Hittekatter iFokus

Hittekatter

Etikettövrigt-kattrelaterat
Läst 1592 ggr
Hawknestgrove
0

Korstågsriddare sökes!

Har börjat att maila till blocket, trodde i min enfald att det skulle gå snabbt att ta Västra Götaland, men bara göteborg tog mig över en timme! Sedan så tillkommmer tiden som går när man svarar. Blocket är ju uppdelat i exempelvis Göteborg, angränsande kommuner och hela riket när man söker. Bara Göteborg var 36 mail jag fick iväg och då koncentrerade jag mig enbart på dem som tog under 300 kr. Så vill någon ta angränsande område? Jossan håller i denna sak, gå in på tråden "En fråga"

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

JosephineF
0
#1

Kan sätta in detta i den här tråden också. Dessa län/områden enligt Blockets uppdelning är redan täckta;

Västernorrland - -Jossan- Kalmar - Katter_e_mitt_liv Örebro - Milka Värmland - Milka Södermanland - anebit Göteborg - GunillaH Skaraborg - Landfreak59

Fler som vill åta sig "sitt" län/område? =)

Dessa är "lediga":

Norrbotten
Västerbotten
Jämtland
Gävleborg
Dalarna
Västmanland
Uppsala
Stockholm
Östergötland
Älvsborg
Jönköping
Gotland
Halland
Kronoberg
Blekinge
Skåne

Alexej
0
#2

Då blir det Skaraborg för mig!Oskyldig

Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus

anebit
0
#3

Vill bara påpeka att man ej behöver bo  i det län som man kollar upp på blocket och mejlar till.

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Lena
0
#4

Jättebra jobbat av er! Just nu sitter jag själv i tidsnöd. Jobbar lite för mycket och är sällan hemma. Får ta ett tag senare när det blivit lite bättre.

#0 Hemskt att det ska vara så många annonser av det här slaget. Sedan kommer alla andra annonsforum där det är ännu värre, inga regler alls för pris eller ålder på kattungar.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Erika91
0
#5

Jag kan ta Gotland också..

JosephineF
0
#6

UPPDATERING

Dessa län/områden enligt Blockets uppdelning är nu täckta;

Västernorrland - -Jossan- Kalmar - katter_e_mitt_liv Gotland - katter_e_mitt_liv Örebro - Milka Värmland - Milka Södermanland - anebit Göteborg - GunillaH Skaraborg - Landfreak59

och dessa är "lediga":

Norrbotten
Västerbotten
Jämtland
Gävleborg
Dalarna
Västmanland
Uppsala
Stockholm
Östergötland
Älvsborg
Jönköping
Halland
Kronoberg
Blekinge
Skåne

Naquita
0
#7

Jag kan ta blekinge för de gör jag varje dag ändå i princip om jag hinner o har gjort ett år ungefär=)) härlgit om detta kna fortlöpa, de kan nog få iaf en del att få en tankeställare

JosephineF
0
#8

Toppen Naquita =)

Västernorrland - -Jossan- Kalmar - katter_e_mitt_liv Gotland - katter_e_mitt_liv Örebro - Milka Värmland - Milka Södermanland - anebit Göteborg - GunillaH Skaraborg - Landfreak59 Blekinge - Naquita

Lena
0
#9

SkrattandeKyssOskyldigFlörtGlad / Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Hawknestgrove
0
#10

Jag gör så här, jag kastar mig över alla som säljer under 300 kr. Snällt men vänligt.  Sen gör tidsbristen , att jag inte kan gå in mer än en gång /vecka och kolla. Man får ju en hel del svar, som även de skall besvaras…. Tipsar in hit då…

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Nicka
0
#11

Hej…

Jag är nästan alltid varje dag, inne på Blocket Gävleborg och tar mer än gärna den delen !! Hör av Er, så tar Jag den delen !

MVH/Nicka

JosephineF
0
#12

 Bra Nicka, då tar vi det området från Sonja36 som redan har 6 andra områden =)

**Västernorrland - -Jossan-
Kalmar - katter_e_mitt_liv
Gotland - katter_e_mitt_liv
Örebro - Milka
Värmland - Milka
Södermanland - anebit
Västmanland - anebit
Göteborg - GunillaH
Skaraborg - Landfreak59
Blekinge - Naquita
Stockholm - Sonja36
Uppsala - Sonja36
Jämtland - Sonja36
Västerbotten - Sonja36
****Halland - Sonja36
Jönköping - Sonja36
**Gävleborg - Nicka Skåne - MorganP Dalarna - Maria83

kvar:

Norrbotten
Östergötland
Kronoberg

Erika91
0
#13

Någon som kan ta de tre sista områderna? Oskyldig

Nicka
0
#14

OK !!

Undrar bara när/vilket datum Sonja skickade sist ?? Onödigt Om det blir dubbletter !!

Annars börjar Jag från & med NuFlört

ÖNSKAR ALLA ANDRA LYCKA TILL

Kanske Jag kan ta NORRBOTTEN, beroende på HUR många man måste svara ?? Börjar nu med Gävleborg, så skriker Jag till Om Jag fixar Norrbotten också !!

JosephineF
0
#15

#14 Ta från idag du så slipper du skicka dublett, då blir nog folk som galna =)

Ni är så duktiga allihopa! Vilket engagemang! =)

OBSERVERA att denna tråd går parallellt med tråden En fråga. Så inte ni missar någon info. Försöker sätta in i bägge när jag uppdaterar områdena..

Hawknestgrove
0
#16

Underbart Nicka! Du är en pärla!!!! Hittar du mallarna? Annars så mailar jag dem till dig om du kan ta emot wordmallar. Men var beredd på att få elaka svar också, där är det bara att vara snäll, snäll, snäll….. Välkommen, förresten!!!!!!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Nicka
0
#17

Oj, Oj, Oj….Nog får Jag svar alltid Glad…Men det är ju BRA…hihi…trodde Jag skulle bli mer ledsen, Men ICKE DET…Jag tänker på djurens bästa !!

Här kommer ett långt svar…Vet inte än ? HUR Jag ska svara på detta ?? Men det ska säkert lösas, senast imorgon. Tar tacksamt mot Er hjälp !! Dax att gnugga geniknölarna nu..hihi..

LÄS OM NI ORKAR ??…………………….

hejsan.

Själv har jag angagerat mig i djur, då främst hundar i många år. Har jobbat med djurskyddsföreningar m.m.
Här är vi mycket noga med vilka som får köpa djur och annat. Och personligen sätter jag inte värdet på varken hund eller katt genom priset.
Jag ser till familjen och hur hunden eller katten kommer att få det och vi säger även nej då vi märker att det inte är rätt.

Detta med omplaceringar gör vi helt ideelt.
och då dessa katter skulle avlivas den 23 Maj, så provade vi att ta in dem för omplacering.
Hellre 200:- än en död katt.
Många som vill ha djur har inte råd med dyrare summor, men det betyder inte att djuret får det sämre. Så länge de vet att djuret behöver veterinärvård mm.

Men att ta ca 1500:- för en katt, det skulle jag aldrig betala själv. Och det beror inte på att jag har dåligt med pengar eller att jag skulle slänga ut katten. Jag tycker helt enkelt inte att jag vill köpa en så dyr katt. För som du skriver, så har vi grymt mycket katter idag. Katten kommer aldrig att få det värdet eller den statusen som många vill. Det bara är så.
Sedan är jag djurälskare i alla fall.
Vad vi skriver i våra kontrakt med våra köpare är just mellan ********* ******** och Köparen.
Så det går jag inte in på vilka krav vi har.
Men då vi är mycket noga, så säger det sig självt att vi inte säljer till första bästa ställe.
Men med 20 avlivningshotade katter, då är jag glad över om de så tar dem gratis, huvudsaken är att jag vet att katterna får ett bra hem.
200:- tar jag eftersom jag lägger ut allt från egen ficka, även veterinärvården, mjölkersättningen till kattungarna, kattsand, fällar m.m.
Allt arbeta och annat, så skulle katterna hamna på 1000:-/st.
Och som du säkert har förstått så är dessa katter från ett ställe där de har gått in och ut som de vill. De är alla dräktiga och många är väldigt skygga. Detta är inte bara alltså. 20 katter i ett nafs, då vi egentligen inte hade möjlighet att ta in en endaste. Men vi gör det för att vi månar om djuren och vill att de ska få det bra.
Men jag gör det jag tror på och så får andra göra det de tror på.
Jag har alltid gjort en massa för djuren och har ofta fått mycket skit från nära och kära, för jag gör så gott som allt gratis. Men jag gör det för att jag vill och jag mår bra av att se andra glada. Till och med skänker hundvalpar för ca 9000:-(renrasiga med stamtavlor) till assistanthundar. Bara för att jag vet att det behövs. Men även de vovvarna får det bra.
De djuren som far väldigt illa, är oftast hos välbärgade personer som låter sin hund/ katt vara en prydnad. Vilket liv är det?!

Tycker du att du kan mäta djuren i pengar på det viset?
Och vad menar du då att de är värda.
Bara för att de betalar 1500:- tror du att de är snällare mot djuren då?
Jag är såpass gammal att jag har barnbarn och har haft hund i över 30 år. Har kennel  och möter även puckon som vill köpa valp helst gratis.
Även på min kennel så ligger jag lägre än många andra uppfödarkollegor gör.
Men mitt mål och syfte är fina djur, till bra seriösa hem. Inga ockerpriser, För det gynnar inte djuren i slutändan ändå.
Så jag är en person som oftast ser vad folk går för.
Sedan finns det manipulativa människor, men de råkar vi alla ut för någon gång.
Köp en katt så gör även du en god gärning om du är såpass mån om att de ska hamna rätt. Att maila en massa, tycker jag är fel, ring i stället, så kan vi talas vid.
************

JosephineF
0
#18

#17 Just den annonsen skulle inte jag haka upp mig på. Okej, 200 kronor är lite, men motför avlivning är alternativet bättre. Så jag skulle bara skriva något i stil med, tack för svaret, skönt att höra att ni engagerar er för katterna och hoppas alla får ett gott hem. Det känns inte som särskilt oseriös omplacering i just det fallet. Jag mailar personligen bara privatpersonerna som oftast vill se ett snabbt slut på sitt "elände". Vi måste ju göra en gallring bland omplaceringarna också, i detta fall känns 200:- rätt rimligt ändå då det är så pass många katter och så akut.

Nicka
0
#19

Tack Jossan för Ditt svar !!

Tänkte samma tanke, som DigGlad..Skriver något trevligt tillbaka..Det är hon värd flera gånger Om.

Hawknestgrove
0
#20

Ett bra svar du fick Nicka! det enda jag gjorde här, var att ta bort ställets namn, satte dit små stjärnor i stället! PUL, du vet….. JAg vet inte hur ni andra gör när ni svarar, men jag brukar nämna, att jag är härifrån( lägg in länken), men absolut inte i det första brevet. Då brukar jag välkomna dem in hit, för att kanske få en bra lösning och hjälp och stötta av oss härinne. Personligen så mailar jag alla som säljer under 300 kr, för att 300 kr är, vad jag vet, priset för en laboratoriekatt. Visserligen köper inte forskarna av privatpersoner, men ändå. Rätta mig om jag har fel…..Det enda jag blev lite sur  på i det svaret du fick var det där gamla vanliga "om du är så himla mån om katten kom och köp den själv då" Finns flera varianter på det svaret. Nicka, när de opponerar sig mot att du mailar, säg bara att det är faktiskt det minst störande sättet att ta kontakt och att störa är det sista du vill….

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Nicka
0
#21

Go'morronGlad

Ja det är sant GunillaFlört..Jag xxx'ar i fortsättningen !! Jag tar inte illa vid Mig, av svar Jag får…Nej Då !! Jag älskar att hjälpa katterna…300:- tycker Jag själv är billigt, förstår inte hur folk tänker ?? För kattmat och annat som hör till, är inte det billigaste..Ibland går det inte ihop ??

Jag skrev ett fint svar till henne igårGlad…Och hon skickade genast tillbaka…hihi..Då var hon Jätte-Glad !! Så det löste sig på bästa tänkbara sätt.

JosephineF
0
#22

#21 Vad bra Nicka =) Det är precis din positiva inställning som behövs till detta =)

JosephineF
0
#23

Uppdatering

**Västernorrland - -Jossan-
Kalmar - katter_e_mitt_liv
Gotland - katter_e_mitt_liv
Örebro - Milka
Värmland - Milka
Södermanland - anebit
Västmanland - anebit
Göteborg - GunillaH
Skaraborg - Landfreak59
Blekinge - Naquita
Stockholm - Sonja36
Uppsala - Sonja36
Jämtland - Sonja36
Västerbotten - Sonja36
****Halland - Sonja36
Jönköping - Sonja36
**Gävleborg - Nicka Skåne - CarolineO Dalarna - Maria83 Kronoberg - MorganP

bara dessa kvar:

Norrbotten
Östergötland

Lena
0
#24

Vad duktiga ni är! Så bra det har gått! :)

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Nicka
0
#25

Jag tar Norrbotten också !!

Gör det när Jag får klar-teckenFlört

Faxlin
0
#26

Ni är så duktiga. Tyvärr kan jag inte ta åt mig något då jag har fullt upp med iFokus. Tyvärr.
Men med min sjukdom och allt som bara blir värre, måste jag tänka lite på mig också mitt i allt.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Erika91
0
#27

#26 Det är ju klart att du måste tänka på dig också!

anebit
0
#28

Åsa,   vi är 622 medlemmar nu som kan ta hand om blocket så du kan ta det lugnt. Du gör så mycket ändå….

Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

JosephineF
0
#29

Uppdatering

**Västernorrland - -Jossan-
Kalmar - katter_e_mitt_liv
Gotland - katter_e_mitt_liv
Örebro - Milka
Värmland - Milka
Södermanland - anebit
Västmanland - anebit
Göteborg - GunillaH
Skaraborg - Landfreak59
Blekinge - Naquita
Stockholm - Sonja36
Uppsala - Sonja36
Jämtland - Sonja36
Västerbotten - Sonja36
****Halland - Sonja36
Jönköping - Sonja36
**Gävleborg - Nicka Norrbotten - Nicka Skåne - CarolineO Dalarna - Maria83 Kronoberg - MorganP

bara Östergötland kvar nu!!!!

Nicka
0
#30

Jag har avverkat Norrbotten redan…Men fortsätter varje dag, tills Ni säger STOPP…Om det blir stopp ?? Hmm? Kör så det ryker i tangentbordet…Ha Det Gott Alla !!

Hawknestgrove
0
#31

Nicka, du är gulligast i världen, nästan förutom mina katter…..Sedan så när du har betat av Nicka, så går det fortare. Jag går in en gång i veckan sedan , för de man besökt är ju redan markerade. Kul att du fick ett så gulligt svar igen, det är sånt som värmer! Ingen som kan ta Sista landskapet?

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

JosephineF
0
#32

Nu är hela Sverige täckt! Det som fattas nu är om någon vill ta sig an ett av Sonjas sex områden;

**Stockholm - Sonja36
Uppsala - Sonja36
Jämtland - Sonja36
Västerbotten - Sonja36
**Halland - Sonja36 Jönköping - Sonja36

Hojta till isf! =) Och applåd till alla som har ett eller flera områden!

Hawknestgrove
0
#33

Som jag skrev i en annan tråd, jag tar gärna över Halland också för att lätta på bördan!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Naquita
0
#34

den dagen vi slutar är när vi inte behövs mer;) (eller datorn krachar haha)

Hawknestgrove
0
#35

Nu har jag tagit Halland. det var inte många….

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

JosephineF
0
#36

Västernorrland - -Jossan- Kalmar - katter_e_mitt_liv Gotland - katter_e_mitt_liv Örebro - Milka Värmland - Milka Södermanland - anebit Västmanland - anebit Göteborg - GunillaH Halland - GunillaH Skaraborg - Landfreak59 Blekinge - Naquita Östergötland - Naquita Gävleborg - Nicka Norrbotten - Nicka Skåne - CarolineO Dalarna - Maria83 Kronoberg - MorganP Stockholm - Sonja36 Uppsala - Sonja36 Jämtland - Sonja36 Västerbotten - Sonja36**
Jönköping - Sonja36**

Har bytt från Sonja36 till GunillaH på Halland. PM:ar Sonja också så hon inte missar det. Tack Gunilla!

ormizen
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#37

Förlåt en total okunnig person,  men vad är det ni maila Blocket om ? Jag kanske skulle kunna  hjälpa till?

Naquita
0
#38

#37 du får gärna ta över mina landskap då jag inte alls hunnit med blocket på säkert ett halvår:( Du kan få mina mappar och läsa igenom dom så ser du vad bvi försöker ändra, kattens status:) om du har någon mail?

Lena
0
#39

#37 Vi mailar Blocket om vi hittar en olämplig annons. T.ex där någon säljer katter under avlivningshot, för unga kattungar, tar för lite betalt etc. För att göra det hanterligt har de som kännt sig manade delat upp landet mellan sig. Nu har det här arbetet legat lite i träda, men det vore kanon om det kunde återupptas.

//Lena

//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"

Kurran
0
#40

vill inte på ngt sätt kritisera det arbete som det ligger i att börja maila en massa med ett bra budskap men när det ändå mailas varför inte också ta med annonser där det är uppenbart att något gått över styr som t ex en massa katter som man vill bli av med. Dessutom skulle det behövas att någon kollade Eniro som är värre än Blocket.

Det skulle också behöva skickas en del mail till flera som söker en katt för det är minst sagt märkliga egenskaper som man söker ibland.

När jag sett att man säljer kattungar som är under 12 veckor och/eller när jag anar att man har många katthonor som får kull efter kull mailar jag till annonsörens hemkommun som ett djurkyddsärende efter att jag tagit fram namn och adress på den som säljer katterna. Från kommunerna har jag hittills fått bra respons utom någon enstaka. Jag mailar också om jag tycker att det ser märkligt ut på något annat sätt.

För att få lite fakta har jag ibland ringt och låtsats vara spekulant.

Men alla sätt för att försöka få det bättre för alla våra vänner bland katter som far illa är bra och ju fler som engagerar sig desto bättre.

Kurran
0
#41

Ett exempel på vad jag menar med kattungar som far illa trots att man iaf tar en betalt. Tyvärr går det inte att ringa på angivet tel nr. Jag vill inte maila av vissa personliga skäl som har anknytning till Tullinge. Men kanske finns det ngn annan som kan agera spekulant och på så sätt få reda på var det är som kattungarna finns.

http://kopochsalj.eniro.se/query/sort/-fulldate/category_id/9040000/type_label/S%E4ljes/district_code/1/id/A20943636/ordernr/-1/what/gti_info

Hawknestgrove
0
#42

Ja jag har för mig, att vi till slut kom underfund med att det är bättre att prata med huvudet än med bakändan, för att använda ett finare ord. Att maila till enbart annonsörerna visade sig vara ett Sisyfosarbete. Däremot, så har de, som orkat med och haft tid, anmält annonser och det med framgång. jag och Puma har ju fullt upp med Tradera nu, så vi hinner inte med! Tycker mig känna igen trevligt folk därifrån…. Gunilla.H här inne, Hawknest på Tradera….Så alla som känner och har  tid, anmäl anonser, som verkar felaktiga!

The Owls are not what they seem

de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

 

Kurran
0
#43

Visst är det bättre att ringa men just i detta fall går det inte att ringa för telefonnumret är inte i bruk eller så är telefonen alltid avslagen.