
Hjälp oss!
Hejsan! Vi på bilden heter Tindra och Samantha. Vi är bara 11 månader gamla och redan har vi varit med om mycket. Vi var tvungna att vara inlåsta i en elak killes lilla studentlägenhet och det var så mycket saker och damm och smuts att vi inte kunde andas.
Vi var ständigt hungriga eftersom vi inte fick någon mat av den elaka killen. Men ibland hade vi tur när han inte orkade äta mer, då stal vi hans rester ur vasken. Vi kunde inte gå på toaletten ordentligt för att han aldrig städade våran låda.
Det var inte lätt att få tag i vatten heller, varje dag var en kamp för att hitta mat och drickbart vatten. Inte kunde vi springa av oss vår kattungeenergi heller.
Nu har vi kommit till två snälla personer som vill hjälpa oss att bli bättre. Vi är överlyckliga och kan inte sluta busa och spinna! Vi får jättegod mat och ren låda hela tiden! Men vi är fortfarande rädda för att kanske få sjukdomar, eller om vi skulle gå vilse och inte hitta tillbaka. Och vi tycker att det finns alldeles för många katter där ute som far illa, det finns ju redan 100 000 hemlösa kissar som vi där ute, därför tycker inte vi att det ska bli ännu fler.
Därför undrar vi om någon vänlig själ vill hjälpa till att bidra med en liten slant så att även vi kan få avmaskas, vaccineras, kastreras och ID-märkas som är alla katters rätt. Om det bara är en guldtia så blir vi jätteglada, för många bäckar små! (Tindra: Jag gillar inte bäckar, då blir man ju blöt.. usch)
Hör av er om ni vill hjälpa till: 0739-567496, 0762-286820
ulltotten@live.se, stampe75@hotmail.com
Det finns en ny sajt - Djurannonser. Lägg ut det där också. Blocket, tidningen, affären osv. Lycka till!
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Tack för tipsen!
Jag la in annonsen också här under: Vi söker ett hem.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Tack så jättemycket! 

putt

Men det är väll int eomplaceringshjälp som behövs? De har ju kommit till ett nyt hem som har tagit över ansvaret för katterna och ber om ekonomisk hjälp? "snurrig"

Nej, vi är stödhem åt dessa katter och de söker hem.

putt
Har ni försökt att vara jourhem till en förening? Då kan ni få stöd för kastreringen.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

Ja vi är jourhem åt KKS och har redan 5 katter här hemma från dom, utöver dessa två som vi fick nys om privat. Vi väntar på svar från KKS nu om dom vill hjälpa till. Djurens vänner ville inte ställa upp.

putt

Vad gott att missarna fått komma hem till er….känns oerhört skönt att dom är räddade från det förra stället..puttar upp tråden!

putt
putt för kissarna
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....