Skabbfråga..
Johan (jourisen) behandlas för öronskabb med en 20-dagarskur Fucidin comp vet. Detta för att han var för dålig för att få något starkare medel, spot on då antar jag. Min fråga är hur länge han måste vara särad från mina katter, smittmässigt? Hela behandlingstiden? Han är ofta framme vid nätdörren och söker kontakt med dom nämligen..
Putt..

Det säkraste är nog att hålla dem separerde hela behandlingen. Har inte använt mig av det medel du fick nu men i somras fick vi droppar att behandla med i tio dagar elr något till kattungarna vi tog in och vetten sa att det säkrast var att inte släppa ihop kissarna förens kuren var färdig. låter väll logiskt oxå.
Sajtvärd på kattpolisen i fokus.
Allt som inte kan lagas med silvertejp är sönder på riktigt.
Ja, då gör jag så.. Undrade väl mest om sista dagarna av behandlingen mest var för säkerhets skull eller så. Tack för svar.
jag vet inte men här finns lite att läsa:
http://www.katt.nu/artikel-20021028.htm
fast artikeln är äldre, då fanns inte stronghold i Sverige.
Alla katter har rätt att leva! Döda problemet inte katten....Besök oss gärna på Hittekatter.ifokus och på Djurskydd.ifokus
Tack Alexej