kattfälla, hjälp!!
Hej skulle behöva låna/hyra en kattfälla.
Jobbar på soptipp och har de senaste veckorna haft en katt som följer mig vart än jag går.
Försökte i går fånga katten. Såg att den har skadat en framtass. Gick inte så bra så nu skulle jag behöva en riktig fälla så att katten kan komma till vet och sedan till ett katthem.
Katten kommer ej att avlivas!
Ta kontakt med ett katthem i din närhet, de har ofta fällor man kan hyra alt. låna för en depostion.
Var bor du?
Var bor du?
Kolla annars med djurhem eller kommunen (miljö-och hälsokontoret). Bäst att ringa till kommunen och be att prata med djurskyddsinspektören.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Var bor du?
hon bor i sthlm

I Stockholm borde väl finnas en del kattorganisationer som kan låna ut en fälla, om inte på dagen så kanske med några dagars väntetid.
----------------------------------------------------------------------
Kattassen/- medarbetare på Hittekatter.ifokus och Katter.ifokus

Putt!
Stockholms katthem borde väl ha en fälla.
Det är klart, jag fick tillbaks min fälla igår kväll så nu har hon den och försöker fånga in den stackars halta katten.