Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettövrigt-kattrelaterat
Läst 1220 ggr
Liebre
0

Kattunge sökes

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

För 10 dagar sedan hittade en person en liten skrikande kattunge i diket. Han hade hört nåt dagen innan, men inte reflekterat över vad det var. Så hur länge hon legat där är en gåta. I alla fall, hon kom hem till mig en kväll och då läget var akut för henne - hon var mager och hungrig, så fick hon hamna hos min tik som hade valpar. Det funkade! Dagen efter så åkte vi till djursjukhuset och köpte kattungeersättning. De trodde hon var 3 veckor och de sa att de haft lika stora kattungar där dagen innan som var dubbelt så tjocka. De trodde inte hon överlevt natten i diket.

I alla fall, nu är hon en pigg och glad liten kattunge, som jag kallar för Svea. Men, hon skulle behöva en annan kattunge att leka med och umgås med, så hon lär sig vara katt.Just nu har hon bara dvärghundsvalpar att leka med.

Så, finns det en kattunge som behöver ett hem, eller så kan jag ta hand om hemlösa kattungar, m.m.

Kontakta mig på tigerrandigt@hotmail.com till att börja med. Mvh/Helene

Naquita
0
#1

jag har bebisar flyttklara om 3 veckor, om det kan vara intressant? kolla in min blogg www.ronnebyshittekatter.blogg.se¨

De kattungar som söker nya hem är

Clementine rödvit hane

StrawBeyy svartskölpdaddvit

Hallon svartsköldpaddtigrevit

Smultron svartsköldpaddtigre

Kiwi bruntigrevit

Lilly bruntigre

och alla Aspanbebbar som är blå, blåvita och svartvit.

de är alla vaccinerade och avmaskade.

vart finns du?

Liebre
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Jag bor i Hallstahammar, utanför Västerås. Glad

essut50
0
#3

Kolla in länken kattungar här på forumet där finns det många jätte söta som behöver ett hem..

Lycka till..

" En smula nyfikenhet håller oss unga"

"Hjärtat är lyckligast - när det slår för andra"

Magda
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

ja här finns två som alldeles snart är klara att flytta hemifrån!

de finns i södra skåne…

Liebre
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Är det ingen som vet om det finns en kattunge som är leveransklar precis nu, i Västmanland? Jag tycker så synt om min lilla Svea som är ungefär 4 1/2 veckor nu och inte har någon likasinnad att växa upp med. Hon leker bara med valparna och snart tror hon väl att hon är en valp.

Eller är det någon som behöver akut jourhem åt kattungar så går det också bra. Cool

Mvh/Helene

Ps. Jag går inte in här så ofta, så skicka gärna mail: tigerrandigt@hotmail.com om ni vet någon

essut50
0
#6

Kolla på Katthem i Västerås eller Örebro katthem

" En smula nyfikenhet håller oss unga"

"Hjärtat är lyckligast - när det slår för andra"

Anna77
0
#7

Kattungar 12 veckor
rumsrena och avmaskade.
1 Svartvit Hane
1 Gråvitbeige Hona

http://www.blocket.se/vastmanland/Kattungar_100kr_22387727.htm?ca=9&w=1

eller kolla denna: 2 st honor den ena grå den andra svart tigrerad.
2 st hanar och båda är creamfärgade.

http://www.blocket.se/vastmanland/4_st_bondkattungar_kvar_blir_12_veckor_i_dag_22362457.htm?ca=9&w=1 

eller denna http://www.blocket.se/vastmanland/Gratigrerad_hankattunge_22350049.htm?ca=9&w

Debattia
0
#8

Här finns en kattflicka som behöver akut hem. Blev idag kastrerad,vaccinerad och öronmärkt. Tjejen har bara bott i ett stall under sin korta livstid. Tror hon kan vara mellan 8-12 mån ,så kanske jag inte ljuger. Vet inte säkert men hon är mycket ung.

Vi har hämtat flera katter från samma ställe, en mamma och hennes tre ungar där några av dem kommer få stanna  permanent, men denna  tjej är i dagens läge helt hemlös.

 

Debattia

 Den skygga kattens hemsida!

 

 

Liebre
0
#9

Jag har skickat iväg lilla Svea till en släkting idag som ska ta hand om henne ett tag. Hon har två snälla katter. Så just nu avvaktar jag med en kattungekompis ett tag. Flört Tack ändå för alla svar!