Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettdjurskyddsfrågor
Läst 102 ggr
Uppkatten
7

Katter avlivades av länsstyrelsen

Åtta katter avlivades i fjol av länsstyrelsen i Norrbotten. Av reportaget framgår att det är ett problem att inte fler katter kastreras, eftersom förvildade katter bildar kolonier. De djur som var aggressiva och gjorde utfall hos veterinären bedömdes inte kunna säljas/omplaceras utan avlivades.

https://sverigesradio.se/artikel/sa-manga-djur-avlivades-av-lansstyrelsen

Det här är så ledsamt. Dels problemet med förvildade katter/kattkolonier. Men också att en del fortfarande tror att stressade katter behöver avlivas. De katter som gör utfall är ofta de modigaste katterna, vilket också - enligt erfarenhet från flera katthem - är de katter som är lättast att (re-)socialisera.

De allra svårast stressade katterna ligger ofta istället apatiska och reagerar inte på beröring etc. De vet att "vad jag än gör så kommer det inte att hjälpa". De katterna kan misstas för tama och riskerar att fara ordentligt illa om de hamnar hemma hos någon som inte förstår kattens rädsla och behov.

Många av de katter som gör utfall har en gång varit ägda katter, och får de landa i lugn och ro (under några dagar/veckor) så börjar de vanligtvis "minnas" hur det var att leva med människor och fram kan komma en riktigt gose-gris.

De här åtta katterna borde ha kunnat få komma till ett katthem med erfarenhet av rädda och stressade katter. Fått hjälp till ett fortsatt gott kattliv.

Kanske undrar några av er varför det inte var fler än 8 katter om det nu finns 150 000 hemlösa katter i Sverige. "Åtta är ändå inte så många". Nej, det kan man kanske tycka. Men katter som tvingas leva ute överlever ofta inte vintern i norra Sverige. Situationen är en helt annan i södra delarna av Sverige. Det innebär därtill att det här sannolikt rörde sig om åtta unga katter.

Varje katt bör ha rätt till sitt eget liv, och de här åtta katterna borde fått chansen till ett gott kattliv. Det är så ledsamt att katter fortfarande hanteras så här år 2021.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Länsstyrelsen omhändertog och avlivade i fjol 18 djur, enligt siffror som myndigheten tagit fram åt P4 Norrbotten. Det handlar om förvildade katter, kaniner ...
  • Redigerat 2021-03-28 10:36 av Uppkatten
Uppkatten
6
#1

Katter som gör utfall gör ju det för att de är stressade och rädda. De slåss s a s för sitt liv. Och då mister de livet… Det är så himla sorgligt och fel alltihop.

Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.

Magi-cat
7
#2

😢😢😢
Det är så fruktansvärt tragiskt! Vad har man vunnit på detta? INGENTING!

" De djur som var aggressiva och gjorde utfall hos veterinären bedömdes inte kunna säljas/omplaceras utan avlivades."

Jag har då själv haft alldeles underbara katter som betett sig ungefär så hos vetten, eftersom de haft ont/varit rädda/stressade efter bilfärd eller den annorlunda miljön etc.
Det är inte kattens fel och får den bara lite tid på sig så blir det inte så!!!


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen