett väder, och där katten inte alltid har möjlighet att välja var den ska vara när.

Ofta är de här utekatts-ägarna som hörs i sociala medier väldigt anklagande mot sin omgivning, och ofta påstår de sig ha svårt allergiska katter som blir allvarligt sjuka om de får kattmat av andra människor (svårt allergiska katter bör f.ö. hållas som innekatter med kontrollerad utevistelse!).

Jag förstår också att grannar kan ha svårt att neka en katt att komma in om det är tydligt att katten är obekväm med sin situation och inte har något vettigt ställe där den kan söka skydd mot väder och vind och få i sig mat/vatten. Att vara ute hela mattes/husses arbetsdag kan bli för länge vintertid.

En enkel lösning är kanske att ha ett halsband på katten, med en bricka där det står var katten hör hemma + ett telefonnummer, samt en uppmaning att man hör av sig om man har funderingar/känner oro kring katten.

Katter klarar kyla, men det kräver att kylan kommer långsamt (så att kattens kropp hinner "ställa om"), katten behöver därtill få tillräckligt med mat (för att t.ex. kunna hålla kroppstemperaturen uppe), och katten behöver ha möjlighet att söka skydd mot väder och vind (för att inte få t.ex. förfrysningsskador på öron, tår, svanstippen o.s.v.).

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.