"Besvär av katt"
Att bli gammal är inte lätt alla gånger i dagens samhälle. Vi läser återkommande om bristande bemanning, dålig mat, dålig omvårdnad o s v.
Samtidigt vill vi alla att våra äldre ska få ha det bra. Man förtjänar helt enkelt att ha det bra när man blir äldre och kanske lite skröplig. Själv önskar jag att alla de äldre som ville kunde få bo ute på landet, med djur, växter, möjligheter att delta i arbetet runt gården o s v. Att få komma ut lätt, att få känna vinden, uppleva dofter, klappa på djur, ha något att prata om och någon att umgås med.
Men det viktiga är istället att de som arbetar på ett boende "slipper katten"?!
Visst är det trist om någon inte kan jobba kvar just där p g a allergi, men boendet är ju trots allt till för de boende i första hand, inte för personalen.
Naturligtvis undrar man också om någon allergiutredning har gjorts, och vad den visat, samt om möjligheter att behandla allergin har undersökts.
Det är ju f ö väldigt många som mår dåligt på sina arbetsplatser utan att särskilt mycket görs, jag tänker på tunga lyft t ex inom förskolan, dålig lukt, hög ljudvolym t ex på skolor och i förskolor o s v. Men skulle inte bli förvånad över om katten åker ut - just därför att den är: en katt.
https://sverigesradio.se/artikel/katt-pa-boendet-besvarar-personal
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Man undrar också hur den anställda själv skulle må - inombords - av att vara själva anledningen till att alla äldre på boendet blev av med sin älskade katt….
Skulle det då inte kännas bättre att flytta på sig, än att göra en grupp äldre människor ledsna?
Äldre människor: som via katten får något att prata om, och lite extra närhet.
Sajtvärd för Hittekatter i Fokus. Sajtvärd för Djurskydd i Fokus. Medarbetare på Katter i Fokus.
Bra skrivet, Uppkatten! Det är så sorgligt så det är inte klokt!
Det borde vara de äldres behov som styr, istället reduceras de bara mer och mer, till att passa in och vara till så lite "besvär" som möjligt.
Det är så viktigt med närheten, att ha någon att pyssla om, att bry sig om.
Förr fanns det katter på boendet här i trakten. Det fungerade bra. Det är flera år sedan och ny regim, jag tvivlar lite på att det skulle godkännas nu.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Fruktansvärt! 😠
Den personen som vill ha bort katten från äldreboendet för sin egen bekvämlighets skull är i alla händelser inte lämplig att arbeta där!
Ska man arbeta med äldre, sjuka eller barn så måste man ha empati, kärlek till sina medmänniskor, annars får man arbeta med något annat.
Äldre människor ska behandlas med respekt även i Sverige, så som de görs i de flesta andra länder.
En som jobbar för de äldres rättigheter är Ingmar Skoog, som är Sommarpratare i P1 måndag 2 augusti. Säkert värd att lyssna på!
Under pandemin har Ingmar Skoog blivit en stark förkämpe för äldres rättigheter, vilket också kommer att prägla hans program.
https://www.gu.se/nyheter/ingmar-skoog-en-av-arets-sommarpratare

Självklart ska de få ha sina katter kvar. Är så glad att svärmor bor på ett boende med vettig personal och ledning.
Stolt ägare till tre La permer