Tilda trivs inte här:(
Då vi har försökt o försökt så funkar det inte längre Tilda vill inte vara ute,hon trivs inte med mycket stim och stoj runt omkring sig vilket det är alldeles för mkt hemma hos oss. Så du som vill ha en innekatt som är tillgiven, härlig speciell katt tveka inte att höra av dig. Tilda är 3 år blandras mellan main coon,perser o skogis.
Åh en sån fin tjej!
En sån vore nog inte svårt att sälja på Blocket!
KAstrerad?
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
nej tyvärr inte kastrerad hon
Ni får väl göra det innan ni säljer henne.
" En smula nyfikenhet håller oss unga"
"Hjärtat är lyckligast - när det slår för andra"
Jag anser att det inte behövs eftersom hon är en katt som inte vill vara ute då tragiska saker hänt henne i hennes tidigare liv att hon inte sätter en tass utanför ytterdörren. Hon har haft p-piller och det kan skickas med vid köpet.
Då hoppas jag att det nya hemmet kastrera henne. P-piller ger ofta livmoder-och juvercancer. Inget man önskar sig för en katt…
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Förstår inte heller hur du kan välja p-piller framför kastrering även om hon är innekatt. Skulle aldrig ge det till någon av mina katter.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren
Finns väldigt få anledningar till varför man inte ska kastrera sin huskatt….
Det finns tyvärr andra anledningar varför en kastrering innan överlåtandet bör ske… Det finns många männsikor som av någon anledning tycker att just deras huskatt ska få kattungar - en önskan som inte alltid framförs när de köper honkatten. De kan tillochmed lova, dyrt och heligt, att kastrera senare. Själv skulle jag dock aldrig lita på sådana ord… Katten behöver heller inte vara utekatt, folk köper helt sonika en hankatt och en honkatt och simsalabim har man kattungar. Gulligt! Ända tills man inser att 4 kattungar blir till 4 vuxna katter… och det vill man inte ha! Speciellt lite långhåriga katter är mycket utsatta för detta!
P-piller till katter är inget alternativ rent långsiktigt. Men det är klart, om man tycker att det är lite dyrt att kastrera och ändå ska göra sig av med katten… 
Det bästa är väl att låta katten kosta precis så mycket som kastreringen? Problem solved…
Jag tycker det är självklart att man kastrerar katten innan försäljning.
#8 Mycket bra svar!
Hoppas icajansson fått så många jättebra anledningar till kastraktion att Tilda får flytta till nytt hem utan att vara fertil. 
Senkan man också göra så här…. När man säljer, så skriver man bara ett fodervärdskontrakt med en återbetalning på en summa, exemplevis som vii har, 150 kr , som återfås vid uppvisande av kattens kastrering. I samma ögonblick så rivs även fodervärdsavtalet.
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Tilda har gått på p-piller innan jag övertog henne men jag hade ingen aning att de kunde bli sånna stora konsekvenser av det. Men jag fortsatte inte med p-piller på henne för att hon är en innekatt.
Angående kastrering är jag tacksam för alla svar här men blir väldigt besviken på många som skriver dömmande till mig.
Annonsen är inte aktuell längre då min syster köpt Tilda och som alla rekommenderade så åkte hon och jag och kastrerade tilda då vi delade på kostnaden. Min syster hämtar hem Tilda från djursjukhuset imorgon och allt har gått bra.
Så roligt att Tilda fått komma till din syster
då har du ju fortfarande kontakt med henne, vilket måste kännas bra.
Bra att ni även kastrerade henne.
Hoppas nu allt kommer gå bra med flytten.
Säger som huskatt08! Vilken bra lösning!
Inte alla som vet vilka biverkningar P-piller kan ha. De är bra som nödlösning men absolut inget i längden. Och en kastrering blir ändå billigare än p-piller.
Lycka till!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Blir väldigt glad över att du hittade rätt hem till kissen.Fint att ni löste det så bra med kastreringen för det är helt klart bättre för både Tilda och din syster.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren