Höga veterinärkostnader
Återigen riktas kritik mot alltför höga veterinärkostnader.
"Priset på veterinärtjänster har ökat med 37 procent på två år, enligt SCB."
"Våra sällskapsdjur kommer fara illa om utvecklingen fortsätter".
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/pQqlKE/varnar-for-veterinarpriserna-stoppa-karusellen
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
- Redigerat 2023-12-26 17:09 av Uppkatten
"Orimliga priser, otydlig prissättning och oligopolfasoner."
Det är mycket, mycket illa och det drabbar djuren!
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
För att få en ännu bättre bild av prisläget så kan man hjälpa till med att skicka in kvitton från sina veterinärbesök för forskning.
https://internt.slu.se/nyheter-originalen/2023/8/kostnader-veterinarvard/
De görs i samarbete med https://vetpris.se/ där man kan söka på olika behandlingar och få ett hum om vad det kan kosta på de olika klinikerna (såklart kan ju vissa komplikationer och andra saker påverka priset men visar verkligen skillnad på pris hos de stora vinstdrivande företagen och de mindre privata klinikerna.
Tex om man kolla ID märkning av Katt runtom Stockholmsområdet så kostar det närmare 1000 kr hos både Evidensia och Anicura medan det hos vissa privatkliniker är straxt över 300 kr, väldigt stor skillnad och kanske ingår det något annat hos de större aktörerna men vet inte vad som kan göra priset mer än dubbelt så dyrt (så har man tid och möjlighet så är det ju helt klart värt att kolla runt bland klinikerna).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
- Redigerat 2023-12-26 17:42 av Maleficum
Det "våra sällskapsdjur" framförallt far illa av är att folk skaffar djur utan tanke på vad det kostar att vara djurägare. Det finns t.ex. många kattägare som skyller kattens dräktighet på att de inte hunnit "spara ihop till" kastreringskostnaden ännu.. Och då är tidsbokad kastrering av frisk katt en rutinoperation som är betydligt billigare än alla andra operationer.
Jag blir lite matt av kraven på billigare veterinärvård, för det kommer aldrig bli så billigt (gratis?) som många kattägare (OCH försäkringsbolag!) försöker låtsas ibland. Veterinärvård kan inte jämföras med hantverkares tjänster utan bör snarare jämföras med det faktiska priset för humansjukvård.
Det är tack vare de större veterinärvårdsaktörernas investeringar det finns dygnet-runt-öppna akutdjursjukhus med den specialistkompetens och avancerade utrustning som i många fall faktiskt är nödvändiga för att rädda liv.
Sajtvärd Katter iFokus
Jag har tidigare haft både 4-5 och t.o.m. 6 katter i min kattgrupp, men efter Oberons bortgång har jag stannat vid 3 katter. Det finns flera orsaker till det, men främst är det av ekonomiska "säkerhetsskäl". Jag skulle ha råd att skaffa en till katt, men nu betalar jag mer per månad för 3 försäkringar än jag någonsin gjorde för 4 (eller 5).
Lotus specialmat p.g.a. allergi är ungefär dubbelt så dyr som vanlig kattmat (om specialmat kommer behövas eller inte vet man inte på förhand) och av erfarenhet vet jag även att veterinärvård kan bli väldigt dyrt även MED försäkring. Jag vill inte riskera att det blir dyrare än jag har råd med, så jag anpassar mun efter matsäck.
Sajtvärd Katter iFokus
Men en ökning med 37 % på två år låter ändå mycket…
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Riskkapitalister i djursjukvården.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Veterinärbranschen uppköpt (Några år gammal artikel)
https://tidningen.djurskyddet.se/2014/11/vad-hande-med-den-uppkopta-veterinarbranschen/
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#8: I artikeln kan man läsa:
"..kritik delas av Per Eksell, veterinär som driver egen praktik i Uppland.
– Jag ser inga fördelar med uppköpen. Jag kan inte se att veterinärklinikerna har blivit bättre. Riskkapitalbolagen har ett enda syfte och det är att tjäna pengar. Och då syftar verksamheten till det och det är klart att det märks.
Per Eksell vill såklart tjäna pengar i sin egna klinik men menar att det finns en skillnad.
– Jag tror att många veterinärer tycker att det finns andra värden. Man har inte bara det här jobbet för att tjäna pengar. En oberoende kraft vars enda syfte är att tjäna pengar arbetar inte med samma grundinställning, säger han."
Nyfiken som jag är på den grundinställningen kollade jag in sidan för Per Eksells egen veterinärklinik:
Mottagning efter tidsbeställning, telefontid må 8.00- 10.00, tis- tor 9.00-10.00).
Öppettider:
Måndag: 10.00-16.30 (Lunchstängt 12.00-13.00)
Tisdag: 10.00-20.00 (Lunchstängt 12.00-13.00)
Onsdag: 9.00-16.30 (Lunchstängt 12.00-13.00)
Torsdag: 9.00-16.30 (Lunchstängt 12.00-13.00)
Fredag: Stängt
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt
På förstasidan informeras dessutom om att kliniken har julstängt från 14 december till efter nyårshelgen..
Sajtvärd Katter iFokus
#9 Hur det är med olika veterinärer kan säkert variera, men hans kommentar "En oberoende kraft vars enda syfte är att tjäna pengar arbetar inte med samma grundinställning," stämmer verkligen i princip.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#3 Dygnet-runt-öppna aktörer med avancerad utrustning är det dessvärre ont om. Inte minst över storhelgerna.
Bor man i Stockholm så begriper jag emellertid att man kan resonera så.
Men många verkar ha svårt att ens hitta en veterinär som kan agera vid kejsarsnitt eller som kan avliva ett djur i brist på annan tillgänglig hjälp.
Här i stan (bara någon timmes resa bort från stora 24/7 kliniker) har det t.ex. hänt att djur i behov av akutsjukvård fått avlivas för att djuret inte kunnat transporteras 8-10 mil till klinik som skulle ha öppet resten av dygnet.
Vi hör återkommande att djur dör för att veterinärkliniker har natt-/helgstängt…?
Kort sagt: många möts av höga kostnader och av otillräckliga möjligheter för djuren att få nödvändig vård.
Det vore rimligt att åtminstone kunna avliva/smärtlindra etc även på jourtid.
Här i stan finns t.ex. flera stora aktörer + privata aktörer. Jag tycker det vore rimligt att de hade ett samarbete och täckte t.ex. varsitt dygn under julhelgen, eller varsin större helg under året eller liknande uppdelning.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#10: Men vad jämför han med? Ideell veterinärvård som sker på veterinärutbildades fritid och där övriga tillkommande kostnader betalas genom insamlingar från allmänheten?
Jämför han med statligt anställda distriktsveterinärer (vars huvuduppdrag därför är lantbrukets djur)?
Väldigt få har lust att investera i och försöka försörja sig på verksamheter som inte lönar sig, så självklart vill även de som driver en privatägd klinik tjäna pengar på den verksamheten. (om inte annat så för framtida investeringar för att kunna utveckla verksamheten och hänga med i takt med den veterinärmedicinska utvecklingen).
Kliniker som har öppet för gulligulliga tidsbokade rutinbesök på dagtid är ingen hjälp alls när katten/djuret blir akut och allvarligt sjuk eller skadad och behöver akut veterinärvård - oavsett tid på dygnet.
Det behöver definitivt öppnas FLER akutöppna välutrustade större djursjukhus på fler platser i landet - och det är väl bara att beklaga att de utan vinstintresse inte vill göra det - trots sin goda grundinställning.
Sajtvärd Katter iFokus
- Redigerat 2023-12-26 21:58 av OberonsMatte
Undrar hur stor vinstmarginal som de två jättarna har? Är den lika hög som ICA-handlarnas (ca 7 procent) eller högre?
Vinstmarginalen inom djursjukvården ligger just nu runt 5% vilket är MYCKET lägre än vad som anses vara normalt och sunt i det övriga näringslivet. Ja, riskkapitalister har gått in och köpt upp en stor del av klinikerna i Sverige men de tjänar i dagsläget inte särskilt mycket pengar på detta. De satsar nu pengar på att bygga upp verksamheter som de senare kan sälja och då kommer de tjäna jättemycket pengar.
Fråga er varför veterinärer väljer att sälja sin verksamhet till Anicura eller Evidensia? Är de pengakåta? Vill de jobbar mer kliniskt? Är de utarbetade?
Jag kan säga att tack vare riskkapitalister har mellan-Sverige fortfarande tillgång till dygnet-runt-verksamhet. Något som inte fanns när jag bodde här för 25 år sedan.
Avlivning är f ö något som alla kliniker försöker hålla nere kostnaden för (det vågar jag säga utan att ha kollat med just alla kliniker). Ingen vill försöka roffa åt sig extra pengar för att någon behöver avliva sitt djur. Det som brukar dra upp kostnaden, förutom jourtid då, är kremeringskostnader men det är inga kostnader klinikerna styr över eftersom externa aktörer anlitas för den biten.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#15: Bra skrivet.
Om man inte tar ut ockerpriser kan man ändå göra "en ödmjuk vinst".
Det vore intressant med en öppen och saklig debatt när det gäller detta!
Jag är rädd för att djur inte kommer att få den vård de behöver/skulle må bra av, p.g.a. de höga/skenande priserna.
Också en trist utveckling om bara de som har det allra bäst ställt ekonomiskt kommer att kunna ha djur där hemma.
Djur är viktiga för människans hälsa. Om färre har råd att ha djur så befarar jag att den psykiska ohälsan kan komma att öka i samhället.
Ser vi till t.ex. hundar så bidrar de också till att massor av hundägare får motion som de kanske annars inte skulle ha fått. Men som gynnar folkhälsan.
Som kattägare får jag också motion då jag cyklar stan runt för att inhandla kattsand och kattmat på extrapris…. 😊
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#17: Mamma brukar säga det att hon och pappa aldrig skulle komma ut så mycket som de gör nu om de inte haft hund (och då är vår nuvarande hund ändå inte så promenad glad speciellt om man försöker gå själv med henne) så de kan ju verkligen hjälpa massor när det kommer till hälsan (även om man ibland känner de skapar mer stress, speciellt då de är sjuka).
Sista åren har ju priset verkligen ökat extra mycket, speciellt poliklinik avgiften. När jag kolla tillbaka på mina kvitton genom året kan man se vilken ökning som skett.
År -- Poliklinik avgift -- klinik
2000 -- 300 -- 1
2003 -- 400 -- 1
2005 -- 450 -- 1
2006 -- 470 -- 1
2011 -- 510 -- 2
2015 -- 570 -- 2
2022 -- 690 -- 2
2023 -- 790 -- 2
2024 -- 870 -- 2
Båda klinikerna har varit privatägda de gånger jag gjort besöken (klinik 1 är numera Evidensia men har inte varit där sedan dess eftersom jag flyttade med veterinären som startade och äger klinik 2).
(2006 kosta en avlivning av kanin bara 128 kr på en klinik som ej är med i listan här ovan och 2022 kosta avlivning av kanin 660 kr på klinik 2 och tror det var 2021 som enbart materialet för avlivning, medicin och sprutor mm, kosta 400 för kanin så även mediciner har blivit dyrare).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Jag tänker också på alla äldre människor som både får motion och sällskap samt träffar andra människor tack vare sin hund, men där pensionen kanske inte är så jättehög.
Jag tror att våra sällskapsdjur gör en väldigt stor "samhällsnytta" ur ett folkhälsoperspektiv.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Hörde igår om ytterligare en klinik som blivit uppköpta av Evidensia och tydligen sagt till kunder att de inte alls skulle höja priserna. Nu har tex seniorkoll för hund gått från 900 kr till 2000 kr!
Kan inte förstå vad de extra 1100 kr ska går till som gör nya seniorkollen bättre än tidigare (för med den prishöjningen så förväntar man sig ju nästan underverk).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#20: "Seniorkoll" kan vara olika grundliga och innefatta olika undersökningar.
Sajtvärd Katter iFokus
#20:
Alla Evidensiakliniker har inte samma priser, att priser höjs kan inte Evidensia beskyllas centralt för. Jag arbetar på en klinik som blivit uppköpt av Evidensia och hos oss har t.ex. mottagning på akuttid gått ner i pris, seniorkoll ligger under 2000 kr (det fanns inte ens hos oss tidigare), vissa operationer har blivit billigare, en del lab har blivit dyrare osv. Evidensia har gått i med pengar för att fixa bättre utrustning.
Hur prissättningen påverkas beror på klinikens egen ekonomi och den lokala ledningen har helt klart inflytande på verksamheten (därmed även personalen på golvet). Evidensia har krav på ordnad ekonomi och säkertligen en viss vinstmarginal, hur det påverkar enskilda kliniker beror ju helt på varje kliniks egen ekonomi vilka förutsättningar de har.
Djuren får lida när priserna stiger i djurvården men inte i djurägarnas plånböcker.husdjur finns i väldigt många hem i Sverige.de ses som familjemedlemmar.de har bevisats ha positiv inverkan på stress ångest inlärning sömn välbefinnande sällskap till ensamma piggar upp sjuka dementa kan lukta fram diverse sjukdomar i våra kroppar kan varna före ep anfall varna vid fel sockerärter stötta personer i ångestattacker hjälpa folk med social fobi och andra ångestsjukdomar att våga gå ut.stökiga skolklasser lugnar ned sig om skolning är med i rummet.och i hemmen med husdjur mättes mer välbefinnande än i de utan.det är alltså helt fel väg dom går med ökade priser som gör husdjur mindre tillgängliga.deras goda inverkan på vår hälsa borde vara tillräckligt för att man ändrar väg och får fler att kunna äga djur så folkhälsan blir bättre och på sikt resulterar i färre människor som behöver uppsöka sjukvård för psykiatriska problem, färre hjärtattacker med den minskade stressen, fler klarar skolan.det finns mycket att vinna på att göra husdjuren tillgängliga för alla samhällsklasser.det är riktigt stolligt att det är så dyrt nu att djur måste dö när vården kostar fantasipriser.bra med djursjukvård.men vem kommer kunna ta hjälp av den då priserna är onåbara?
#23 Mycket tänkvärt i det!
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
- Redigerat 2024-03-01 17:38 av Uppkatten
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#26 🙀
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Det är mycket bra att det uppmärksammas att man trots försäkring måste betala en hel del själv. I det här fallet 40 000 av 100 000.
Jag tror tyvärr att många (kanske flest nyblivna oerfarna husdjursägare) tror att djurförsäkringar täcker mer av kostnaden än vad de faktiskt gör.
Bra att det skrivs om hur viktigt det är att ha en buffert/konto för eventuella veterinärkostnader.
Det är dyrt med veterinär …
"Katten Strössel bröt benet.
Veterinärräkningen: 85 000 kronor. Återbesök: 10 000 till 15 000 kronor.
– Jag fick en chock, det är totala överpriser för ett relativt enkelt ingrepp, säger ägaren"
Tyvärr nu låst artikel.
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/katten-strossel-brot-benet-pris-85-170-kr/
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#29: Det låter inte rimligt att ett brutet ben kostar 85 000 kr att åtgärda.
Jag kan inte läsa artikeln eftersom den är premium, men jag undrar om summan gäller före eller efter försäkringsersättningen räknas med.
#30 Jag kan inte heller läsa hela tyvärr. Antar att summan måste vara före försäkringsersättningen?
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#31: Ja, så är det nog.
#31: Man får lyssna gratis på podden som handlar om veterinärkostnader.
I början sägs att man bör ha en buffert på 80 000-100 000 för veterinärkostnader.
Då skulle jag som har två katter behöva ha 160 000- 200 000 i buffert till dem. Det har jag tyvärr inte. Vem har det?
- Redigerat 2024-04-03 11:48 av [skyggis_tryggis]
En lista på artiklar om den dyra djurvården. (Jag har inte läst alla själv.)
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
#35: Oj, oj, oj. Det är viktigt att ha ett högt ersättningstak i sin försäkring nu för tiden när priserna är så höga.
Jag skulle vilja höja taket i min försäkring från 30 000 till 60 000 men det går inte eftersom mina katter är över 10 år.
Så prislappen 80 000 skulle för mig innebära ca 64 000 kr ur egen ficka.
Se över era ersättningstak och ändra om ni kan. Försäkringen blir ju lite dyrare per månad men det kan det vara värt.
Och ni som inte har katt - men funderar på att skaffa - tänk över om ni verkligen har råd. Har ni i så fall råd med en eller två? Och välj det högsta ersättningststaket i försäkringen.
- Redigerat 2024-06-04 06:04 av [skyggis_tryggis]
Vilken chock att det blir så pass dyrt, trots att man har försäkring!
Det gynnar ju verkligen inte katterna, eftersom många trots försäkring kanske inte har rådd att betala. Ett fruktansvärt dilemma att stå inför …
Min katt är gammal, jag har inte kollat på länge vad det är för "tak".
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#37: Det låter väldigt konstigt om högsta ersättningstak bara skulle vara 30.000 p.g.a. kattens ålder. Är du säker på att det stämmer? Vilket försäkringsbolag har du?
Sajtvärd Katter iFokus
#39: Jag har If. Ringde och pratade med dem, och de sa att man inte får ändra i försäkringen när katten har blivit över tio år.
När jag tecknade försäkringen hade jag kunnat välja 60 000 som tak, men trodde inte att det behövdes då när priserna var lägre. Och nu får man alltså inte ändra.
Det råkade bli If eftersom katthemmet hade det försäkringsbolaget och det verkade vara smidigast att överta försäkringen där. Annars skulle jag nog ha valt ett annat bolag.
- Redigerat 2024-06-05 03:11 av [skyggis_tryggis]