Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etiketterkatthem-katthjälpsföreningarjour-akut-stödhem
Läst 3210 ggr
Alexej
0

Apatiska katter?

Jag jobbar ju på ett katthem och vi får in olika katter. Men nu har vi 3 katter som jag är riktigt bekymmrad över. Alla tre kommer från privata hem. två är mamma och kanske 1-årig dotter och en äldre hona från ett annat privathem. Nu fick vi de från ett annat katthem som inte tyckte de klarar av de, om kanske vi…?De har varit där sedan januari. Nu är det så att de är helt apatiska, påminner mig totalt om de apatiska flytningsbarn. På det andra katthemmet gömde de sig hela tiden under en filt eller liknande och det fick de också göra. De är inte rädda, kanske kattmammanlite, men 0 reaktion. Den ena äldre honan kissade på samma plats hon låg de andra går på lådan. De äter lite, men bara på natten. Lyfter man de hänger de bara som säcker och lägger man de, då ligger dom, tills de får en möjlighet att snabbt kryper tillbaka under en filt. De lyfter aldrig på huvud, reagerar inte om en annan katt kommer och noser på de, reagerar inte på ljud eller nåt. Som döda. Vi lät de först gömma kvar sig under en filt eller kudde, sedan började vi tar bort saker som tex toalocket(där låg de ofta) och filtar, kudddar och saker de kunde gömma sig. Ingen rektion. Vi öppnade till de andra katter som kommer och hälsar på, ingen reaktion. Inget. De är nu ca. 4 veckor hos oss och ingen resultat… Vad gör man? Tar jag upp någon, ingen reaktion, jag kan kelar, pratar inget…

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

majvi
0
#1

Finns det någon information om hur de fungerade när de bodde hos sina privata ägare?Blev de bra eller illa behandlade där? Kanske de inte trivs på katthem utan det skulle gå bättre i jourhem. Har ni provat Felliway?

“In a world filled with hate, we must still dare to hope. In a world filled with anger, we must still dare to comfort. In a world filled with despair, we must still dare to dream. 

Alexej
0
#2

Nej, vi vet ingenting bara att de kommer från en barnfamilj (åtminstone kattmamman och dottern). Vi har Felliway i katthuset. Nej, det är jättekonstigt. Tror inte att det andra katthemmet gjorde något fel utan att de lät katterna gömmer sig i 2 månader eller lite mer. Aldrig upplevt sånt, annars hade jag inte skrivit om det. De tittar inte ens, när något ramlar ner direkt brevid de. Tror inte ens de skulle reagera när man ruskar om de. Helt sjuk. Undrar hur mycket katter också kan få depressioner?

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Alwyn
0
#3

Har en veterinär tittat på dem och konstaterat att de är friska fysiskt?

Simson
0
#4

Det sägs att speciellt birmor har lätt att få depressioner. Hur mycket de kan få…dvs hur deprimerad de kan bli vet jag inte alls. Men ATT katter KAN bli deprimerad tror jag alldeles säkert.

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

Alexej
0
#5

Veterinären kastrerade de för 10 dagar sedan. Men de se ju inte psyket Ledsen. Vi tog stygn idag. Har någon erfarenhet av antidepressiva för katter? Men just alla 3, kanske de tar över beteende från varandra. Det andra katthemmet har bara några få platser och har framförallt förvildade katter, som efter 1 år fortfarande inte gå att klappa. Var aldrig på det hemmet, kanske är situationen där så att katterna bara blir depimerad?

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

JosephineF
0
#6

Man har ju hört att det är en riktig fluga att ge hundar antidepressiva medel i USA.. Men jag hört väldigt lite om det och har väl mest tyckt att det låter knasigt.. Men är det inte så att apatiska tex flyktingbarn inte botas av antidepressiva medel? Det biter inte på deras inåtvändande så att säga.. Det är mest bara att vänta ut dom..

Någon annan som har mer information kanske? Det låter ju för hemskt!

Simson
0
#7

Jösses vilket svårt problem!! VEM pratar man med sånt om?? AnnMarie i Södertälje (?) igen??

Känner dock två tjejer som håller på med Bach's blomsterdroppar även på djur. Min äldsta och även jag har haft blomsterdropparna och de har funkat på oss. Men då har jag "vetat" vad som varit "fel" på oss båda. Ena tjejen "pratar" med katten och skickar sedan behövliga droppar. Den andra skickar man saliv och urinprov till så skickar hon behövliga droppar. PM'a mig om du vill ha namn…

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

johnnys girl
0
#8

Visst kan katter bli deprimerade. Det händer oftast med katter som kommer från dödsbon eller liknade. De förstår ingenting och saknar sin döde matte/husse. Det kan hända att dom blir mer eller mindre apatiska, slutar äta osv. Sedan finns det katter som helt enkelt inte klarar av miljön på katthemmet och deppar ihop fullständigt. Miljön är helt enkelt för stressande och skrämmande för dem. Receptet för dessa katter brukar vara att få komma ifrån katthemmet  till ett riktigt hem.

Märker vi att någon av våra katter verkligen mår riktigt dåligt ordnar vi ett tillfälligt akuthem åt katten.

Så mitt hetaste  tips är att ni försöker få ut katterna från katthemmet så fort som möjligt  till en hemmiljö med lugn och ro och mycket kärlek. Glöm inte bort att kolla så att dom äter ordentligt, annars kan det gå illa.

Håller tummarna för de små krakarna.

Ständig uppassare till griniga Luffar´n, Snygga Smilla, Busiga Mina, Skygga Tingeling, Charmören Flea och hunken Roffe.
Volontär på Stockholms Katthem
www.katthemmet.nu www.svekatt.se

 

vanessa
0
#9

 Nu gäller det att prova nya saker. Det finns antidepressivt medel för katter också. Vi har använt det på en av katterna.

Men det gäller att hitta deras kontakta punkter. Tar några som vi använt av slump. En blev klappbar efter att kattskötaren sjöng för henne. En katt var deprimerad för att ägaren dött, vaknade till liv när vi började spela opera för honom. Något ägaren hade sjungit för honom. En del vill ha speciell mutmat. En del vill bara att man sitter där och läser högt. En del vill att man ger massage.

Ni ska inte känna dåligt samvete för hur de mår.  Utan gå in till dem med känslan av att dagen är underbar, de är perfekta, solen skiner även när det regnar. Positivitet har en förmåga att gå med vågor genom luften, vågor som även djur känner. Precis som de känner att matte eller husse är ledsna fast man inget sagt. 

Ta fram olika leksaker, lek med leksakerna utan att vänta er reaktioner. Spela olika musiksorter. Sjung. Lägg olika godsaker framför dem. Kanske de saknar maten de alltid åt i hemmet de bodde i. Gör då som jag gör ibland. Ställer in en massa matskålar med olika sorters mat och anteckna vilken skål som är vilken.

Vet inte hur det ser ut på ditt katthem, men de får gå ut eller hur? Tar ni ut dem, fastän de verkar vilja ligga gömda? Ta ut dem i såfall. Låt dem byta bur. Ibland så vet inte katterna att de kan gå ut, blir rädda, springer in, men efter första gången så brukar de komma ihåg vägen.

Dela på katterna. De kanske trycker ner varandra i sina depressioner. Och är mer öppna när nya kattansikten kommer, då de hemtama inte finns där. För de söker säkert trygghet hos varandra även om de inte ligger och gosar direkt. 

Räkna inte med snabba resultat, utan små tassande steg. När ni minst tror det, så öppnar de dörren till sitt inre. /Vanessa

Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

anebit
0
#10

Vanessa!   Det är helt rätt det du skriver…… Bravo!   Glad

Landfreak!  Jag önskar att jag bodde nära dig så att jag kunde komma och vara hos dessa kissar och avlasta dig……….   Ledsen

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

storAnnette
0
#11

Oj så tråkigt.En tanke som slog mig var om katterna är döva?Då vore det naturligt om de dels inte reagerar (jag vet ju inte om de ser samtidigt) dels är mer rädda/försiktiga av sig.I så fall borde det hjälpa med en lugnare och en känd omgivning så det är så rätt att de troligen behöver komma till ett stödhem.

Glad Lycka till med katt-rehabiliteringen!

sugar
0
#12

#8 och#9 Ger bra tips,

Veterinär Ulla Björnehammar har haft samma artikel i flera dagstidningar,Vad gäller matvägran. Jag citerar en liten del.

Jag citerar: Även små miljöförändringar kan få katter att sluta äta.Saker som att man till exempel bytt matskålar, möblerat om eller att en ny katt flyttat in i området kan få vissa katter ur balans, med matvägran som följd.Hon skriver också att Vissa katter matvägrar bara för att de inte tycker att maten du serverar är god. och tyvärr är det du som får ge dig eftersom katten inte får matvägra.Vissa katter vill kämpa för sin mat. Om du gömmer maten eller till exempel lägger ett papper eller kvist över skålen tycker katten det är mer sport och roligare att äta.

Jag har själv erfarenhet av att vad gäller matfrågan.att  alla är inte lika, varken vad gäller smak eller äta med andra katter. Vår ena lilla huskatt kan inte äta med andra katter, inte äta med tallriken på golvet. Maten får inte serveras. Hon vill plocka ur påsar,bukmat äts med tassen direkt ur burken, skinka ur paketen likaså nötfärs ur paketen.

Det var bara lite mer tip vad gäller att få i mat. Katter måste ha energi annars blir de trötta, håglösa orkar inte äta eller röra sig. Jag har lite annurlunda erfarenhet av deppiga katter. Jag har haft katter som har blivit sjuka när de mist en kompis. Men det yttrade sig i att det vällde ut snor och var ur näsan i ungefär ett dygn. De bara låg hos mig och varet bara rann.Helt plötsligt var de friska, men det var siameser. En del katter klarar inte av att flytta runt eller byta miljö. Alla katter är olika individer. Jag har tex en katt som inte äter om det finns en transportbox i närheten.

Att den en katten kissat där hon ligger kan bero på rädsla, osäkerhet. Vissa katter trivs inte ihop. Katten är inget flockdjur. Det ska man komma ihåg. Vissa katter kan vara rädda för varandra. Katter kan kissa ner sig av rädsla. Jag tror också att katterna inte mår bra i katthemmet än hur väl ni vill deras bästa.

Hoppas det blir bra med de små katterna. Jag tycker synd om dom.

Det finns en hel del litteratur att läsa om katters beteede mm både på bibliotek och internet.

Sugar

evamojje
0
#13

Kan bara hålla me Vanessa.. Och kanske skulle ni försöka att dela på dom eller åtminstone ha dom i jourhem så att dom får 100% uppmärksamhet och tid.

Jätte svårt dilemma.

Skicka ett sms med texten Katthem 25 eller Katthem 50 till nr 72970 så skänker du Stockholms Katthem motsvarande belopp.

 

 

 

Alwyn
0
#14

Ja absolut, de måste få jourhem så de kommer till ett hem där någon har tid att ge dem all uppmärksamhet!

Alexej
0
#15

Jättestor tack för alla tips! Den äldre honan kommer på söndag till ett jourhem, jag fick henne idag att nosa på maten. Den 1-åriga (?) tog jag ut till uteburen. Hon vill inte ligger i famn, men jag satt mig brevid och hon blev lite nyfiken, började kollar in lite småttingar som lekte. Sedan stannade hon ute i en korg men med utsikt på de andra. Hon är såpass ung nångång vill hon också vara med och leker…Men hennes mamma oförändrad, ska försöker ännu mer nästa vecka.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Simson
0
#16

När min uppfödare var här så skulle jag ge hennes stammamma mat…ställde fram vuxenmat i en skål lika som till mina…men tjejen åt bara små bebistorrfoder och bara på flattallrik…så det kan vara många alternativ att fundera över vad det gäller katter och vägran av diverse saker… Glad

En katt på katthemmet gjorde alltid ifrån sig på golvet och ingen fattade varför tills dess att någon lade en katt"sand" som var som pellets/strö…DÅ gick han på toa! Tydligen ansåg han att han inte kunde kissa i sand! Glad

Man får mao ibland prova många saker… Flört

-> Kastrera och id-märk <-   \>^..^<   CatCrazyLady

svensdotter
0
#17

tycker jag ser detta med deprition hos katter titt som tätt, just på de som bott på djurhem för länge.

Kanske inte så konstigt, särskilt när de kommer från ett riktigt hem.

Vi har tagit över några från djurhem och satt i jourhem och det har gjort susen. Katter som tidigare gömt sig, gått undan, inte ätit etc. Men efter en tid i jourhem tinar de upp, börjar leka, äta och må gott som katter ska.

Jättebra att ni fått iaf en av katterna till jourhem, jag hoppas ni kan få ut de andra två med till jourhem. Det är nog det enda som riktigt kan hjälpa. Tills dess tror jag att det du gör är kanon, kanske det enda ni kan göra i dagsläget tills det finns jourhem åt dem. Försöka roa, försöka väcka nyfikenheten och ge dem all uppmärksamhet som bara går. Hoppas att de klarar sig igenom det och blir glada små tussar igen.

Lena
0
#18

Besvärligt dilemma ni har fått med dessa stackars kissar. Så många bra råd som kommit här i tråden. Det är riktigt lärorikt att ta del av dessa.

Det gäller nog, som redan sagts, att med en åsnas envishet och tålamod som en ängel försöka bryta isen. Det verkar ju som du redan nått vissa framsteg med den yngsta. Jourhem tror jag också stenhårt på. Sedan gäller det att se det i millimeterformat. Ibland kan framstegen vara så små att det är svårt att se dem. Ett bra tips är att föra dagbok.

Vi har en jättebra veterinär som är specialicerad på katt här i Göteborg som jag kan rekommendera.

Håller tummarna för katterna, att det ska gå bra till sist. Undrar vad de varit med om, som du skriver är det konstigt att alla tre reagerar på samma sätt. Särskilt om de kommer från två olika privathem.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

anebit
0
#19

Landfreak!  Hur mår katterna i dag? …………………….

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Issa
0
#20

En del skygga katter som kommer in kan också reagera på ett sådant här sätt. Brukar ta upp sig när de varit på jourhem ett tag.

Gullan402
0
#21

undrar hur det gick för dessa katter??? Kom ni underfund med vad som gjorde dem deppiga? (Nyfiken o vill lära mer om katters psyke)

Fånga dagen - i morgon kan det vara försent!!!

Alexej
0
#22

Det gick sedan bra. Den ena honan var i ett jourhem och blev jättebra och kelig. När hon kom tillbaka blev hon tyst igen-för många katter antar jag. Hon kom som ensamkatt i ett bra hem. De andra två är kvar, men jättepigga och lekfulla. De varomplaceringskatter och hade det nog inte bra innan. Ni kan se de på http://djurensvanner-skara.se/varadjur.html, det är Sotis (honan) och Bella.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

johnnys girl
0
#23

Vad bra att ni plockade upp den här tråden igen. Jag har tänkt mycket på kissarna och undrat hur det har gått. Blir  så glad att höra att en kisse fått ett hem och att de andra två mår så mycket bättre idag.

Ständig uppassare till griniga Luffar´n, Snygga Smilla, Busiga Mina, Skygga Tingeling, Charmören Flea och hunken Roffe.
Volontär på Stockholms Katthem
www.katthemmet.nu www.svekatt.se

 

vanessa
0
#24

Håller med dig, så skönt att höra att det gått bra för dem. Att en fått hem och de andra har krupit ur sina skal. Hur har ni fått dem att bli lekfulla och pigga. Kanske några bra tips? /Vanessa

Kata(rina), f.d. Vanessa som är mitt mellannamn.

Alexej
0
#25

Nej, vi gav inte upp. Ibland måste man "tvinga" de lite. Behandlar de som allting är normalt, vet inte hur man ska beskriva det. Klappar de hela tiden och visar att man inte vill nogåt ont. Framförallt Bella har blivit väldigt kelig nu. Hoppas de får snart ett bra hem.

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Sidentass
0
#26

Vad underbart att höra att det går framåt…så håller vi tummarna för att de snart får det bästa av hem!

Sidentass

Lena
0
#27

Säger som ni andra, himla skönt att höra att det gick bra för dessa katter. Har också tänkt på dem då och då och undrat hur det gick. Bra jobbat Landsfreak!

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Faxlin
0
#28

Skönt att höra att det gått så bra för dem. Har fundrat mycket sedan jag läste tråden när du lade ut den.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars