Sitter och funderar
Tänk er jag sitter och funderar och retar upp mig. Här hittar myndigheterna på att katter ska ha matskålar på olika höjd så att de som är lägre i rang ska kunna äta i lugn och ro samtidigt med de som är högre i rang. Även om man gör så så kommer ju de som är högre i ranf´g att gå till dessa matskälar också - kan ju vara godare mat där. Bland de vilda kattdjuren har de som är lägst i rang alltid fått vänta.
Nu tycker myndigheten att de varit så duktiga som har kommit på denna fantastiska idéen och nu är det tydligen att det ska vara så. Tror nog att vi som kattägare och -älskare har koll på att våra katter äter trots att de har matskål på samma ställe.
Tänk om myndigheten istället tog tag i så allvarliga bitar som att många katter mår dåligt ute och att en hjälp för dessa kunde vara ID-märkning. Men se det gör man inte. Kan det bero på att de som hittar på de olika föreskrifterna själva har djur som de tar hand om i hemmet och sitter där och tittar och får en idé när katterna beter sig på olika sätt. Katterna ute i hemlöst tillstånd har de aldrig sett.
Ni ser det är inte bra när lilla Leffe försöker använda hjärnan, men arg blir jag

Jag tycker det fungerar väldigt bra när du använder hjärnan. Och jag tror du har en poäng där. De kommer på en massa onödiga saker som inte alls hjälper våra små vänner medans massor går ute och svälter till döds. Vem ställer ut matskålar till dem i olika nivåer?
Vem ser till att de får mat varje dag? Vem bryr sig om att de inte fryser och är blöt. Att de får vård när de blir snuviga. Slipper parasiter och sådant.
Att du blir upprörd över detta är du inte ensam om.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Jag vill bara tala om att jag ringde jordbruksverket för ett tag sedan ang kattärende. Denna sk kattspecialist hade ingen katt och hade aldrig haft.
Ingen dum tanke du sitter och funderar på Leffe. Du får en att tänka till också.
Detta låter som en person som inte har någon kunskap om djur egentligen. han har säkert varit hemma hos en god vän och sett dennes katter och fått en "genialisk" idé.
Men vissa skitsaker ska bestämmas och sätta regler på men id-märkning och de hemlösa stackarna skiter de i. Fnys.
//Pia

Finns det regler på detta alltså? Ja, det verkar ju lite larvigt…fast det är klart, det kan ju användas emot kattsamlare och så vidare…om de inte följer det…om det finns en lag om det så blir det ju en ytterligare åtalspunkt, eller…? Kanske? Måste erkänna att min uppfattning om rättssystemet bygger på vad jag lyckats luska ut av att kolla på CSI…

…för det kommer väl inte att komma någon och kotrollera detta, eller? Utan det är bara ytterligare en förbrytelse bland folk som redan tar illa hand om sina kissekatter?

har vart på tapeten på katter i fokus med, löjligt… var och en vet väll bässt själva hur kattterna äter, Jag har olika tjocklekar på skålarnas botten, det får gillas. alla mina äter, ingen är matmobbad,,
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.

**Jag har mat och vatten i 2 olika rum, bara för katterna att välja.
**
Håller med dig Leffe, varför kan inte myndigheterna koncentrera sig på det verkligt stora problemen istället för att hålla med sådana här fjanterier. Inför istället regler för ID-märkning och registrering av katter.
//Lena
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"
#0 hade ju inte varit dumt om de som lagstiftat om detta och hade suttit ner som du och funderat lite, tänk vad bra allt kunde blivit då
Ja så taskig jag är, som bara har matskålar på golvet.. Att mina katter inte har dött av psykiska umbäranden…..Så himla löjligt, kan man inte koncentrera sig på saker som är relevanta och viktiga?
The Owls are not what they seem
de ska va gôtt å leva, annars kan de kvitta.....
Hihi samma här.
1+6 katter som äter var jag än serverar maten och i vilken skål som helst.
Att jag inte skäms.
Jenna
Verkar som om man skriver ihop lite för då har man gjort något och kan hänvisa till att nu har man arbetat med katternas situation.Jo då att katter har olika rang stämmer ju sedan urminnes tider inte direkt nytt.Kanske räckt med att sätta upp affischer om det med beskrivning på deras matsituation.Men å andra sidan skulle ju inte hemlösa katter matas alltså få mat så det kan ju inte gälla alla katter det där med matskålarnas placering.Konstig motsägelsefull värld vi lever i.Reta upp sej är bara förnamnet!
Det ena utesluter inte det andra. Jag tycker att det är bra att det lagstiftas om god katthållning. Rangfrågor kanske kan ses som triviala men rangproblem är oerhört vanliga och många kattägare är inte alls insatta i problematiken. Många har bara en foderskål och har man då en rangstark katt kan den lätt hålla andra katter från att äta så mycket de behöver. Något matte/husse inte nödvändigtvis upptäcker i god tid.
Rangproblem orsakar stress i hushållet och katternas livskvalité sjunker, inte sällan måste vissa katter omplaceras för att gruppen ska ungera. Något som är väldidgt vanligt, iaf verkar det så om man läser på de olika kattforumen som finns.
En god kunskap om god katthållning är en förutsättning för att katter ska tas omhand bra så jag ser föreskrifterna som en bra grund. Sedan måste såklart problemet med hemlösa katter också tas tag i ordentligt, men ett hus måste byggas från grunden och att förespråka sund katthållning är grunden i detta fall.
Jag har tydligt märkt hur rang påverkar födovanor, här har det dock aldrig orsakat problem eftersom katterna får sin mat utportionerad och de äter på olika platser (just för att alla ska få äta i lugn och ro). Visst är det så att ranglåga djur får vänta i det vilda men i det vilda händer det också att de ranglåga helt blir utan mat, man behöver inte efterlikna naturen i allt…
Jag tycker att det är bra att de nya föreskrifterna faktiskt även för fram problematiken med rang.
du har så rätt i detta leffe, jag kan ju bara kika på mina katter ang rang det är Mizzan som vill bossa över alla, jag har flera matskålar 2 med samma o 1 friskas torrisar i en sen en stor vatten skål, just detta med maten den kan dom andra sitta å äta i andra skålar det e inga problem men som Tiara hon har aldrig fått lära sig att vänta på sin tur så hon bara dyker ner i dom skålarna andra katter redan äter från även om den andra skålen med likadant foder är ledig så ska hon minsan äta från den upptagna, detta har Mizzan gett henne en hörvel för o jag tycker ju att dom ska lära sig oxå. Jag erbjuder då skålen nr 2 till Tiara som börjar äta å det e frid o fröjd igen. Men så detta med kastrerade o öronmärkning är ju jätte bra om det skulle uppföljas som en lag. Vill man nu inte kastrera sin katt (tänker på avelskatter) ja då kan man ju bygga en uterum/bur åt sina katter. I alla tätorter ska detta följas iaf sen kan det få sprida sig till landet med.

vi har alltid gett våra katter mat i stora matskålar som de har ätit ur tillsammans. och de mår hur bra som helst. fy så fånigt att de håller på med sånt där.
håller med! regler för id-märkning o registrering istället. då hade dom gjort nytta åtminstonde.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan