Katt på Handelsträdgård
Träffade den här sötnosen på en handelsträdgård igår. Hade ju mysigt att gå runt och heja på folk. Kom på nu att finns ju farliga växter för katter och nu mot jul finns ännu fler. Bordet hon var på t ex😯 Borde man åka dit igen och kolla om dom har tänkt på riskerna?

Söting 😍
/Maria
Du skulle kanske kunna mejla dem och höra hur de tänker?
Kan det vara en grannkatt som slunkit in av misstag?
Du har helt rätt i att många växter inte alls är bra för katter.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
På vår närmaste handelsträdgård har det alltid funnits djur bla katter. Har aldrig hört att det skulle vara problem, hade något hänt hade de naturligtvis inte fått vara kvar där.
Min erfarenhet av katter är att de är duktiga på att känna av vad som går att äta och inte chansar. Problem kan dock bli om någon lagt ut råttgift som någon råtta precis ätit och katten tar råttan strax efteråt
Låt dagen idag bli din bästa hittills!
#3 Man ska såklart inte överdriva men ett misstag kan räcka och såna händer ju tyvärr.
- Redigerat 2023-11-22 09:54 av TccT
Förr sades ju ofta att katter "känner på sig" vad som är giftigt, men tyvärr ser man något helt annat på landets veterinärmottagningar.
Även t.ex. Agria brukar ju gå ut inför julen och varna kattägare för att ha julblommor så att katterna kommer åt dem.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.