Aishas ungar!
Detta är fortsättningen på tråden "Online förlossning" Här får ni som vill följa ungarnas utveckling.
Nu har Aishas "indiankull" fått namn. Första killen får heta Jacy betyder: Moon på indianspråk. Andra killen får heta Pezi betyder: Grass på indianspråk. Tredje killen får heta Yas betyder: Snow på indianspråk. Fjärde killen får heta Nitis betyder: Friend på indianspråk. Femte killen får heta Delsin betyder: He is so på indianspråk.
Jag försöker att uppdatera med nya bilder ganska ofta dels tycker jag om att fotografera "särskild katter" och sen kan det vara kul för er att se lite söta indianpojkar och följa deras utveckling :-)

hahah inlägg nr 10 den bilden va sååå söt ser värkligen ut som att han funderar ^^

Vilka underbara bilder Katja! Fantastiskt fina är de, och vad duktig du är på att fota. 

Såna söta små kisungar
Så gulliga bilder
å gösses bra röda kissar med :) söta blir ju så avis :P
åh vilka sötnosar!!!
Kan man kanske få se bilder med kattungarna tillsammans med sin mamma? De är nästan mysigast tycker jag:o)
ååå så vackra rödingar!!
#14 Ja, visst funderar han han är nog lite av en filosof ;-)
#15 Tack, jag försöker inte det lättaste att fota djur som rör på sig hela tiden, men övning ger färdighet.
#18 Jag tycker också om bilder där hela familjen är samlad. Aisha var lite småsur igår och ville inte vara med på bild :-) Jag ska göra nytt försök idag så håll utkik!
Jösses, jag kommer på momangen säger jag bara. Gu så sött.
//Pia

vilka fina bilder….. är det lätt att se skillnad på ungarna?… ser ju vissa färgskiftningar…..jag lurade mej själv med en kull kattungar där 2 var ruskigt lika… men sen trodde jag mej ha funnit lösningen: att den ena hade vit svanstipp… men sen visade det sej att det hade även den andra…..ser idag ingen skillnad på bilderna men det var VISSA små olikheter i ansiktsteckningen….
du gör ett jättejobb! Heja Heja!
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/

inlägg 25# Gud va häftigt när mamma katt bär dom i munen har aldrig sätt de förut :D
Kmr bli svårt o skiljas från odm va;)?
ska du behålla någon?

Gud så söta bilder 
#30 Du är så välkommen :-)
#35 Första dagarna kan det vara svårt att se skillnad på ungarna, men efter ett par dagar är det lättare. Jag ser skillnaden iaf.
#36 Jag har fler bilder när mammakatt bär dom i munnen. Jag har inte heller sett det på bild förut så därför tänkte jag att det skulle vara kul att föreviga det. Det var ganska svårt att skiljas från första kullen som jag hade här, men den här gången tror jag att det blir lite lättare. Jag kan ju ta nya hittekatter efter dessa och på så sätt kan jag hjälpa fler katter. Vi får se om det blir någon katt till jag har ju "bara" 2 egna;-)
super fina kort! Jag är usel på ta kort du har ju lyckas med alla kort jag får vara glad om jag lyckas med 1 kort och då har jag jagat runt med karmran hackihäl på katterna. :S
#39 Tack. Jag har mycket tålamod när jag fotar jag får också jaga katterna eller iaf vänta tills dom är på humör för att fotas och det brukar ju ta ett bra tag hehe…och alla bilder blir inte perfekta utan jag plockar ut dom jag tycker är finast.

glömde säga: jättefina ovanliga namn…. har du tillbringat lång tid att finna dom?…..
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
#41 Näe, finns massor av bra sidor på internet. http://www.behindthename.com/ jättebra sida.
Sen kollade jag på http://www.snowwowl.com/swolfNAnamesandmeanings2.html
och så en till http://www.cats-central.com/cat-names/native_american_cat_names.html på den här sidan kan du även läsa "katthoroskop"
Oj så mycket fina bilder på dessa röda små sötnosar med vacker mamma! Man bli rju alldeles matt ju! :) Tusen tack för att du bjuder oss på ett sådant bildkalas!
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
#43 Vad kul att du tycker om bilderna jag blir så glad :-)
#44 haha…kul med beundrare. Nog kommer dom att bli riktiga hjärtekrossare och mamman hon är så snäll med bra temperament.
Röda kissar brukar av någon anledning ha lättare att hitta fina hem…..Så det går nog bra!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
3 av ungarna har börjat öppna ögonen. Alla ökar i vikt som dom ska. Börjar bli riktiga bollar. Mammakatten tar väl hand om dom. Stackars mammakatt hon har fortfarande svart gegga i öronen (hon hade öronskabb när hon kom hit)

med en så vacker mamma kan det inte bli annat än fina ungar!!grattis o lycka till.kram sandra

Hur mår småttingarna? :-) Hur gamla är de nu? Jag fick 4 ungar i förrgår här!
Jaså det fick du Malin.
Hm när får vi se dem.
Jenna;)

Haha, startar upp en ny tråd så fort jag har foton. :-)
Ja gör det fort
Nyfiken så jag spricker
Ungarna växer och mår bra nu är dom 5 veckor. Ungarna har börjat gå på låda, men lite olyckor händer då och då ;-) 3 av ungarna är jättenyfikna på mat 2 är lite mer försiktiga. Ungarna är busiga, charmiga, lekfulla och nyfikna. Mammakatten mår bra hon har ökat i vikt (hon var ganska smal när ungarna föddes) Mammakattens öron ser bra ut (hon hade öronskabb när hon kom hit)
Nu är det dax för en massa nya bilder. Jag skulle ha gjort detta för ett tag sen, men bättre sent än aldrig ;-)

oooooooh va söööta ^^
inlägg nr 70 den bilden va ju så söööt :D
kmr dom att ha blåa ögon hela tiden lr försvinner det ju äldre dom blir?
Hoppas att dessa bilder räcker ;-)
#91 ögonfärgen ändras sen.

Sååå söööööta, jag är kär i den lille Isbjörnen!!
#95 jag förstår dig jag är kär i alla och mammakatten är såååå söt

Men vilka härliga foton!!!! Är det du som tagit alla underbara kort??! Mamma katt har de vackraste ögon jag sett!! Förälskade mig direkt i dem!! Vilket djup! De såg rakt in i hjärtat på mig!! #56 Hon ser så stolt ut! Och det skall hon vara med sådana vackra barn!! Nosgos!! 
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady

De kommer gå direkt tror jag, fantastiskt fina! :-) Hur många blev korthåriga resp. långhåriga? :-)
#97 Tack, jag har tagit alla kort. Mammakatten är väldigt vacker hennes ögon ser ut som guld. Hon är mycket duktig och stolt mamma :-)
#98 1 långhårig och 4 korthåriga.
vilka fina bilder, och vilka vackra objekt, mammakatten är ju bara för vacker med sina ögon, och ungarna…Maggan47
Vilka fina bilder du tagit på dessa pussungar! Man blir ju galen, hur söta får de bli? Härligt att se hur de vuxit till sig.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
Vilka fantasiska bilder ni har tagit!
Helt underbara färger kattungarna har. Jag älskar alla tabbyvarianter! 
Man blir alldeles varm i hjärtat när man ser dessa underbara foton.
Kul att se dem.
De är för söta för sitt eget bästa.
Jättefina! Nästan helröda allihopa!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

81 o 83.. vilken skön ätstil…
86 jag SKA upp… så det så…
vilka skönheter de blivit…fast det var de ju redan från början….
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
Ja, visst är dom underbara tänk att jag får gosa med dom varje dag och pussa deras mjuka magar ;-)
Ja, visst är dom underbara tänk att jag får gosa med dom varje dag och pussa deras mjuka magar ;-)

Mera bilder vill jag se 
#108 Haha…det kommer ska du se. Snart har jag ett helt fotoalbum här.

Såna sötnosar
Inga mer gullbilder!!!!!!!!JAg står inte ut!!!!! Gunillaplågare!!!!!!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
#111 Då ska vi se till att du Gunilla får lite extra söta bilder ;-)

Men HERREGUD! såna gosbollar, man blir ju alldeles kattungesjuk……
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

#112 muahah ;)

Jag har en tråd till en med riktiga Simson"plågare"…en katt kvar…vackra Lovisa…http://web.comhem.se/pandora/
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
Nä usch vilka bilder. Tycker verkligen inte om
……. f*n va pussnödig jag blev hur kan det komma sig? ;)
Snacka om att vilja ha suck.
//Pia
#115 vill ha begäret kom av nån konstig anledning ;-) Sååååå söta.

Alla sådana här trådar där begäret after små pussgrodor gör att hjärtat slår dubbelslag! Jag gillar de där det står att alla är tingade så inga "dumma" tankar kommer…
Förstår inte hur man kan avboka en sådan pussgurkasom Lovisa! Vet hur bra boende de har så de är riktigt välmående.
Denna mamma Aysha är också en sådan plåga i "vill-ha"-tarmen!! Denna underbara utstrålning och med de ögonen som jag drunknat i för länge sedan.
Min syster har svårt att bestämma sig för katt och vet aldrig vem hon skall köpa/adoptera. Hela tiden blir katterna bortadopterade innan hon klarar av att besluta sig. Jag är mer ALLA…ALLA vill jag ha! Ser väl hur fin den är…och den…och den…och kolla den vad den är snäll!
Hmm! Jag har nog "samlar"tendenser????
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
#111 Här kommer nya bilder ;-)
Ungarna är 6 veckor. Livliga och busiga ungar som väcker mig kl:04.30 varje morgon hehe…dom kör race ca 1 timme och sen somnar dom. Ungarna brukar somna när dom står, sitter eller ligger ofta mitt i leken. Små bebisar orkar inte hålla sig vakna hur länge som helst :-) Alla äter tutte+vanlig mat riktiga matvrak är dom.
Stopp stopp jösses så vackert.
Vilka kissar wooooow
Jenna

Wow vilka bilder! :-) Vad fotar du med Katja?

gaaah du måste skoja DET VA DEN SÖTASTE SÄNGEN jag har sett!
ooh inlägg nr #136 den va ju så söt.
Du är riktigt grym på fotta!

Men gud i himmmelen så söta ungar och speciellt den här bilden. Det va de gulligaste jag sett….
.JPG)
Kastrering är Aoch O i arbetet med att minska på de hemlösa katterna

Men Gud så söta! Och vilken gullig säng..Blir ju helt chockad här!
Men herregud så underbara.
//Pia

Det borde vara förbjudet att vara så söt!

Underbara bilder på härliga katter!! Vad du har lyckats fånga dem bra!!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
#143 jag fotar med en digital systemkamera. Dom här katterna är fotovana haha…numera poserar ungarna när jag tar fram kameran.
Tack vad snälla ni är. Jag är inte duktig på att fotografera nybörjare med digital systemkamera, men det är kul att fota så jag håller på att lära mig. Katter är tacksamma objekt.

Jag tycker du är superduktig! :-) Du kanske vill bli lite fotograf på Akutgruppen? =) Vi har ju många missar med lite dåliga bilder på hemsidan.
#151 Jag fotar gärna åt Akutgruppen och katter är som sagt roliga att fota :-)

Woho! :-) Jag mailar dig om det!
Kat08ja det är ju jättebra träning också:))
//Pia
helt underbara bilder på supersöta objekt, vilka missar Maggan47
#154 Ja, jättekul ska det bli och som du säger bra träning :-)
#156 Jag försökte bara vara snäll och visa dig en gullig kattunge
Blev du glad?
Hm…..Snällt och snällt… Lika snällt som att gräva ner mig i sanden, smörja in mig med honung och låta myror slicka av det…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
#158 hihi…jag är på bushumör
Märker det…. Skämt åsido, helt underbara bilder. Just den där med docksängen…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Helt underbara bilder på dessa sötnosar. Vilken tur att jag precis har Aramiz och Athos här och i färskt minne vad små kattungar kan hitta på. Visserligen har de lugnat sig efter kastreringen men busiga är de fortfarande men otroligt charmiga.
Ju mer jag lär känna av människorna dessto större blir kärleken till djuren
Ja, visst är dom busiga dessa små :-) Just nu har jag 2 st som använder mig som klätterträd. Klorna känns som små nålar, men det bryr jag mig inte om ;-) Katterna måste få ha roligt. Nu har 3st börjat använda sängen (alla får inte plats) 2 sover på mattan bredvid sängen.
Lilla sötnos
Funderar lite
Måste posera lite för snart är vi bokningsbara ;-)
Jag är jättesöt :-)
Jag är den ljusaste av oss ;-)
Tror ni att någon vill ha mig?
Jag var bara tvungen ;-) Bilderna är tagna idag den 14/5-08 Kramar/Katja

Gud så vackra foton!!! Måtte du aldrig sluta fota!!! Fotot när h*n tittar på oss i spegeln är bara så läckert!
Kan du inte sälja fotona till kalender eller vykort?? Kan dra in många pengar till katter i nöd där!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
# 164 Tror du verkligen att någon skulle vilja köpa mina foton?
Jag blir lite blyg här nu. Ja, visst vore det en bra grej att få in pengar till katter i nöd. Just det jag ska börja fota åt Akutgruppen så då gör jag dom en tjänst iaf :-) Det blir inga pengar, men förhoppningsvis får katterna säljande bilder så att det blir lättare att hitta ett hem åt dom. Kul ska det bli :-)
Ja dina foton är ju jättefina!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Tror du någon vill köpa mina foton?? Hur brukar karlarna svara?? Sover Dolly Parton på rygg? Ursäkta en mycket DÅLIG jämförelse men det är så uppenbart att någon skulle vilja köpa dina foton! De är UNDERBARA!!!! Födelsedagsfoto! Påskfoto! You name it!
Kunde du trycka upp vykort så låt Morgan och kompani testa att sälja dem på deras marknader…du skulle inte ha ett kort kvar med dig hem! Jag lovar! För jag skulle köpa dem på studs…allahopa!!
Egentligen skulle du lägga in någon typ av vattenstämpel på korten när du lägger dem så här öppet för de är stöldbegärliga! Känner hur det kliar i mina fingrar…hur är det inte då med andra mindre nogaräknade personer. De kan göra pengar på ditt arbete…
Kram på dig och våga våga!!! Jag tror stenhårt på dig!!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
#164 #166 Tack det var snällt sagt
#167 Tack, tack du är för söt :-) Tyvärr vet jag inte hur man lägger vattenstämpel,logga på korten.

#169 Det borde du kunna fråga inne på datorn.ifokus?? Någon där inne borde kunna det…
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
Ja eller på foto
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

Prova och lägg ut foton inne på djurfoto och se vad de säger…garanterat bara positiva utlåtanden!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
#170 Bra idé. Jag ska fråga.
Nu har jag ställt frågan ang. vattenstämpel/logga i Dator.ifokus och bildredigering.ifokus. Få se om jag får några svar!

Det får du säkert. Jag skulle gråta krokodiltårar om någon "snodde" din talang och gjorde sig ett namn på dina bilder!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
Du kan söka efter loga pensel i gimp inne på bildredigering. (logga felstavat därinne) Kanske du kan få ett svar, själv använder jag photoshop.
//Pia
#177 Tack för tipset jag är helt nybörjare när det gäller Gimp också, men jag ska prova :-)

NEJ NEJ NEJ STOPP INGA FLER BILDER NU !!! jag klarar inte sånt här, det kliar i hela kroppen av abstines …. herregud hur söta får dom vara utan att det ska vara förbjudet 


Och den lilla vaniljbullen …… ja jag erkänner jag är KÄR !!!! 

#179 Haha…klart det ska vara massor av bilder. Jag kan inte låta bli att fota har abstinens hela tiden. Haha…Vaniljbulle 
Underbara bilder på underbara kissar
Ja hur söta som helst! OCh som sagt, du är jätteduktig!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....

jättefina foton på jättefina kissar!
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
Lite uppdatering ;-)

Delsin

Delsin

Nitis

Delsin

Pezi

Jacy
Yas

Ayasha

Ayasha

Men JÖSSES!!! Vilka underbara foton…IGEN!! Du tar kål på oss härinne!
Självklart skall du göra vykort! Vem skulle inte köpa dina kort? Du skulle sälja slut direkt!!
SKÖÖÖNT att du satt en "stämpel" på fotona nu! De där är stöldbegärliga!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
#185 Tackar. Jag kommer att lägga upp mera bilder sen på. www.katjafoto.webs.com
Ungarna är 8 veckor alltså snart bokningsbara (efter 1:sta vaccinationssprutan) Mammakatten blir bokningsbar efter kastrering och id-märkning så om några är intresserade kan ni ta kontakt med www.akutgruppen.com
Så fina! Frestare där….Tur att jag har tre katter och en sambo som håller mig på jorden…..
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
vilka fina bilder, blir helt matt Maggan47

Ohh, jag älskar röda katter. De är sååå vackra. Unganra var underbra helt enkelt. Men mamma katt…ohh, vad hon är vacker.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Oh hjälp! Vad söta bilder!
Ja visst är dom vackra allihopa och dom doftar gott. Snart blir det "sniffa kattmage och gos" för mig ;-)

#58 Haha, kattungen till höger ser verkligen munter ut! ;-). Men vilka sötnosar du har!!!

Jag saknade dock gästboken på din hemsida…tänkte skriva att jag varit inne och tittat…gjorde det i bloggen istället. Kram!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
#192 Ja eller hur ;)
#193 Sorry, men nu fungerar den :) så skriv så mycket du vill ;) Kul. Hoppas alla skriver mycket!
Också varit inne och kluddat….
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Superfina bilder!
Jag tycker absolut att du ska försöka sälja dem. Kolla om du kan sälja via Matton (www.matton.se), min brorsa säljer massor av bilder hos dem och dina kattbilder kan konkurrera med det de har utan problem.
Det är våra fel och brister som bevisar att vi är mänskliga 🌺
De där där fick du ett tips! kör på1 Allt att vinna, inget att förlora
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
#195 Jag såg det :) och jag har svarat.
#196 Tack för tipset! snällt av dig. Fina bilder jag blir lite
tack så mycket för kommentaren.
Snart blir ungarna bokningsbara på söndag är dom 9veckor. Jag har ordnat chaufför (en kompis till mig) som ska köra oss till veterinären på onsdag nästa vecka ungarna ska få sin första vaccinationsspruta :) Och vad stora dom har blivit :) mycket busiga, charmiga ungar med bra temperament. Nu finns ungarna och mammakatt Ayasha med på akutgruppens hemsida www.akutgruppen.com med bilder och allt. Även Queen Nala som bor här tillfälligt har fått nya bilder :)
Kram/Katja
Lycka till med nya braiga hem!
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Ja, tur att jag får träffa blivande köpare 2 gånger innan flytt. Då bildar man sig en uppfattning. Jag ska be att dom mailar eller ringer till mig och uppdaterar med bilder på mamma/ungarna ;) så lätt ska dom inte komma undan haha…
Nägra nya bilder på ungarna och mamma finns på min hemsida www.katjafoto.webs.com
För er som som har följt tråden eller bara vill kolla. Har fotat nästan varje dag :) jag har så svårt att låta bli.
Kram: Katja
Tänkte bara meddela att Nitis har fått en intressent :) Vad kul vi ska träffa dom imorgon fredag :)
Igår fick alla ungar sin första vaccinationsspruta :)

dom är superfina….kul med intressenter!… fast det vore ju konstigt om det inte fanns det till dessa små charmtroll…
våga vägra golf o fiskbullar o håll dej in i det längsta med facebook
http://juliafnulia.blogspot.com/
Förresten jag har glömt att berätta att Delsin får stanna hos oss :) Jag ville behålla mammakatten, men min lilla pojke Flammy är livrädd för henne dom 2 kommer inte alls bra överens :( jag har provat med allt. Flammy sitter bakom tvättkorgen och vägrar komma fram :( så då bestämde vi att Delsin får stanna här. Delsin är ändå den som tycker om oss mest. Han tror att jag är hans andra mamma han piper så fort han ser eller hör mig. Lilla gosetroll :) Så nu har jag 3 killar :)

Vad roligt att intressenterna börjar ramla in!!
Ännu roligare att du behåller Delsin. Då hoppas jag på att få fortsätta följa honom fotoledes. Det blir kul!!
Jag har också tre killar. Hur kul som helst! Det bästa jag gjort någonsin.
Lycka till!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
Jag gjorde rätt beslut när det gäller Delsin :-)
#206 Absolut foton kommer med jämna mellanrum :)

Familjefoton! Kattfamiljefoton då menar jag…
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
#208 ja självklart kattfamiljefoton jag fastnar inte på bild haha…
Yas kommer att bli bokad. Han hade besök kl.08.00 imorse. :-)
Egatligen kom paret för att titta på Jacy, men fastnade direkt för Yas :-)

Knäckande söta foton! IGEN!!!! Underbart!!!
-> Kastrera och id-märk <- \>^..^< CatCrazyLady
Nästa vecka ska stora bebisarna flytta. Nästan alla är bokade. Yas, Nitis, Delsin och en tjej ska komma och titta på Pezi på torsdag :) Jacy är fortfarande ledig, men jag tror att han har en intressent :)

Så söta bilder, på söta katter 
Nu har ungarna fått sin 2:a vaccinationsspruta. Jacy&Pezi flyttar imorgon till en jättetrevlig tjej :) Nitis flyttar imorgon till ett trevligt par :) Yas flyttar på torsdag också till ett trevligt par.
Lycka till små bebisarna pussar och kramar:Katja
Aww. Jag som ville bildbombas med ännu fler bebis-bilder! De är så söööta.
Lycka till i livet, sötisar!
Jaa lycka till i era nya hem.

Helt underbara foto!!
Är alla missarna bortlovade?
#218 Tack
#219 Alla missar har flyttat till sina alldeles egna hem, men om du tittar under tråden Nya unga så ser du vilka ungar jag har idag. Ungarna är bara 2veckor, men dom kommer att bli bokningsbara när dom är 9 veckor =)
Nu har jag startat en ny tråd som heter Delsin växer. Vi behöll honom =)