Katt i träd - ring en arborist
Rätt ofta återfinns bortsprungna katter i träd, dit de tagit sin tillflykt.
Katterna kan ha svårt att ta sig ner igen.
De kan bli ordentligt dåliga om de inte får hjälp ner, p.g.a. kyla/värme, uttorkning, brist på mat och vila o.s.v. Katterna kan i sämsta fall bli så dåliga att de faller, med risk för fallskador som följd.
Vart vänder man sig då när kissen inte tar sig ner för egen tass?
En kattvan arborist ("trädvårdare") kan vara lösningen. På FB finns en grupp för kattägare vars katt behöver hjälp ner från träd, med en lång lista på arborister.
Här är ett reportage om en av landets katträddande arborister: https://sverigesradio.se/artikel/arboristernas-nya-bisyssla-radda-katter-fran-trad
Bra att den här möjligheten att få hjälp uppmärksammas, för tyvärr är det inte så att den katt som klarat av att klättra upp alltid tar sig ner igen. Och katter landar inte alltid på alla fyra om de faller. Det är olyckliga myter.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
- Redigerat 2023-08-06 04:32 av Uppkatten

#0: ja det är ju jättebra att det finns såna.
själv har jag tagit hjälp av brandkåren ett par ggr. men dom vill inte alltid hjälpa till.